Medzinárodný festival animácie Fest Anča je jediný slovenský multimediálny festival zameraný na animovaný film predovšetkým pre dospelého diváka. Jeho cieľom je zvyšovať povedomie o animovanom filme ako o plnohodnotnej umeleckej forme a vzdelávať o rôznych podobách animácie. Súčasný ročník sa koná od 29. júna do 2. júla v Žiline. V rozhovore sme sa porozprávali s riaditeľkou festivalu Ivanou Sujovou a programovým riaditeľom festivalu Jakubom Spevákom.
Ivka, ako si sa dostala k Fest Anči?
Ivana: Môj príbeh je rags to riches. Ešte na strednej, pred viac ako 10 rokmi, ma kamošky zobrali na Fest Anču, kde sme boli dobrovoľníčiť, a ja som sa absolútne do festivalu zamilovala. Vždy som mala problém s veľkými festivalmi, dodnes mi davy na Pohode naháňajú hrôzu. Ale Anča má priateľskú, neformálnu atmosféru. A hoci je kozmopolitná – programovo nabitá, má medzinárodných hostí, poriadne parties, je aj intímna. Zároveň má Anča program, ktorý som nikde inde predtým nevidela – filmy, ktoré len tak nenájdem na nete. Každé premietanie som si preto cenila ako niečo neopakovateľné.
A ako sa z teba stala riaditeľka?
Ivana: Na Anči som dobrovoľníčila ešte pár rokov, a keď ma po výške vtedajší programový riaditeľ Maroš Brojo oslovil na výpomoc s programom a shippingom (zháňanie filmových kópii), tak to bola jasná voľba. Ani mi vtedy nenapadlo, aké zásadné toto rozhodnutie bude – pre mňa aj pre festival. O dva roky na to som sa stala riaditeľkou. Ostatok je už história.
Aké boli prípravy tohtoročného festivalu?
Ivana: Každý rok má svoje úskalia, ale nejakým zvláštnym spôsobom máme vždy úžasný kolektív ľudí, s ktorým na festivale pracujeme. Asi ich tá Anča priťahuje. Tento rok máme veľa novej posily, čo je podľa mňa pre zdravý festival veľmi dôležité – do organizácie festivalu totiž s novými ľuďmi prídu nové hlasy, nápady, prístupy. Samozrejme je to aj ťažké, pretože je za tým veľa hodín zaúčania a zlaďovania sa.
Kubo, tento rok je tvoj prvý ako programový riaditeľ, ako k tomu došlo?
Jakub: Na Fest Anči som začal pracovať na ročníku 2020, kedy ma Ivka oslovila na výpomoc s programom, ale aj ako člena predvýberovej komisie (dovtedy som pracoval na festivlovom oddelení VŠMU, kde som distribuoval študentské filmy). V roku 2021 som už viacej vypomáhal s dramaturgiou festivalu a začal som kurátorovať aj sekcie krátkych filmov, ktoré sú vždy v napojení na tému festivalu, ktorá je každý rok iná. Vtedy boli témou tradície, čo bola pre mňa veľmi blízka téma. No a odvtedy som sa čím ďalej, tým viac ponáral do vytvárania programu a kurátorovania, až to prirodzenou cestou vyústilo do toho, že som sa tohto roku stal programovým riaditeľom festivalu.
Témou tohtoročného festivalu sú utópie, prečo ste sa rozhodli práve pre to?
Ivana: Snažíme sa témami festivalu reflektovať, ako sa cítime v spoločnosti. Téma utópií je na jednej strane escapizmom z našej reality, ktorú ja osobne vnímam veľmi úzkostlivo. Na strane druhej je však aj stretom ideálov, rôznych svetov. Mám pocit, že sa do našich bublín čoraz viac zakukľujeme a utópie sú teda aj naším hľadaním spolunažívania.
Povedzte mi, aký je proces výberu filmov a koordinácie programu.
Jakub: Všetko to začína na jeseň, keď spúšťame prihlasovanie. Autori*ky k nám môžu prihlásiť krátke animované filmy, ktoré vznikli za posledné dva roky. Filmy prihlasujú do konca januára a my výsledky oznamujeme na konci marca. Tohto roku sa nám do súťaže prihlásilo okolo 1 400 filmov zo 73 krajín sveta. Z tých vybrala predvýberová komisia 230 do oficiálneho výberu festivalu, z toho v súťaži sa nachádza len 74 filmov. Ide o dlhý proces, ktorý mi vie spríjemniť pre mňa najdepresívnejšie mesiace roka: január a február. Niekedy som dokonca prekvapený, keď vyjdem po celom dni pozerania filmov z bytu, že aha, v tom svete mačky nerozprávajú a ľuďom z hláv nevyrastajú rastliny.
Samozrejme, okrem oficiálneho výberu vybavujeme množstvo iných krátkych alebo celovečerných filmov, ktoré sa viažu na tému festivalu, pozývame medzinárodných hostí a pripravujeme sprievodný program. Takisto aj program pre deti. Ponuka Fest Anče je naozaj pestrá a pracujeme na nej v podstate už od jesene.
Aké máte sekcie?
Jakub: Náš filmový program by sme mohli zjednodušene rozdeliť do dvoch častí: oficiálny výber a fokus. Oficiálny výber pozostáva z krátkych animákov, ktoré sú rozdelené do súťažných a nesúťažných sekcií. Filmy súťažia o Anča Award za najlepší animovaný krátky film, študentský film, film pre deti, videoklip alebo slovenský film. V nesúťažných sekciách môžu diváci vidieť filmy, ktoré sa tesne nedostali do súťaže. Je tam napríklad sekcia animovaných dokumentov, abstraktnej animácie, extrémne krátkych filmov, ale aj sekcie s názvom Anička v krajine zázrakov alebo Anča v Mordore, kde sú tie najuletenejšie filmy, ktoré sa prihlásili do súťaže. Potom máme sekcie, ktoré priamo odkazujú na zvolenú tému festivalu. Tohto roku sú ňou utópie. V zásade ide o celovečerné filmy, kurátorované sekcie krátkych filmov alebo špeciálne sekcie. Tam sa predstaví okolo 100 filmov. Z tohtoročného programu len vypichnem ikonické sci-fi celovečerné filmy ako Divoká planéta alebo Chronopolis, ale diváci*čky sa môžu tešiť aj na kurátorované sekcie s pútavými názvami ako napríklad Záhrada pozemských rozkoší, Svet skončil – čo teraz? alebo aj Nekonečné čakanie na Godota.
Ovplyvnila téma utópie výber filmov?
Jakub: Filmy, ktoré sa nachádzajú v takzvanom oficiálnom výbere, nepodliehajú festivalovej téme. Predstavujú pestrý výber najsúčasnejšej a najprogresívnejšiej animácie. Ostatný filmový i nefilmový program je však celý popretkávaný témou festivalu. Tu často vyberáme aj s ohľadom na aktuálnu spoločenskú situáciu. Aj z toho dôvodu sme tohto roku vybrali utópie. Myslíme si totiž, že je dôležité, aby sme si v súčasnom polarizovanom svete dovolili snívať o nových, veľakrát nemožných, svetoch. Je nám jasné, že ideálny stav spoločnosti nemôžeme dosiahnuť. Preto sa chceme na utópie pozrieť viac ako na otvorenú možnosť než limitáciu.
Povedzte mi o vašom bohatom sprievodnom programe.
Ivana: Bohatý je veľmi dobré slovo. Sprievodný program je pre nás veľmi dôležitý. Predsa len, samotný animovaný film ponúka veľa možností a v programe sa vždy snažíme nájsť prieniky aj s ostatnými druhmi umenia – máme výstavy, premietanie so živou hudbu, niektoré koncerty budú mať zaujímavé vizuálne sprievody. Tento rok odpremietame poľský kultový sci-fi film Chronopolis s originálnou hudbou, naživo zahranou skupinou Kult Masek. Nočný život rozprúdia dídžeji z minuloročnej Primavery v Barcelone, Vanyfox a San Farafina. Ale v sobotu budeme mať aj denný workshop na vyrábanie umča z plechoviek od Young Artists, alebo mäkkú textilnú výstavu Rok dobrých správ od animátora Martina Smatanu. Na prvý pohľad nezlučiteľné veci sa všetky stretnú na Anči.
Na čo queer sa môžu tento rok diváci tešiť?
Jakub: Queer filmy sa napríklad nachádzajú aj v oficiálnom výbere krátkych animovaných filmov. Je ich každým rokom viac, čo nás nesmierne teší. Diváci*čky uvidia aj tieto krátke animované queer filmy: Sasha, BLUSH – An Extraordinary Voyage, La Vita Nuova alebo Pentola. Film Sasha je o slimákovi, ktorý objavuje svoju sexuálnu identitu, zatiaľ čo BLUSH – An Extraordinary Voyage je o chlapcovi, ktorý má na sebe prvýkrát mejkap na verejnosti.
Čo sa týka spomínaných kurátorovaných blokov na tému utópie, tak práve v nich predstavíme špeciálny queer blok s názvom Tam niekde za dúhou. Queer totižto vnímame ako podhubie pre vznik nových svetov a lepšej spoločnosti. Aký je teda svet, ktorý sa nachádza za dúhou? V sekcii je drag queen, ktorá sa chystá urobiť majstrovský zoskok, ale aj filmy o polyamorii, o tom, aké to je niekam nepatriť, ale naopak aj o tom, aké to je nájsť si svoje útočisko. Súčasťou pásma je prednahratý rozhovor s aktivistom Romanom Samotným.
Návštevníci*čky sa môžu tešiť aj na koncert Vojtika. Ten strhol pozornosť všetkých, ktorí aspoň trochu sledujú dianie na slovenskej hudobnej scéne. Až na kosť autentické výpovede v shoegaze-indie šate o dospievaní queer človeka v malom meste na Slovensku si získali nielen naše srdcia.
Je pre váš festival dôležité byť inkluzívnym a podporovať queer kontent a kultúru?
Jakub: Áno. Fest Anča bola vždy festivalom, ktorý podporoval rôznorodosť, a to nielen tú animovanú. Je pre nás dôležité robiť festival, na ktorom sa budú ľudia cítiť bezpečne a prijato. Aj naďalej preto chceme na Fest Anči vytvárať miesto, ktoré bude inkluzívne. Miesto, kde budeme doma.
Ivana: Myslím, že naše aktivity a program prirodzene vyplývajú z našich osobných postojov a z toho, aký festival chceme pre ľudí pripravovať. Je to festival otvorený, inkluzívny, pozitívny. Som rada, že máme možnosť nielen zviditeľnovať queer témy a kultúru, ale aj podporovať našich queer umelcov.
Čo chcete, aby si diváci odniesli z festivalu?
Ivana: Chcela by som, aby sa diváci cítili na festivale tak, ako ja pred mnohými rokmi (a ako sa cítim doteraz). Aby našli miesto, kde objavujú úžasné umenie, ale aj miesto, kde sa cítia byť súčasťou, kde stretnú príjemných ľudí, zabavia sa na divokých parties a potom cez deň chillujú na premietaniach. Festival je podľa mňa aj komunitný zážitok a myslím, že je dôležité prežívať ho spoločne – aj sa o seba navzájom zaujímať a byť vnímavý k svojmu okoliu. A v neposlednom rade, aby mali možnosť vnímať animáciu inak ako len cez multiplexy.
Jakub: Bol by som rád, keby program Fest Anče nebol pre divákov*čky len rozptýlením, ale čosi v nich aj podnietil. Chcel by som, aby sme sa na festivale cítili dobre a aby nám všetkým priniesol tohtoročný program kúsok utópie do dystopických dní, v ktorých žijeme.
Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk