Osemnásty ročník FFi s podtitulom Odvaha uvedie počas siedmich dní v Kine Lumière a v Kine Film Europe až 84 filmov zo Slovenska a prestížnych svetových festivalov. V tomto článku vám odporúčim tie, ktoré si určite nemôžete nechať ujsť.
Sólo (Solo, réžia: Sophie Dupuis)
Simon má úspešnú kariéru i rodinu, ktorá ho miluje. Taktiež má svoje pevné miesto v klube, kde vystupuje ako drag queen. Keď sa do teplého kolektívu jedného dňa pridá nováčik Olivier, Simonovi hneď padne do oka. Z flirtu vznikne vášnivá romanca a z nej umelecká spolupráca. Všetko sa zdá byť perfektné, zaliate svetlami reflektorov, ale k rozprávke má ich vzťah ďaleko.
Toxické vzťahy existujú aj v queer komunite a už dlho som nevidel jeden zobrazený tak autenticky a citlivo ako v tomto filme. Režisérka Sophie Dupuis pracuje s témami ako gaslighting alebo psychické vydieranie veľmi reálne a herecké výkony od Théodora Pellerina a Félixa Maritauda vám vyvolajú príjemné aj hrozivé emócie. Navyše zasadenie príbehu do prostredia dragu dodáva tomu všetkému súčasný pocit a ducha mladej generácie.
Sólo sa premieta 22. 11. o 20.45 a 26. 11. o 20.30 v Kino Lumière.
Transpamäti (Trans Memoria, réžia: Victoria Verseau)
Queer filmárstvo sa v posledných rokoch posunulo v natáčaní filmov s trans postavami a témami a už len zriedka sa venuje fyzickej trancízii. Tento poetický dokument o prijatí svojej skutočnej identity zobrazuje režisérku filmu v období, kedy prechádza vagino-plastikou. Toto obdobie ukazuje také, aké je, teda náročné a veľmi bolestivé. Rozdiel medzi týmto a ostatnými filmami s podobným námetom je najmä v tom, že je natočený transrodovou ženou. Tá zachytáva vlastnú realitu a umožňuje publiku pochopiť, že cesta transrodových žien, ktoré sa rozhodli pre túto operáciu, je veľmi náročná. Všetky tri postavy vo filme skúmajú ženskosť prostredníctvom pocitu straty, pozorovania samých seba, toho, čo v živote ľutujú, ako aj toho, čo si do budúcnosti želajú.
Transpamäti sa premietajú 22. 11. o 20.20 v Kino Lumière.
What a Feeling (réžia: Kat Rohrer)
Aj queer ľudia si zaslúžia roztomilé romantické komédie. Film zobrazuje začínajúci vzťah medzi úspešnou lekárkou Marie Theres a slobodomyseľnou, spontánnou a nezávislou Fa. Ich romantický vzťah začína neľahko, no ich vzájomné prijatie je veľmi očarujúce a príjemné na pozeranie. Napriek tomu, že by film fungoval aj ako obyčajná komédia, režisérka Kat Rohrer ide do hlbšieho príbehu a venuje sa témam ako je queer identita v etnickej menšine či jej objavenie po dlhoročnom vzťahu s mužom. Veľmi ma teší, že sa film venuje starším queer ženám a zároveň ide o film od našich rakúskych susedov.
What a Feeling sa premieta 23. 11. o 18.30 a 25. 11. o 17:40 v Kino Lumière.
Baby (réžia: Marcelo Caetano)
Téma sex biznisu je vo svetovej kinematografii veľmi aktuálna a pohľad na jednu z jej queer podôb prináša práva film Baby, ktorý sa premietal na tohtoročnom filmovom festivale v Cannes. Mladý Baby spoznáva staršieho sex pracovníka Ronalda, ktorý mu predstaví úplne nový svet a možnosti. Diváctvo si z filmu odnesie nielen silný príbeh, ale aj kaleidoskop mnohých možných životov a momentov v Brazílii. Aké je to byť queer, cítiť sa nažive, utiecť pred políciou, osláviť narodeniny s priateľmi a iné veci, ktoré sme buď zažili alebo si ani nevieme predstaviť ich zažiť.
Baby sa premieta 23. 11. o 19.30 v Kino Film Europe a 24. 11. o 17.10 v Kino Lumière.
Ešte nie som, kým chcem byť (Ještě nejsem, kým chci být, réžia: Klára Tasovská)
Môj obľúbený česko-slovenský film z tohto roka prináša pohľad na legendu svetovej fotografie Libušu Jarcovjákovú. V dokumente je zobrazený jej celý život, ktorého súčasťou bolo aj fotografovanie queer ľudí v období, kedy naša komunita nemala vôbec možnosť byť tak viditeľná ako v súčasnosti. Film je vyrozprávaný pomocou netypickej štylistickej formy: je vyskladaný iba z fotografií. Čo vo mne najviac zarezonovalo a myslím si, že to ocení aj ďalšie mladé diváctvo, je skutočnosť, že s Libušinym životným príbehom sa dá ľahko stotožniť. Počas sledovania filmu sa budete cítiť, že ste boli v podobnej situácii ako ona alebo niektoré osoby z jej fotografií.
Blízkosť (Close to You, réžia: Dominic Savage)
Som veľký fanúšik Elliota Pagea a preto som nesmierne rád, že sa na tohtoročnom FFi bude premietať jeho prvý celovečerný film po jeho tranzícii – Blízkosť. Ide o veľmi citlivú komornú drámu o trans mužovi, ktorý sa po niekoľkých rokoch vracia do rodného mesta, kde si musí vysporiadať vzťahy s rodinou, znovu stretne svoju prvú lásku a nájde odvahu veriť v seba samého. Režisér a Elliot vymysleli príbeh, následne herci do značnej miery improvizovali pri tvorbe dialógu, ktorý ho poháňa. Malé momenty dodávajú príbehu autenticitu, ktorá iným queer drámam často chýba a Elliot Page je vo veľmi osobnom podaní absolútne skvelý.
Blízkosť sa premieta 23. 11. o 20.40 v Kino Lumière a 24. 11. o 17.30. v Kino Film Europe.
Kráľovné drámy (Les reines du drame, réžia: Alexis Langlois)
Veľmi sa poteším, keď ma aj po rokoch pozerania stoviek filmov na FFi nejaký titul prekvapí svojim špecifickým spracovaním. Dej príbehu je o milostnom vzťahu popovej divy Mimi a punkovej ikony Billie, ktorý trvá vyše 50 rokov. Odohráva sa na pozadí speváckej súťaže typu Superstar, má skvelú Y2K estetiku, zobrazuje súčasný stav nevhodného správania fanúšikov voči popovým speváčkam, popkultúrne referencie (napríklad na Britney Spears) a hlavne toxický vzťah medzi dvoma ženami, ktoré sa kvôli hudobnému biznisu musia schovávať.
Kráľovné drámy sa premietajú 23. 11. o 16.10 a 25. 11. o 19.50 v Kino Lumière.
Návrat (Le retour, réžia: Catherine Corsini)
Režisérka Catherine Corsini ukázala už vo svojom predchádzajúcom filme Bod zlomu (2021), že dokáže kvalitne spracovať lesbické príbehy, aj keď nie sú hlavnou témou filmu. Tou sú v tomto prípade rany z minulosti, najmä také, ktoré vedia spôsobiť najbližší, a ktoré len tak ľahko nezmiznú. Okrem hlavnej linky sa film venuje aj dcére hlavnej postavy, ktorá objavuje svoju queer identitu a taktiež zažíva prvé romantické vzplanutie. Príbeh nostalgie, prvých lások, večných lások a bežných omylov.
Návrat sa premieta 22. 11. o 20.30 v Kino Lumière a 26. 11. o 17.00 v Kino Film Europe.
Hranice túžob (Desire Lines, réžia: Jules Rosskam)
Zaujímavý hybrid dokumentárneho a hraného filmu sa venuje sexualite transrodových mužov, o ktorej sa aj v rámci LGBTI+ komunity hovorí veľmi málo. Pre diváctvo bude zaujímavé, rovnako ako bolo pre mňa, nahliadnuť do osobných príbehov viacerých gay trans mužov, ale zároveň prežiť príbeh transrodového Američana iránskeho pôvodu, ktorý podniká cestu časom vďaka LGBTI+ archívu, aby pochopil svoju sexualitu. Film Hranice túžob je hypnotické a pozoruhodne prenikavé dielo, ktoré by mala vidieť celá komunita, a hlavne tí, ktorí si myslia, že sa s námetom tohto filmu nedokážu stotožniť.
Hranice túžob sa premietajú 23. 11. o 19.00 v Kino Lumière.
Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk