in ,

Výšivkou chcú upozorniť na problémy dúhovej komunity

Na Dobrom trhu sme medzi mnohými predajcami a stánkami našli aj občianske združenie People On Earth, ktoré pripravilo v jednom z dvorov workshop vyšívania krížikovým stehom s queer tematikou. Viac nám prezradil Daniel Pankuch z People on Earth, ktorý pôsobí aj pod umeleckým menom Na Skejt Maľované a viedol tento workshop.

Prečo teplé vyšívanie?

Slovíčkom „teplé“ referujeme k obsahu výšiviek, kde je prevažne queer tematika: queer heslá a sem-tam si niekto spraví aj nejaký jednoduchý dúhový obrázok. 

V lete na festivale Pohoda, kde sme robili tento workshop prvýkrát, sa ma jeden návštevník spýtal: „Šijete to nejakou špéci nahrievanou ihlou?“ Veľmi nás tá otázka pobavila. Vyšívame úplne obyčajnou ihlou. V podstate ide o tradičnú techniku vyšívania krížikovým stehom, len má aj aktivistickú rovinu. Vyšívame ale ostrou ihlou do odpadovej plastovej baneroviny (na rozdiel od vyšívanie do textilnej kanavy, kde sa používa z praktických dôvodov tupá ihla).

Ako to vlastne začalo? Prečo to robíš?

Tento koncept sa vlastne zrodil z dvoch, resp. troch vecí. Poprvé ma inšpirovali KundyCrew so svojim radikálnym feministickým vyšívaním tupou ihlou. Na ich workshope som bol tuším v roku 2018 a okúsil som „čaro“ výšivky. Touto cestou ich pozdravujem. Druhý dôležitý aspekt je, že naše združenie sa venuje opätovnému použitiu odpadového textilu a iných materiálov (napr. banerovina). Robili sme z baneroviny nejaké obálky, tašky a peračníky, a potom sme si všimli, že jedna z roliek baneru má podobnú štruktúru ako kanava – textília, na ktorú sa bežne vyšíva. Baner sme nastrihali a skusmo vyšili doň pár blbostí. Fungovalo to. Ten tretí aspekt bol, že som mal v hlave pretlak negatívnych emócií z politickej situácie na Slovensku vo vzťahu ku queer komunite, a tak som si začal spisovať rôzne krátke heslá, až mi z toho vznikol dlhý zoznam, z ktorého čerpám pri vyšívaní na workshopoch.

Výšivkou chcú upozorniť na problémy dúhovej komunity

Prezradíš, čo za krátke heslá by sme našli v tvojom zozname?

Moja najnovšia séria nápisov je: „nie som pliaga, pokrytectvo je pliaga, nácek je pliaga“ a ešte aj „pliagu máš v gacoch“. Myslím si, že nemusím vysvetľovať, na čo sa tieto nápisy odvolávajú. Populárne je heslo „be gay, do crime“, čo je vlastne referencia na to, že homosexualita je stále nezákonná v asi 67 štátoch sveta. Ale keďže sa nechcem brať až príliš vážne, tak jeden z prvých nápisov, ktorých predlohu som pripravoval na workshop, bol dúhový „gay trash“ a „gay shit“. Priznávam sa, našlo by sa tam aj pár špecifických vulgarizmov, ale tie nie sú publikovateľné. Prídite sa pozrieť na workshop.

Ako to prebieha?

Človek si vyberie predlohu, ktorá sa mu páči, alebo si s pomocou predlohy abecedy na štvorčekovom papieri načrtne nejakú vlastnú predlohu. Dostane ihlu, niť, kus baneroviny a krátku inštruktáž. Ďalej sa už len každý/každá zahĺbi do svojej výšivky a často aj do spoločnej diskusie. Začiatočníkom a začiatočníčkam ešte radím, že čím menej písmenok, tým menšia frustrácia a naopak radosť z hotového diela.

Spomínaš čaro výšivky. Čo je to?

Vyšívanie má istý terapeutický charakter. Človek sa sústredí na pomerne repetitívnu činnosť a v priebehu dvoch až troch hodín tak trochu vypne, zrelaxuje, zabudne na svoje problémy alebo naopak, dostane priestor o nich diskutovať s inými ľuďmi a získať tak novú perspektívu. Ako bonus niečo vlastnoručne vytvorí a ešte sa tým môže aj ozdobiť.

Výšivkou chcú upozorniť na problémy dúhovej komunity

A čo s hotovým produktom?

Hotovú výšivku si obstrihnete podľa potreby. Banerovina pekne drží tvar, nedeformuje sa. Dá sa použiť ako nášivka na vestu, bundu, batoh, tašku, alebo sa dá zarámovať a zavesiť na stenu ako akákoľvek iná grafika. Ja napríklad nosím dúhový „gay shit“ na svojej metalovej riflovej veste.

Plánuješ spraviť viac takýchto workshopov teplého vyšívania?

Podujatie na Dobrom trhu bolo už druhé, ktoré robíme tento mesiac ako súčasť Druhej vlny Slovenská Tepláreň. Ďalšie chystáme na október v rámci Drama Queer Festivalu a v novembri na Filmovom festivale inakosti. Určite nevynecháme PAKT Kultúrne centrum a objavíme sa na niektorom z komunitných utorkov pre kvír ľudí.


People on Earth je združenie, ktoré inšpiruje svoju komunitu a spoločnosť k hodnotám súladiacim s cirkulárnou ekonomikou, zameriava sa hlavne na textilné výrobky. Prevažná časť komunity je z kreatívneho sektoru – Novej Cvernovky. Na každej aktivite sa podieľajú už tým, že prispievajú textilom a inými materiálmi, ktoré spracovávajú formou upcyklácie a re-dizajnom. Ich ateliér je teda otvorenou dielňou aj zberným (dvorom) bodom. Vedú kreatívne workshopy známe ako Zašíváreň, zamerané na rôzne manuálne činnosti využívajúce ihlu a niť – oprava oblečenia, makramé, výšivka, štopkanie a pod. Ďalej poskytujú lektorské prednášky, kde prezentujú ich prístup a vzťah k udržateľnosti, materialite a zero-waste životnému štýlu a teraz už aj teplé vyšívanie s queer tematikou.


Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?