in ,

LGBTI+ filmy v kinách? Tieto tri zaujímavé tituly uvidíte na festivale Febiofest

V stredu 13. marca štartuje 31. medzinárodný filmový festival Febiofest, ktorý aj tento rok zaradil do programu filmy s queer tematikou. Súčasťou bude aj diskusia o teplom umení. 

Queendom + diskusia Aktivistické queer umenie

17. marec o 15:00

Gena, umelkyňa z malého mesta v Rusku, sa oblieka do extravagantných kostýmov a protestuje v uliciach Moskvy. Jej radikálne vystúpenia na verejnosti predstavujú novú formu umenia a aktivizmu, ale taktiež vystavujú jej život nebezpečenstvu. Snímku uvádza festival v spolupráci s Filmovým festivalom inakosti.

LGBTI+ filmy v kinách? Tieto tri zaujímavé tituly uvidíte na festivale Febiofest

Posledné mesiace rezonuje problematika queer umenia v širokom spoločenskom diskurze. Film Queendom rozpráva o umelkyni, ktorá sa chcela svojim umením vyhraniť voči spoločnosti, čo sa jej do značnej miery darilo. Je queer umenie na Slovensku aktivistické? A ako queer umelcov zmenil teroristický útok pred Teplárňou? Aj o tom bude diskusia po projekcii filmu. 

Život a podivné prekvapivé dobrodružstvá Robinsona Crusoea… 

17. marec o 20:30

Belgická snímka Život a podivné prekvapivé dobrodružstvá Robinsona Crusoea… referuje na preslávený román Robinson Crusoe od spisovateľa Daniela Defoea. Nejde však o adaptáciu tohto románu, práve naopak, režisér Benjamin Deboosere sa rozhodol dekonštruovať ideologicky koloniálny príbeh stroskotaného anglického námorníka. Deboosere ponúka úplne nový naratív románu, ktorého rôzne aspekty sú prezentované v satirickom a subverzívnom svetle. Dej filmu sa odohráva na ostrove, kde postava Robinsona Crusoa, v podaní charizmatickej belgickej speváčky a performerky Oriany Ikomo, stretáva skupinu nebinárnych kôz a priateľa Piatka. Film mal svetovú premiéru na MFF Rotterdam.

LGBTI+ filmy v kinách? Tieto tri zaujímavé tituly uvidíte na festivale Febiofest

Connan

19. marec o 20:45

Feministická verzia príbehu Barbar Conan. Bertrand Mandico, francúzsky experimentálny režisér, známy napríklad filmom The Wild Boys, ktorý bol vyhlásený za najlepší film roku 2018 podľa Cahiers du cinéma, sa vo svojej tvorbe často zaoberá ľudským telom a rodovou fluiditnosťou. Je tomu tak aj v jeho najnovšom sci-fi filme Connan, ten je o žene, ktorá je dopredu odsúdená na smrť. Mandico sa voľne inšpiroval románom Barbar Conan spisovateľa Roberta E. Howarda.

LGBTI+ filmy v kinách? Tieto tri zaujímavé tituly uvidíte na festivale Febiofest

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?