in ,

Nezapadajú a vytŕčajú z davu – o outsideroch spieva Vojtik na novom EP Kvety z Podpoľania

Foto: Leni Balazova

Spevák Vojtik sa tento rok stal na Slovensku absolútnou hudobnou senzáciou. Po úspechu singla Detviansky sen sa fanúšikovia nedávno dočkali aj jeho nového EP s názvom Kvety z Podpoľania. Pre Queer Slovakia prezradil, aké boli inšpirácie pre všetky piesne z albumu. 

Naposledy sme spolu robili rozhovor pred tromi mesiacmi, tesne po vydaní Detvianskeho sna. Povedz mi, čo sa odvtedy u teba zmenilo.

Stále som v pohybe. Stále rastiem ako umelec. Emočne sa u mňa toho veľa nezmenilo.

Ako zvládaš tú veľkú pozornosť a slávu, ktorú zrazu máš?

Na jednej strane si myslím, že ju zvládam veľmi dobre. Na druhej strane je to pre mňa nová vec a je to trochu vyčerpávajúce. Samozrejme mi nevadí styk s ľuďmi, no moja sociálna batéria je už niekedy vybitá. Je to všetko nové pre mňa. 

Mal si za posledné mesiace veľa vystúpení. Ktoré je tvoje obľúbené?

Highlightom boli určite Garáže v Bratislave. Bola tam super atmosféra z vystúpení ostatných umelcov a aj estetika toho miesta perfektne do všetkého zapadala.  

Ako sa ti vystupovalo na Pride?

Dobre, aj keď som bol trochu v strese. Väčšinou, keď som na pódiu, je prítmie a veľmi nevidím na ľudí, ale toto bolo počas denného svetla, tak som bol nervóznejší. Mal som ale pekné pozitívne ohlasy od ľudí. Mal som tam svojich blízkych kamarátov z Bystrice, a to mi veľmi pomohlo.

Nezapadajú a vytŕčajú z davu – o outsideroch spieva Vojtik na novom EP Kvety z Podpoľania

Foto: Leni Balazova

Nedávno si vydal EP s názvom Kvety z Podpoľania. Povedz mi najprv o koncepte tohto albumu.

Tento koncept som mal v hlave veľmi dlho. Chcel som sa ale aj pomocou svojich vizuálov doň ešte viac prekopnúť a prehĺbiť to. Teraz dokonca chystám rozšírenú verziu tohto EP, môžeme to nazvať deluxe edíciou. Pesničky sú už skoro hotové, chcem, aby v nich bolo viac cítiť chudobu a nechuť.

Kedy si stihol album nahrať?

Väčšinu piesní som nahral po Detvianskom sne a pár piesní bolo pôvodne myslených pre iný projekt a skončili na tomto albume.

Prečo si album nazval Kvety z Podpoľania?

Kvety z Podpoľania sú myšlienka, ktorú som dostal po dopísaní skladby Rat Kingz. Má zobrazovať ľudí, ktorí majú stále rovnaký život. Tie isté stereotypy, zažívanie toho istého dookola. Takže tie kvety z Podpoľania vyjadrujú istú túžbu, ktorú som cítil počas dospievania, aby som tak nedopadol. Konceptom som sa chcel zamerať na outsiderov, ktorí nezapadajú, ale vytŕčajú z davu.

Čo pieseň (Nežijem) v realite?

Tá má spojitosť s piesňou Na dáždi v októbri. Rozmýšľal som, čo dať pred tou skladbou, aby to poslucháča pripravilo, takže (Nežijem) v realite je také intro. A v ňom si predstavujem, ako stretnem chlapca, ktorý sa mi páči, a v hlave si predstavujem, čo mu poviem.

Povedz mi teda o Na dáždi v októbri.

Počúval som vo veľkom album Pure Heroine od Lorde, čo bol teen album, a Kvety z Podpoľania majú taktiež vyjadrovať taký teenage angst. A vydal som ju na svoje narodeniny ako oslavu. 

Máš pocit, že sa ti podaril album, ktorý to reprezentuje?

Myslím, že áno. Je tam taká teenage pachuť, ale vzniklo z toho niečo väčšie, a hlavne osobnejšie.

Poďme na skladbu Krv.

Tá bola vonku už pred Detvianskym snom, napísal som ich v rovnakom období. Pozeral som si básne, ktoré som napísal, keď som mal 13 rokov. A v jednej z nich bolo napísané: „Krv je hrubšia ako voda, no rany sú hlbšie jak krv“. A myslel som si, že to je strašne dobré a že spravím z toho pesničku. Je to veľmi smutná skladba, ktorá opisuje vec, ku ktorej sa nerád vraciam. Je to moja najosobnejšia skladba z albumu.

Ďalšia pieseň je Lúčna štvrť.

Počúval som zase Ethel Cain a zamýšľal som nad tým, ako dokážem pokračovať po úspechu Detvianskeho sna. Na jednej strane som mohol urobiť nejakú kópiu a vydávať podobnú pieseň každý mesiac. Ale chcel som, aby to bolo hlbšie, a je to skladba o detstve. Je o tom, v akých podmienkach osoba vyrastá, akých má kamarátov a ako sa spolu dostávame do dospelosti. Ako sa bojím toho, že starnem.

Cítiš sa starý?

Áno. Neviem prečo, je to nejaký komplex. Som síce mladý, ale aj tak sa cítim starší ako na 19 rokov. Som teraz v období, keď sa všetko mení, ale v mojej hlave je to stále rovnaké. Je to obdobie, keď je dôležité, aké rozhodnutia spravím.

Vráťme sa k albumu, ďalšia pieseň je Rat Kingz.

To je pieseň o tom, keď chodíš s niekým, kto sa ochotne ničí a berie drogy. Je to príbeh o vzťahu, v ktorom namiesto toho, aby jedna osoba druhej pomohla, nechá sa stiahnuť do takých istých problémov. Je to taká špinavá balada o vzťahu s omamnými látkami. Ale veľmi rád ju spievam, pretože sa mi páči refrén. Ja väčšinou, keď spievam naživo, ignorujem, o čom pesničky sú, pretože viem, že by som to neodspieval s takou emóciou, akou by som chcel.

Moja obľúbená skladba z albumu je Vôňa fialky, povedz mi o nej.

Túto skladbu som napísal ešte pred Krvou, je to asi najstaršia skladba z celého projektu. Je to pieseň o tom, ako niektorí gejmuži zháňajú na zoznamovacích aplikáciách mladších chlapcov, ktorí majú možno 13 alebo 14. Je o takom sexuálnom využívaní staršou generáciou a výčitkách a ťažkostiach, ktoré z toho prichádzajú pre tú mladšiu generáciu. Moje vlastné prvé skúsenosti nemali správnu dynamiku.

Prejdime na skladbu Hriňová 95.

Hriňová 95 je o prvej láske, ktorá sa za mňa hanbila. V Detve sa pozná každý s každým a bolo ťažké mať s vzťah s niekým, kto nie je vyautovaný. Pieseň opisuje pocit opustenia a osamelosti, pretože spomínaný vzťah dopadol tak, že ten človek si vybral iných ľudí namiesto mňa. Ďalšia tragická pesnička.

Posledná pesnička na albume je TV.

Je to cover Lany Del Rey. Spravil som pár coverov jej piesní, ale TV som aj nahral. Chcel som spraviť taký mix Lany, ale dať do tej skladby aj niečo zo seba, a myslím, že sa mi to podarilo.

Si rád, že je album vonku?

Cítim sa ohľadom toho veľmi dobre, ale ešte viac sa teším na to, čo bude. Mám super plány ohľadom novej deluxe verzie, čo sa týka skladieb aj vizuálov. 

Kedy sa môžeme tešiť na novú verziu?

Chcel by som to stihnúť ešte tento mesiac.

Nezapadajú a vytŕčajú z davu – o outsideroch spieva Vojtik na novom EP Kvety z Podpoľania

Foto: Leni Balazova

Čo si myslíš o článku?