in ,

Homofóbny útok v centre Bratislavy: Mladíka kopli do hlavy a mlátili teleskopickou tyčou

Kedy sa toto skončí? Zastavme nenávisť voči LGBTI komunite! Minulý víkend v parku pár ulíc od parlamentu zaútočili agresori na partiu gejov. 

Bol piatok večer krátko pred desiatou. V parku na Svoradovej ulici v Bratislave sedeli piati kamaráti. Príjemný večer však narušila skupina asi 18-ročných útočníkov. Zrazu ich obkľúčili a začali ohrozovať. „My sme tam len sedeli a rozprávali sa, nerobili sme nič, čo by komukoľvek mohlo prekážať,“ opisuje Fero (mená napadnutých sme z bezpečnostných dôvodov zmenili, máme ich k dispozícii v redakcii).

Homofóbny útok v centre Bratislavy: Mladíka kopli do hlavy a mlátili teleskopickou tyčou
Miesto útoku, park na Svoradovej ulici

Agresorov bolo vraj šesť až osem. „Obkľúčili nás, bolo vidno, že sú zúriví. Mohli mať tak maximálne 20 rokov. Začali sa nás pýtať, či sme Antifa. My sme najprv nerozumeli, čo chcú, tak sme povedali, že nie a že nechápeme, o čo im ide,“ vysvetľuje Juraj. Snažili sa ich ignorovať a ukončiť komunikáciu. 

Kopol ho do hlavy

Vtedy si však útočníci všimli, že jeden z partie gejov, ktorý sedel k nim chrbtom, má nalakované nechty. Okamžite im začali nadávať, že sú jebnutí a že sú určite buzeranti. Rozkopali im odložené veci. Jeden z útočníkov vytiahol teleskopickú tyč a postavil sa k Danielovi s nalakovanými nechtami. Pýtal sa ho, či sú buzeranti, a keď nezareagoval, tak ho udrel. 

„Ako som sedel a videl toho chalana, ako stojí nado mnou s tou teleskopickou tyčou, tak som začal rozmýšľať nad útekom. Chalan sa po mne zahnal s tyčou, ale stihol som si zakryť tvár rukou, takže ma trafil po predlaktí. Potom nasledovala kopačka do hlavy,“ opisuje útok Daniel. V ten moment zareagovali aj Danielovi kamoši a spustili krik na agresívnu partiu, aby s tým prestali. Zahnali sa aj na nich, ale tí sa stihli uhnúť. To využil Daniel a začal utekať preč, útočníci sa pustili za ním.  

„Dal som sa na útek do blízkej krčmy. Po ceste ma párkrát trafil s tou tyčou po boku, chrbte či nohách. Ako som utekal, tak okolo šla skupina mladých ľudí a všimli si, že ma bijú, tak sa ma zastali, vtedy sa strhla bitka medzi nimi. Ja som stihol dobehnúť do tej krčmy,“ spomína na desivé chvíle Daniel. Jeho kamaráti videli bitku a volali okamžite policajtov. Rovnako aj Daniel poprosil čašníčku v krčme, nech volá políciu: „Bol som z toho celého úplne mimo. Nevedel som, čo mám robiť. Išiel som sa pozrieť na ulicu, či sa mojim kamarátom čosi nestalo, ale to už sa skupina, čo na nás útočila, bila s tou, čo šla okolo.“

Vlažný prístup polície

Spomedzi partie gejov volal na políciu Juraj, hoci sa im snažil vysvetliť, kde sú, tí mu asi 4x volali naspäť a nevedeli nájsť miesto útoku. Prišli približne po 40 minútach. „Keď prišli, tak som mal pocit, že to nemajú veľmi chuť riešiť, správali sa tak zvláštne. V aute však už mali jedného chalana, ktorý bol zrejme jedným z útočníkov,“ spomína Juraj. „Pýtali sa nás, či bol medzi nimi a či ideme s nimi na políciu a pohotovosť. Nevedeli sme, či tam bol, lebo ich bolo viacero, tak sme si neboli istí,“ dopĺňa Daniel. Policajtov však upozornili na to, že v parku je viacero kamier. „Povedal som im, že ak nájdu toho chalana na kamerách, nech sa mi ozvú a môžeme spísať zápisnicu, doteraz sa mi však nikto neozval,“ uviedol Daniel. 

Ako vysvetlil Martin Macko z Iniciatívy Inakosť, pokiaľ došlo k fyzickému útoku, tak by čin mala riešiť polícia či orgány činné v trestnom konaní. „Je smutné, že ulice hlavného mesta nie sú bezpečným priestorom pre LGBTI ľudí. Násobne horšia je však nečinnosť polície, lebo práve trestnoprávne riešenie zločinov z nenávisti má preventívny a odstrašujúci efekt. Spoločnosť a štát musia vyslať jasný signál, že sú neprijateľné. Žiaľ, často sa nemôžeme spoľahnúť na aktívny prístup privolanej policajnej hliadky, a preto treba podať trestné oznámenie. S jeho spísaním vieme poradiť v inPoradni,“ uviedol Macko. 

Je paradoxné, že sa tento odporný útok udial im pár dní pred začiatkom PRIDE mesiaca, aj to ukazuje, aká je realita v slovenskej spoločnosti a že ako komunita musíme naďalej držať spolu a bojovať za vlastné práva, aby sa podobné útoky neopakovali.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?