in ,

Utekajú z krajiny, násilie voči nim sa stupňuje. Ako voľby v Maďarsku ovplyvnili život queer ľudí?

Kampaň AI Maďarsko / Foto: Nagy Szabolcs

Áron Demeter z maďarského Amnesty International vysvetľuje, ako sa menila Orbánova politika voči LGBTI+ komunite.

Maďarská vláda počas pandémie prijala viacero zákonov, ktoré prehĺbili diskrimináciu queer ľudí. Dídžejka Zora, ktorá sa v Budapešti podieľa na organizovaní teplej párty OMOH, to prirovnala k návratu do stredoveku. Zakázali právnu tranzíciu, neskôr obmedzili prístup gejských a lesbických párov k adopcii a naposledy aj prístup mladých k informáciám.

Zlé správy pokračujú: vládna strana Fidesz na čele s Viktorom Orbánom minulý týždeň vyhrala voľby s prekvapivým náskokom a ešte k tomu s homofóbnou a transfóbnou kampaňou. Voľby spojila totiž s referendom, kde sa pýtala na cenzúru informácií o inej ako väčšinovej sexuálnej orientácii a rodovej identite. 

„Obávame sa, že vláda nezmení svoj nepriateľský prístup k LGBTI+ ľuďom,“ reaguje Áron Demeter z maďarského Amnesty International. Spolu s kolegami a kolegyňami pripravili kampaň, ktorou chceli ľudí motivovať, nech referendum ignorujú. Aspoň tento cieľ sa podaril. 

„Ľudia budú naďalej opúšťať krajinu, lebo každý chce žiť na mieste, ktoré toleruje základné ľudské práva, a spomedzi všetkých skupín obyvateľstva je tu LGBTI+ komunita najzraniteľnejšia. Aspoň neplatný výsledok referenda nám dáva nádej, že väčšina maďarskej spoločnosti nezdieľa homofóbne a transfóbne postoje vlády.“ Áron ďalej dodáva, že Orbán a jeho strana Fidesz nebola vždy takto otvorene nepriateľská.

Prvotriedni Maďari a tí druhí

Orbán začínal na konci 80. a na začiatku 90. rokov svoju kariéru ako celkom liberálny politik. „Homofóbia a transfóbia určite nebola súčasťou jeho politiky v prvej vláde medzi rokmi 1998 a 2002. Nenávistná kampaň sa vystupňovala počas pandémie. Spomínam si na výrok: Maďarsko je veľmi tolerantná krajina, ale gejovia by nás nemali provokovať. Vyznelo to, že LGBTI+ ľudia nie sú prvotriedni Maďari, ale nejaké druho- až treťoradé existencie, prirovnáva ich k pedofilom,“ všimol si Áron.

Niečo podobné sa podľa neho deje aj v Poľsku, kde sa LGBTI+ otázka vytiahla počas posledných prezidentských volieb. Orbán je však podľa Árona praktickejší, keďže verí, že jadro jeho podporovateľov a podporovateliek reaguje na homofóbne a transfóbne výroky, preto referendum zneužil ako nástroj na ich mobilizáciu počas volieb.

„Často využíva taktiku, že sa zameria na nejakú zraniteľnú skupinu spoločnosti, v minulosti aj utečencov či ženy, a potom ich vykresľuje ako nepriateľov. Pri LGBTI+ ľuďoch tvrdí, že ohrozujú deti. Doteraz s tým naratívom zožal úspech.“ 

Referendum podľa Árona malo byť aj odpoveďou na snahu Európskej komisie, ktorá sa snaží zasiahnuť. Tá začala minulý rok právne konanie voči diskriminujúcim zákonom. „Chcel dokázať, že väčšina spoločnosti súhlasí s jeho homofóbnymi a transfóbnymi zákonmi,“ vysvetľuje Áron.  

Nezmyselné otázky, neplatné odpovede

Všíma si, že mnohí queer ľudia krajinu opúšťajú a taktiež sa zvýšil počet nahlásených násilných útokov voči nim. „Ľudia na uliciach sa správajú viac nepriateľsky, lebo sa im zdá, že vláda podporuje ich násilné správanie.“ Problém je aj stav médií v krajine, ktoré z veľkej časti ovláda vláda alebo vláde blízki podnikatelia. Objektívne správy sa nedostanú k ľuďom v malých mestečkách.

Utekajú z krajiny, násilie voči nim sa stupňuje. Ako voľby v Maďarsku ovplyvnili život queer ľudí?
Kampaň AI Maďarsko / Foto: Nagy Szabolcs

Amnesty reagovalo na referendum kampaňou s názvom Nezmyselné otázky, neplatné odpovede. Zapojilo do nej takmer štyri stovky aktivistov a aktivistiek po celej krajine a zaplatilo reklamu na sociálnych sieťach. Vďaka tomu 1,6 milióna Maďarov a Maďariek zneplatnilo svoje hlasovacie lístky a tým pádom aj celé referendum. 

Je to však malá dobrá správa, vláda totiž tvrdí, že aj tak uspela a získala ďalšie štyri roky, aby obmedzila práva queer ľuďom tak, ako sa jej len zachce. „Vieme aspoň o takmer dvoch miliónoch ľudí, ktorí odmietajú homofóbne a transfóbne postoje a záleží im na ľudských právach. To je dobrý základ, budeme sa ho snažiť zväčšovať,“ uzatvára Áron s nádejou.

Doplnenie článku: Päť dní po referende Národná volebná komisia rozhodla, že niekoľkomesačná kampaň, ktorú viedla Amnesty Maďarsko a ďalšie neziskové organizácie proti transfóbnemu referendu, „marí ústavný účel výkonu moci“.Komisia udelila 16 mimovládnym organizáciám pokuty vo výške 176 400 forintov (približne 430 eur na organizáciu). Niektoré z pokutovaných organizácií sa pritom kampane ani nezúčastnili. Amnesty International Maďarsko a Háttér Society, ktoré boli hlavnými organizátormi kampane, komisia dodatočne pokutovala sumou 3 milióny forintov (približne 8 000 eur) každú.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?