in ,

Ako zvládnuť rozchod? A ako sa dať dokopy, keď je už vzťah minulosťou?

Zdroj: Divorceandbreakup.com

Romantické vzťahy, ktoré v našich životoch zažívame, nie sú iba o pekných chvíľach. Bohužiaľ, často sa musíme vysporiadať aj s nepríjemnejšími situáciami, hádkami, nedorozumeniami či blbými náladami toho druhého. Čo však robiť v prípade toho najhoršieho – rozchodu? Ako sa rozísť a ako sa vyrovnávať s rozchodom po tom, čo už nastal? 

Za svoj dospelý život som bol vo vzťahu niekoľkokrát. Niekedy to bolo pár mesiacov a v pár prípadoch aj roky. Rozchod je takmer vždy nepríjemný – pre obe strany. Aj keď tu a tam sa stane, že rozchod je výsledkom vzájomnej dohody, keď si pár pokojne povie, že to už nefunguje. Rozídu sa tak nejako vzájomne a aj bez väčšej bolesti, čo samozrejme neznamená, že je to úplne bez ľútosti či sĺz.

Čas odísť

Z vlastných skúseností viem povedať, že ak ja iniciujem rozchod, tak je to pre mňa omnoho ťažšie. Okrem pocitu sklamania, že vzťah nevyšiel, ma prenasleduje aj akýsi pocit viny za bolesť druhej osoby. Je ale dôležité uvedomiť si, že ak nedajbože zostanete vo vzťahu len z ľútosti, môže to napáchať ešte viac škody. Možno práve včasný odchod zaručí, že rana nebude priveľmi hlboká a môže sa začať hojiť. 

Queer rozchody sa môžu zdať o niečo zložitejšie oproti tým v cisheterosexuálnych vzťahoch. LGBTI+ ľudia si často so sebou nesú traumu z odmietnutia rodinou či spoločnosťou, čo samozrejme nepridá na psychickej pohode a odolnosti. Preto sa môže stať, že strata partnera či partnerky bolí o to viac. 

Tento pocit osamelosti či zložité hľadanie polovičky v homofóbnom či transfóbnom prostredí môžu byť pričinou, že sa pár stretáva aj po rozchode a dokonca má stále spolu sex. Môže to byť dosť nešťastná voľba. Jednej strane sa môže zdať, že vzťah sa dáva naspäť dokopy, pričom strana druhá to berie naozaj nezáväzne. Naďalej však môže byť v hre aj možnosť, že obe strany si myslia, že problém prekonali, a dajú sa znovu dokopy. Bohužiaľ, tieto druhé pokusy majú veľmi malú úspešnosť, keďže medové obdobie opadne a po čase sa staré problémy zase vynoria a pár je znovu tam, kde bol.

Ako zvládnuť rozchod? A ako sa dať dokopy, keď je už vzťah minulosťou?
Zdroj: Pinknews.co.uk

Rozchod je niekedy naozaj jediná správna vec. Niekto rýchlo pochopí, že je v toxickom vzťahu, iným to trvá dlhšie. Niekto si to cez ružové okuliare dlho možno ani nevšimne. Keď už však v hlave vsplanie myšlienka, že rozchod je dobré riešenie, väčšinou je to už len otázka času. Keď už nad tým raz človek začne uvažovať, je dosť ťažké si pri narastajúcich problémoch nevšímať túto možnosť. Každopádne, je naozaj veľmi praktické akceptovať, že v danom súžití už nie je šanca napĺňať vlastné potreby, hoci ste sa veľmi snažili. 

Citová odvykačka

Čo teda ale robiť po rozchode? Pokračovať ako kamaráti alebo človeka úplne odrezať? Nebudem nikomu nič radiť, lebo každý je odborníkom na vlastné šťastie a každý sa vyrovnáva so situáciou po svojom. Mám však rád jeden citát: „Ak pár po rozchode zostane v kamarátskom vzťahu, láska tam nikdy nebola alebo ešte stále je“. Nepamätám si, kto to povedal, ale neraz som si naň spomenul. Samozrejme, nebudem zovšeobecňovať a výnimky určite existujú. 

Osobne si však myslím, že minimálne prvé týždne po rozchode je potrebné nastaviť sa na novú realitu a s bývalým/bývalou sa nevidieť a nebyť v kontakte. Je potrebné si uvedomiť, že vzťah skončil, a sledovaním svojho/svojej ex na sociálnych sieťach či chatovaním a zisťovaním, ako sa má, si toto obdobie zbytočne sami sebe komplikujete. Preladenie sa na single život je o čosi ťažšie. Nevravím, že ak sa náhodne stretnete niekde vonku, nemáte sa ani pozdraviť. Pozdrav by nikomu nemal ublížiť. Nikde nie je napísané, že musíte viesť konverzáciu.

Čo robiť, aby si na svojho/svoju ex nemyslel/a? Niekomu pomáha zamestnať si hlavu prácou, koníčkami, alebo sa obklopiť kamarátmi a tráviť s nimi čo najviac času. Všetky spomenuté možnosti sú fajn, ale dovoľ si nad situáciou aj trúchliť, poplakať si, vyrozprávať sa a načúvaj svojim pocitom. Prípadne, ak ti to pomôže – roztrhaj jeho/jej fotky, máš právo byť nahnevaný a dať to zo seba von aj takýmto spôsobom – ak nikomu neubližuješ… 

V prípade, že si na opačnej strane rozchodu, a teda, že si ten/tá, kto sa rozišiel s tým druhým, a ex sa snaží ťa kontaktovať, povedz jasne, ale slušne, že vzťah sa skončil a je potrebné aby ste sa určitý čas nekontaktovali. Pevné hranice môžu byť oveľa lepšie ako nekonečná neistota.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?