in ,

Stopka pre LGBTI+ projekty je zámienkou, v hre je nezávislosť kultúrnych inštitúcií, varuje Inakosť

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová verejne deklarovala, že zastaví akúkoľvek finančnú podporu pre kultúrne projekty LGBTI+ organizácií a pomohla si pritom šírením dezinformácií o nich. Na jej vyjadrenia reagovala Iniciatíva Inakosť, ktorá varuje, že sa začal zápas o nezávislosť verejných kultúrnych inštitúcií. Zverejňujeme celú tlačovú správu. 

LGBTI+ organizácie nemali viac ako desaťročie problém uspieť so svojimi projektami v dotačných schémach založených na slobodnej a férovej súťaži s transparentným procesom hodnotenia založeným na kvalite. Platilo to pre dotačné schémy a fondy v rezorte kultúry bez ohľadu na politické vedenie ministerstva kultúry a deje sa tak aj dnes. Je nepredstaviteľné, aby nezávislé inštitúcie riadiace sa profesijnou etikou a zákonmi nášho štátu zakazujúcimi nerovné zaobchádzanie začali cielene vyčleňovať kultúru jednej skupiny obyvateľstva.

Aby mohla ministerka dosiahnuť svoj deklarovaný cieľ, musí zničiť roky budované a fungujúce nezávislé fondy a obsadiť odborné komisie svojimi ľuďmi. Boj proti LGBTI+ projektom je pritom len zámienkou a odpútavaním pozornosti od podstaty.

Tento rok bude bude aj rokom zápasu o zachovanie nezávislých verejných inštitúcií v kultúre. Pripravujú sa zákony na zmeny v nezávislých fondoch na financovanie kultúry a poslanci SNS už predložili novelu zákona, ktorá ministerke umožní odvolať riaditeľov múzeí a galérií bez udania dôvodu. Pripravujú sa aj zmeny vo fungovaní verejnoprávnej televízie a rozhlasu. Deje sa tak bez odbornej diskusie s cieľom podriadiť verejnú kultúru súčasnej politickej moci.

Veríme, že v tomto zápase nezostane slovenská kultúrna obec sama. Nenechajme sa rozdeliť a sústreďme sa na obranu nezávislých inštitúcií. Rovnako dôležité je, aby sme spoločne odmietli útoky ministerky na LGBTI+ organizácie, aby jedným z dôsledkov jej snahy o mocenské ovládnutie kultúry nebolo prehlbovanie nenávisti voči slovenskej LGBTI+ komunite. 
LGBTI+ ľudia na Slovensku čelia stále novým snahám o obmedzenie ich práv a vymazanie zo slovenskej kultúry. V Iniciatíve Inakosť budeme aj naďalej organizovať podujatia, ktoré zviditeľňujú kultúru LGBTI+ ľudí, umelcov a umelkýň, alebo tematizujú ich život. Filmový festival inakosti a Dúhový PRIDE Bratislava sa uskutočnia aj tento rok. Bez vašej pomoci to však nedáme. Podporte nás a naše aktivity na inin.sk/podporme

Stopka pre LGBTI+ projekty je zámienkou, v hre je nezávislosť kultúrnych inštitúcií, varuje Inakosť

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?