in ,

LGBTI+ ľudia v Maďarsku v ohrození, o ľudské práva ich môže pripraviť referendum

Vyjdite v piatok 1. apríla do ulíc a ukážte, že vám záleží na osude našich bratov a sestier v Maďarsku. V nedeľu sú tam totiž parlamentné voľby a zároveň s nimi aj referendum, ktoré by v prípade úspechu vážne poškodilo práva tamojších LGBTI+ ľudí.

„Poďte s nami v piatok 1. apríla o 16.00 pred Veľvyslanectvo Maďarskej republiky na Štefánikovej 1 v Bratislave a žiadajte ochranu a rovnosť práv pre všetkých ľudí,“ vyzýva organizácia Amnesty International Slovensko, ktorá pripravila demonštráciu na podporu maďarskej dúhovej komunity. 

Ako informuje združenie, od júla 2021 platí v Maďarsku homofóbny a transfóbny zákon, ktorý pod zámienkou údajného boja proti pedofílii zakazuje sprístupňovať osobám mladším ako 18 rokov materiály propagujúce alebo zobrazujúce „odchýlku od rodovej identity zodpovedajúcej pohlaviu určenému pri narodení (…) alebo homosexualitu“. Európska komisia začala v júli 2021 právne konanie proti Maďarsku kvôli týmto diskriminačným opatreniam zákona o propagande. Ten totiž podľa EÚ porušuje základné ľudské práva, ako aj ďalšie právne predpisy EÚ.

LGBTI+ ľudia v Maďarsku v ohrození, o ľudské práva ich môže pripraviť referendum

„Maďarská vláda reagovala na kroky únie vyhlásením referenda, ktorým chce prijatie homofóbneho a transfóbneho zákona „legitimizovať“. Ľudia budú v referende odpovedať na 4 otázky, ktoré sú jasne diskriminačné a útočia na práva LGBTI+ ľudí, ako aj na právo na slobodný prístup k dôležitým informáciám o sexuálnom zdraví, ľudských právach a prevencii šikany,“ objasňuje Amnesty International.

Otázny v referende sú nasledovné: 

– Podporujete to, aby boli maloleté deti bez súhlasu rodičov vo vzdelávacích inštitúciách zapájané do aktivít, ktorých cieľom je predstaviť im sexuálne orientácie?

– Podporujete propagáciu medicínskej tranzície (zmeny pohlavia) u maloletých detí?

– Podporujete to, aby boli maloleté deti neobmedzene vystavované sexuálne explicitnému mediálnemu obsahu, ktorý môže ovplyvniť ich vývoj?

– Podporujete zobrazovanie mediálneho obsahu o zmene pohlavia maloletým deťom?

Hlavným cieľom nedeľného hlasovanie teda je, aby nebolo referendum platné. Amnesty International vyzýva voličov a voličky v Maďarsku, aby odovzdali neplatný hlasovací lístok, resp. aby sa doň vôbec nezapojili, čím sa dosiahne neplatnosť plebiscitu. 
V našich silách je vytvoriť tlak zvonku a pripomenúť maďarským inštitúciám, že ich kroky sú pod drobnohľadom zahraničia. Bližšie informácie o piatkovom proteste nájdete v podujatí na Facebooku.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?