in ,

Tichom homofóbiu nemožno poraziť

„Prerušme ticho“ je mottom tohtoročného Medzinárodného dňa boja proti homofóbii (IDAHO), ktorý je práve dnes. Viaceré LGBTI iniciatívy po celom svete upriamujú pozornosť na tých členov komunity, ktorých hlas nepočuť.

Uplynuli už tri desaťročia, odkedy Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyňala homosexualitu zo zoznamu duševných chorôb. Roky predtým boli gejovia a lesby považovaní za chorých, narušených alebo úchylných. Po zasadnutí Valného zhromaždenia WHO zo dňa 17. mája 1990 táto definícia zanikla.

Práve pri tejto príležitosti sa od roku 2004 predstavitelia sexuálnych menšín po celom svete sústreďujú na to, ako čo najlepšie ukázať, že gejov, lesieb, bisexuálov, transrodových a intersexuálnych ľudí sa netreba báť.

Viac ako 130 krajín sveta vrátane tých 37, kde je manželstvo medzi osobami rovnakého pohlavia ilegálne, organizuje pestrofarebné akcie. Napríklad kanadskí umelci vytvorili omaľovánky, ktoré budú spoločne s fanúšikmi vymaľovávať cez online stream. V Azerbajdžane plánujú maľovať dúhy, ktoré si tamojší občania vyložia do okien, zatiaľ čo Španieli nechcú zostať ticho pomocou hudby a zdieľaním fotografií pestrých kytíc.

Hoci oslavy a aktivity nemajú jednotnú organizáciu, zoskupuje a spája ich stránka may17.org. Na voľné použitie ponúka aj grafiku na sociálne siete.  

Hoci oslavy a aktivity nemajú jednotnú organizáciu, zoskupuje a spája ich stránka may17.org.

Zapojiť sa môžeš aj ty

Všetky štáty sa zhodujú na tom, že podporovatelia nemusia robiť žiadne kotrmelce a akrobatické kúsky. Na znak spolupatričnosti neraz stačí len vyvesiť dúhovú vlajku. Veľa pomôže, ak sa LGBTI človek podelí o svoj príbeh s comingoutom alebo sa dokonca verejne prihlási k svojej sexuálnej orientácii.

K celosvetovým oslavám sa malo pridať aj Slovensko. V pláne bola organizácia seminára o LGBTI ľuďoch na pracovisku z dielne Diversity Pro, z dôvodu pandémie bol však preložený na neskôr. Novinkou je podpora zo strany švédskeho nábytkárskeho domu IKEA. Predajom dúhovej tašky STORSTOMMA chce podporiť činnosť poradenského centra inPoradňa.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?