in ,

DJ Freezy: Zistil som, že sa viac páčim mužom ako ženám

Foto: Patrik Drotár

Na tvár Mareka Vígera sa zvyknete pozerať na Teplárni či Homomate aj niekoľko hodín. Nie však preto, že je programátorom webových aplikácií. Dôvodom je jeho hobby, ktorým je DJ-ing. Mnohí ho poznáte skôr pod prezývkou Freezy a ak sa chcete dozvedieť, ako sa k hraniu na queer párties dostal a ako vníma postavenie LGBTI ľudí na Slovensku, čítajte ďalej. 

Aká bola tvoja cesta k DJ-ingu? Čo ťa k tomu viedlo?

K hraniu som sa dostal cca 15 rokov dozadu, keď som vďaka portálu Kyberia.sk začal počúvať techno, drum’n’bass a freetekno. V Stupave (odkiaľ pochádzam) sa totiž alternatívna subkultúra orientovala hlavne okolo punku, freetekna a drum’n’bassu a mňa to ťahalo viac k tej elektronike ako k punku. V miestnej krčme sme mali k dispozícii gramce a nejaké freetekno platne, na ktorých som začal trénovať mixovanie a postupom času som si začal kupovať aj vlastné. Keď som už vedel zrovnať beat a odohrať aspoň hodinový set, začal som hrávať na pár freepárties. Postupne som sa preorientoval aj na inú elektroniku a začali ma viac baviť house a techno.

Ako vznikla prezývka Freezy?

Freezy je prezývka z pradávnych čias mojej mladosti, keď som chodil hrávať Counter Strike do počítačovej herne. Dával som si vtedy v hrách rôzne ľadové nicky a jedného dňa kamoš zahlásil: „Ty si taký freezy“. Nejako sa to ujalo a odvtedy ma tak všetci volali. Dokonca aj niektorí učitelia na strednej.

Kedy si hral na prvej teplej akcii a ako si sa k tomu dostal?

Prvýkrát to bolo myslím iba dva roky dozadu (19.5.2018 na Teplárni v UHU Clube, pozn. redakcie). Zhruba dva roky predtým som sa zoznámil s Romanom Samotným na jednom Shame, ktorý sa konal v sklade Ryba pod mostom Apollo. Tam som sa ocitol úplnou náhodou, lebo tam hrala kamoška Wyme. Obaja sme hrali na narodeninovej oslave fotografky Welin a ja som potom išiel s Wyme na Shame. Niekedy v horizonte tých dvoch rokov som sa s Romanom bavil aj o hraní na jeho podujatiach, a tak ma pozval hrať na Homomat v Refreshi. Nakoniec mu však vypadol DJ na Tepláreň, takže som si zahral na jeho párty o mesiac skôr, než sme plánovali.

Foto: Patrik Drotár

V čom sú podľa teba teplé párty iné?

Sú iné hlavne v celkovej atmosfére na párty. Taký dobrý, pohodový, otvorený vibe, ktorý tam z ľudí vyžaruje bez ohľadu na orientáciu. To sa na iných akciách v Bratislave dá len veľmi ťažko zažiť. Cítiť, že sa tam ľudia idú zabaviť, zahodiť starosti všedných dní a byť sami sebou medzi ľuďmi, ktorí neriešia komplexy.

Je niečo konkrétne, čo si sa vďaka LGBTI komunite naučil?

Zistil som, že sa viac páčim mužom ako ženám (smiech), ale hlavne to, že veľa práv, ktoré považujem ja za samozrejmosť, sú pre LGBTI komunitu absolútne nedostupné, lebo legislatíva na túto menšinu vôbec nemyslí.

Keď práve na nejakej queer párty nehráš, rád sa na ne ideš zabaviť. Nežiarli priateľka?

Mojej priateľke to neprekáža, keďže ona počúva inú hudbu ako ja, a tak by sa tam nebavila. Možno keby som tam chodil každý víkend, mala by s tým problém, ale to nie je môj prípad.

Čo by si si pre queer komunitu na Slovensku prial najviac?

Väčšiu slobodu, rovnoprávnosť a akceptovanie inakosti. Veď vy ste úplne super.

DJ Freezy: Zistil som, že sa viac páčim mužom ako ženám
Foto: Richard Guzman

Zatancovať na Freezyho set si môžeš z pohodlia domova v sobotu 16. mája o 20.00 v live streame na facebooku Teplárne.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Monika Prikkelová - Online škola vogue pokračuje 2. lekciou

Online škola vogue pokračuje 2. lekciou

Tichom homofóbiu nemožno poraziť

Tichom homofóbiu nemožno poraziť