in

Otvorená spoveď transrodových a nebinárnych ľudí

Foto: Štěpán Svoboda

Život nie je čiernobiely, ľudstvo sa nedelí na dva typy osobností, ale je naopak pestrou škálou rozmanitých príbehov. Potvrdzuje to aj český dokumentárny cyklus Trans* z produkcie Streamu, ktorý priblíži osudy ľudí s transrodovou a nebinárnou životnou skúsenosťou.

Snímky uvidíte na videoportáli Televizeseznam.cz, prvé časti uvedie už 6. októbra. Cyklus Trans* prináša obsiahly a intímny portrét piatich ľudí, ktorí nespĺňajú zažité predstavy o mužoch a ženách. Každý diel približuje život človeka, ktorý prežíva dysforiu, teda pocit, že mu nesedí rod pridelený pri narodení. Diváci a diváčky nahliadnu aj do života osoby, ktorá sa necíti ani mužom a ani ženou. „Som Fipah. Som arodová osoba, nie som žena, nie som muž, nie som medzi týmito rodmi. Necítim rod, nepoznám ten pocit. Jednoducho som živá ľudská bytosť, v tomto ohľade vo vnútri nič iné necítim,” vysvetľuje Fipah, ktorej príbeh si môžete pozrieť online. 

Dokumentárny cyklus Televizeseznam.cz vznikol v spolupráci s organizáciou Trans*parent. Režisérom je Filip Štoček. “Pred rokom som začať mať silný pocit, že sa z transgender otázky stáva politická téma a z médií som dostával len kusé a vlastne stále tie isté informácie o tom, kto sú transgender ľudia a čo požadujú. Sám som mal v tejto téme veľa predsudkov. Spolu s kameramanom Štěpánom Svobodom sme oslovili organizáciu Trans*parent, s ktorou sme viedli niekoľko mesiacov konverzáciu, jej výsledkom je tento dokument. Vďaka neuveriteľnej otvorenosti našich respondentov sme dostali aspoň čiastočný vhľad do situácie trans komunity v Česku,” uviedol režisér. 

Viktor Foto Štěpán Svoboda.jpg
Viktor | Foto: Štěpán Svoboda

Viktor: “Povedzme, že som mal také slepé miesto a tým bolo moje telo. Do toho miesta som sa jednoducho nepúšťal. Takto som žil naozaj veľmi dlho. Bol to stav večného diskomfortu, človek sa neustále kontroluje, aby sa nejako neprezradil. Až po stretnutí so psychologičkou som bol konfrontovaný s realitou, že všetko môže byť vlastne inak.”

Karel Foto Štěpán Svoboda
Karel | Foto: Štěpán Svoboda

Karel: “Za svoj najväčší úspech v živote beriem to, že sa mi podarilo prežiť moje samovražedné dospievanie a že si dokážem dovoliť byť šťastný, čo pre mňa nebola vždy samozrejmosť. A som vďačný za všetky moje skúsenosti, pretože bez nich by som nebol tam, kde som a tým, kým som.”

Denie Foto Štěpán Svoboda
Denie | Foto: Štěpán Svoboda

Denie: “Moja premena sa nikdy nezačala a vlastne ani nikdy neskončí. Byť trans neznamená prejsť z bodu A do bodu B, ale byť sama sebou. Ja, rovnako ako všetko vo svete, sa mením s každým nádychom.”

Otvorená spoveď transrodových a nebinárnych ľudí
Fipah | Foto: Štěpán Svoboda

Fipah: “Rodové role a stereotypy nás všetkých poškodzujú. Nezávisle od našej rodovej identity a pohlavia. Tieto role stereotypizujú naše správanie, to nás tlačí do normy, ktorej prekročenie je spoločensky neprijateľné. Neumožňujú ľuďom, ktorí sú rodovo nekonformní ako ja, existovať bez neustáleho trestania v podobe šikany, dehumanizácie, útokov, problémov s hľadaním práce, ale vlastne i len jednoducho a obyčajne existovať.”


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Filmový festival inakosti bude, príbehy LGBTI ľudí uvidíte v kinách aj online

Filmový festival inakosti bude, príbehy LGBTI ľudí uvidíte v kinách aj online

Mladý gej rozpráva o vzťahu s mamou, o zbližovaní nakrútil film

O svojej inakosti a vzťahu s mamou nakrútil dokument mladý filmár