in

Smútok, ale aj súdržnosť a odhodlanie cítiť na fotkách z podujatia pre Matúša a Juraja

Foto: Ján Benec

Minulý týždeň sme si pripomenuli na spomienkovom podujatí teroristický útok na LGBTI+ ľudí, pri ktorom zomreli pred rokom Matúš a Juraj. Na Zámockej zazneli slová členov iniciatívy Ide nám o život, prezidentky Zuzany Čaputovej, premiéra Ľudovíta Ódora, Radky Trokšiarovej, ktorá prežila útok, Danky Šíbikovej, mamy Juraja, riaditeľa Pohody Michala Kaščáka a nižšie môžete nájsť aj môj príhovor. Na pódiu spievali Adam Pavlovčin, Erik Žigmund, Vojtik a skupina Para. O fotky sa postaral Ján Benec. 

„Dnes som svedkom sily, vidím vás všetkých tu, a to napriek únave či útlaku, napriek ponižovaniu či dokonca hrozbám. Vidím vaše odhodlanie. Vidím vašu ochotu spolupracovať a vašu snahu držať spolu. Vidím vašu vieru v lepšie Slovensko.

Videl som aj silu, ktorú majú mamy, otcovia a rodiny LGBTI+ ľudí, keď sa postavili na pódium, aby bránili svoje deti a príbuzných. Vidím silu Jurajovej a Matúšovej mamy, ktoré bojujú s touto tragédiou a snažia sa nájsť pevnú pod nohami.

Vidím silu Radky, ktorá napriek tomu, že sa pozerala smrti do tváre, čelí svojmu strachu a ukazuje nezlomnú vôľu. Vidím vašu silu neuhnúť zlu, necúvnuť ani o krok pred nenávisťou. Vidím vašu silu žiť slobodne, pravdivo a v láske. 

Vidím však aj vašu bolesť, váš smútok a obavy. Vidím vašu slabosť a zraniteľnosť. Vidím aj vašu úzkosť. A všetky tie pocity sú v poriadku a na mieste. Bojím sa rovnako ako vy. Prechádzame obdobím, ktoré je čoraz temnejšie. Na ktoré sme sa nedokázali pripraviť.

No nemôžeme zabúdať na to, že týmto údolím plným tieňov dokážeme prejsť, ak budeme držať spolu. Nikto z vás nie je sám. Pevne stojíme pri sebe a spoločne to zvládneme. Čaká nás dlhá cesta, ale smerujeme do budúcnosti, ktorú si utvárame našimi činmi a slovami, našimi rozhodnutiami. 

Matúš a Juraj verili v slobodu a lásku, mali jej plné srdcia, mali odvahu stáť pravdivo uprostred života. Stretli sme sa, aby sme ukázali svetu, že budeme žiť rovnako slobodne a hrdo, ako žili Juraj a Matúš. V stredu 12. 10. 2022 sa terorista pokúsil zobrať nám nádej. Hoci nám spôsobil obrovské rany, nádej stále žije v nás. Sme sila, ktorá dokáže zmeniť Slovensko, aby bolo láskavou krajinu.“

Foto: Ján Benec


Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?