in

Reálne príbehy LGBTI+ ľudí spoznáte v nových epizódach podcastu Teplá vlna

Foto: Jakub Kováč, Dúhový rok

Teplá vlna je podcast Divadla NOMANTINELS, v ktorom sa moderáti Andrej Kuruc a Marek Hudec a moderátorka Liberty Blake Simon rozprávajú so zaujímavými osobnosťami a ľuďmi zo slovenskej queer komunity o ich živote, inšpiratívnych veciach, ktorými sa zaoberajú, a odvahe, ktorá im pomohla prekonať predsudky okolia. 

Tony Naprstek  je nebinárny človek, ktorý už dlhšie patrí do transrodovej komunity. Prešla si rôznymi životnými skúsenosťami, kým zistila, aká je jej identita. V rozhovore pre Teplú vlnu hovorí o tom, čo pre ňu znamená nebinárnosť a ako ju definuje. Uviedla tiež, čo zažívajú transrodoví ľudia zo strany lekárov a lekárok a čo im môže pomôcť zvládnuť tranzíciu.

Hoci mal Adam Pavlovčin v zahraničí rozbehnutú kariéru so svojou kapelou, rozhodol sa vrátiť domov a prihlásiť sa do československej Superstar. V rozhovore pre podcast Teplá vlna vysvetľuje, čo znamená jeho prezývka, ako vie zostať sám sebou v šoubiznise a či cíti tlak na výzor v gej komunite.

Barbora Lachkovičová je členkou OZ Dúhové rodiny, ktoré chce prispieť k rovnosti, bezpečiu a prijatiu v spoločnosti pre existujúce alebo budúce dúhové rodiny žijúce na Slovensku. V rozhovore pre podcast Teplá vlna otvorene hovorí o svojom comingoute, ako sa spoznala so svojou partnerkou, aj ako sa spolu rozhodli mať dieťa v krajine, ktorá neuznáva rodičovské práva lesbickým a gejským párom.

Liberty Blake Simon sa počas pandémie vrátila na Slovensko a ako trans žena vníma mnohé nedostatky v zdravotníctve a tiež v spôsobe, akým spoločnosť pristupuje k LGBTI+ ľudí. Denne sa cez sociálne siete stretáva jednak s príbehmi tráum, ktoré trans ľudia na Slovensku zažívajú, ale tiež s nevhodnými otázkami od majority.

Queer autor Jakub Spevák vydal debutovú knihu Po funuse. V Teplej vlne prezradil, aký bol jeho comingout, cesta k písaniu a do akej miery vo svojej tvorbe zohľadňuje queer motívy. Prezradil tiež, o čom je jeho knižná prvotina. A tiež prečo rád experimentuje s rodovým prejavom a nabúrava tak zažité stereotypy aj v rámci rôznych vystúpení a drag shows.

Úspešná producentka, DJ-ka a komentátorka denníka SME hovorí o svojich začiatkoch, vyrastaní, postupnom uvedomovaní si svojej rodovej identity a ako na B-Complex reagovali promotéri v rôznych kútoch Slovenska. Komentuje aj spoločenskú situáciu, zdá sa jej, že neustále potrebujeme nejakých nepriateľov.

Ľuboš Janák alias Luis skončil obor bábkoherectvo na VŠMU. Vystupuje aj v činoherných, kabaretných, a performatívnych vystúpeniach. V divadle Nomantinels v súčasnosti hrá postavu básnika v navštevovanej  inscenácii Socializmus s teplou tvárou.

Iva prišla do Teplárne úplnou náhodou, dozvedela sa o nej cez kamaráta, ktorý tam už pracoval. V rozhovore  približuje aj svoj blízky vzťah s Matúšom a Jurajom, na ktorých neustále spomína. Rozpráva tiež o tom, ako prežívala, keď sa dozvedela o útoku na Tepláreň, aj o tom, čo jej v ťažkých chvíľach pomohlo.

Hovorca prezidentky Martin Strižinec sa rozhodol pre verejný comingout. V novej epizóde Teplej vlny hodnotí spoločenskú situáciu po vraždách pred Teplárňou. Vníma, že sa niečo zmenilo, a cíti nádej, že napriek bolesti sa to na Slovensku pre queer ľudí môže pohnúť k lepšiemu.

Saša Drábek našla svoju slobodu v hudbe. Ku svojej hudobnej kariére sa dostala ako jej idoly (hudobníčky Sophie a Arca) a to hraním pre malé publikum v undergroundových kluboch. O to väčším prekvapením pre ňu bola ponuka zahrať na koncerte pre Slovenskú Tepláreň na Zámockej ulici. V roku 2023 si ju budete môcť vypočuť na festivale Pohoda.

Na základnej škole bol futbal pre Braňa Fidlera strašiakom, musel sa doň počas povinnej telesnej nútiť. Braňo je členom klubu Lotosové kvety, ktorý ponúka bezpečné miesto pre mnohých queer ľudí. Organizujú turnaje, venujú sa volejbalu, florbalu, behu, bedmintonu, či joge a reprezentujú Slovensko aj na medzinárodných súťažiach.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk


Čo si myslíš o článku?