in ,

Holandský kráľovský pár v Teplárni: Stretnutie bolo veľmi emotívne

Foto: RVD

Holandský kráľ Willem-Alexander a kráľovná Máxima v stredu 8. marca navštívili Tepláreň. Cieľom návštevy bolo vzdať úctu Jurajovi a Matúšovi a tiež podporiť ich blízkych a LGBTI+ ľudí na Slovensku. 

Rozhodnutie kráľovského páru si veľmi vážime. Ich záujem pre nás znamená veľa. Svojím gestom povzbudili a dodali silu rodinám a blízkym Juraja a Matúša a tiež Radke, ktorá útok prežila. Zároveň návštevou upriamili opäť pozornosť na to, ako sa žije LGBTI+ ľuďom po teroristickom útoku pred Teplárňou. Veľmi oceňujeme ich vľúdny a empatický prístup, ktorý, žiaľ, chýba mnohým vrcholovým predstaviteľom na Slovensku.

V Teplárni sa stretli aj s mamou a bratom Juraja, taktiež s Radkou a jej mamou. Prítomné boli aj blízke kamarátky Juraja a Matuša – Iva a Karla. Mama Juraja zaspomínala na to, aký bol jej syn. Pripomenula jeho nákazlivý smiech a chuť do života, a tiež, že ľúbil ostatných vždy celým srdcom. To potvrdil aj jej druhý syn Samuel, pre ktorého bol Jurajom veľkým vzorom. Na Juraja a Matúša spomínala aj Radka. Uviedla, že v ten osudný večer to boli práve oni dvaja, ktorí ju utešovali, keď prišla do Teplárne so smutnou náladou. Dodala, že si chce pamätať najmä ich veselé tváre, a nie tú hrôzu, ktorá nasledovala.

Holandský kráľovský pár v Teplárni: Stretnutie bolo veľmi emotívne

O strachu o život dcéry rozprávala Radkina mama, ktorá opísala zúfalstvo, čo cítila, keď jej Radka, skrývajúc sa v Teplárni, telefonovala, že po nich strieľajú. Smútok a hnev však cíti aj dnes, keď číta všetky tie nenávistné komentáre na sociálnych sieťach. To potvrdila aj Jurajova mama, ktorú veľmi zranilo, keď čítala nenávistné útoky na sociálnych sieťach na adresu jej zavraždeného syna. 

To bol moment, kedy už málokto dokázal zadržať slzy. Ani kráľovná Máxima neskrývala smútok a zhrozenie. Uviedla, že je pre ňu ako matku veľmi ťažké počúvať, čomu musia čeliť obete a ich rodiny. 

Situáciu LGBTI+ ľudí priblížila aj Karla, ktorá sa v deň tragédie mala stretnúť s Jurajom a Matúšom, a bola jednou z prvých, ktorá prišla na miesto činu tesne po vražde. Potvrdila, že sa mnohí z nás necítili bezpečne na Slovensku ani predtým a, žiaľ, ani takýto krvavý útok nezastavil časť spoločnosti, aby prestala útočiť na queer osoby. Ako transrodová žena uviedla, že je to pre ňu veľmi ťažké, keďže tieto útoky prichádzajú často dokonca aj z parlamentu a atakujú práve transľudí. 

Na záver sa kráľovský pár rozprával ešte s Ivou, ktorá pracuje v Teplárni a bola zároveň blízkou kamarátkou Juraja a Matuša. Napriek nebezpečenstvu otvorene hovorila v médiách o tom, s akým ponižovaním sa stretávajú LGBTI+ ľudia na Slovensku. Ako uviedla, bolo pre ňu dôležité prehovoriť verejne, pretože dúfala, že tak môže inšpirovať ďalších ľudí, aby sa ozvali.

Holandský kráľovský pár v Teplárni: Stretnutie bolo veľmi emotívne

Kráľ Willem-Alexander reagoval, že je veľmi obdivuhodné, s akým odhodlaním a s láskou sa rozhodli prítomní postaviť sa za seba a svojich milovaných. Obaja s kráľovnou potvrdili, že úcta, rešpekt a bezpečnosť aj k LGBTI+ ľuďom predsa patria k základom spoločnosti. Keďže pochádzajú z Holandska, kde je ochrana života aj queer osôb samozrejmosťou, tak sa im rozprávanie o skúsenostiach na Slovensku počúvalo veľmi ťažko.

Pri odchode sa zoznámili ešte s fotografkou Dorotou Holubovou, ktorá im priblížila vystavené fotky z projektu Neskrývaná láska. Viaceré z nich vystavuje momentálne aj v Amsterdame. 

Návšteva holandského kráľovského páru bola pre nás povzbudením. Aj ich snaha pripomenúť vrcholovým činiteľom Slovenska životy LGBTI+ ľudí, na čo upriamili pozornosť pri viacerých príležitostiach. Pripomenuli však aj to, akú dôležitú úlohu hrá aj hlas každého a každej z LGBTI+ komunity, ak túžime po zmene.


Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?