in ,

Lásky je viac ako nenávisti. Preto sa o ňu oplatí bojovať, hovoria účastníčky Neskrývanej lásky

Foto: Dorota Holubová

LGBTI+ ľudia približujú svoje životy a sny, aby ukázali, že aj oni túžia po bezpečí, láske a radosti, presne ako všetci ostatní. „To, že nie je vždy ľahké sa tej nádeje držať, neznamená, že neexistuje. Sme tu všetci spoločne na to, aby sme ju spolu niesli ďalej a mobilizovali za naše práva,“ hovorí Tereza, ktorá sa so svojou snúbenicou Miriam zapojila do projektu Neskrývaná láska.

Miriam alias Mima je pôvodom z Liptova, pred piatimi rokmi sa odsťahovala do Prahy. K odchodu ju prinútila aj situácia ohľadom LGBTI+ ľudí na Slovensku. „U nás v meste boli otvorení queer ľudia vždy vnímaní ako čudáci. Sú to väčšinou starší ľudia a ja som videla, že potom sú odkázaní na nejaký polovičný život v samote, prípadne sa musia skrývať so svojím partnerom. To bolo pre mňa neprijateľné,“ vysvetľuje Mima.

Rovnosť manželstiev zatiaľ neprišla

Odkedy odišla, má pocit, že sa situácia na Slovensku len zhoršila. Je síce v zahraničí, no vníma nenávistné komentáre od ľudí či politikov. Akoby sa po teroristickom útoku v Teplárni nič nezmenilo… „Štát by sa mal k nám postaviť inak, keďže máme rovnaké povinnosti, mali by sme mať aj rovnaké práva. Nebyť fackovacím panákom. Som vďačná za každého človeka, ktorý mal odvahu sa vo verejnom priestore v tom čase otvorene prihlásiť ku komunite,“ hovorí.

Slovensko je krásna krajina, ktorú podľa nej nemôžeme prenechať extrémistom. Snaží sa preto pomáhať aj spoza hraníc, aby mal raz každý človek z komunity dôstojnejší život.

V Prahe žije so svojou snúbenicou Terezou. Sú spolu dva roky, zasnúbené sú od marca 2023. Obe sú rodinné typy: chceli by sa usadiť a založiť rodinu. Situáciu im však komplikuje legislatívna situácia v Česku. „Už sme sa dvakrát zasnúbili, každá z nás pokľakla pred tou druhou. Zákon o rovnosti manželstiev však stále neprišiel, tak uvidíme, koľkokrát to ešte stihneme,“ poznamenala Mima.

S Terezou chcú začať plánovať svadbu. Je pre ne však ťažké sa radovať, keďže možnosť manželstva zatiaľ neexistuje. Rovnako je situácia komplikovaná, ak by chceli v budúcnosti riešiť deti. Preto podľa Mimy potrebujú signály od štátu, že aj ony sú plnohodnotnými občiankami. Tie však neprichádzajú.

„Je ťažké počúvať, čo o nás ľudia hovoria… Veď prežívame rovnaké radosti aj starosti ako všetci ostatní. Rozdiel je iba v tom, akého pohlavia je človek, ktorému večer hovoríme dobrú noc,“ povedala Mima. 

Lásky je viac ako nenávisti. Preto sa o ňu oplatí bojovať, hovoria účastníčky Neskrývanej lásky
Foto: Dorota Holubová

Masívna mobilizácia LGBTI+ ľudí v Česku

Tereza, ktorá pochádza z Česka, konštatuje, že vníma, ako je na Slovensku verejná mienka silno poznačená komentármi politikov a iných spoločenských aktérov, ktorí z LGBTI+ ľudí robia ohrozenie „tradičnej rodiny“ a hrozbu pre štát.

Aj keď majú v Českej republike registrované partnerstvá a v krajine sa rieši návrh zákona o rovných manželstvách, Tereza si nemyslí, že sa v tomto čase má čo Slovensko naučiť od Česka. „Celá diskusia, ktorá okolo návrhu prebieha, je dosť ponižujúca a veľmi jasne politicky, a nie ľudsky, motivovaná,“ konštatuje Tereza.

Česko aj Slovensko podľa nej padajú do populistickej politickej pasce posledných niekoľko rokov a z LGBTI+ ľudí sa tak stala ďalšia polarizačná téma – niektoré politické strany sa snažia získať priazeň voličov, ktorí nie sú oboznámení s každodennou realitou LGBTI+ ľudí.

Slovensko by sa však podľa nej mohlo inšpirovať z masívnej mobilizácie LGBTI+ ľudí v Česku. „Najmä teda mobilizáciou mladých ľudí a ich blízkych, ktorí na vlastné oči vidia, že štát im upiera základné práva, pretože bez toho by sme si nezvolili ani parlament ani prezidenta, ktorí viac podporujú boj za rovnoprávnosť,“ vysvetľuje Tereza. 

Žiari od prvej chvíle, ako sa spoznali 

Mima verí, že lásky je viac ako nenávisti. Za to sa podľa nej oplatí bojovať. „Terka je veľmi milujúca a starostlivá. Je vtipná a charizmatická, mohla by som ju počúvať celé dni,“ hovorí Mima o svojej snúbenici Tereze. Miluje jej úsmev a smiech, dokáže jej rozžiariť každý deň. Na zásnubný prsteň jej napísala, že žiari. Platí to podľa nej od prvej chvíle, ako sa spoznali.

Tereza o Mime hovorí ako o úprimnej, milujúcej duši. „Je plná šarmu a dokáže každého rozosmiať. Jej smiech by som mohla počúvať stále. Najradšej sa strácam v jej očiach. Cítim sa pri nej v bezpečí a v pokoji. Je moja kotva, moje šťastie, moje slnko a mesiac,“ dodáva Tereza.

Kniha Neskrývaná láska Doroty Holubovej a Michala Dudoňa nadväzuje na úspešnú sériu z roku 2020 s rovnomerným názvom, ktorú si prišli pozrieť prezidentka SR Zuzana Čaputová, či holandský kráľ Willem-Alexander a kráľovná Máxima.

Hlavným cieľom knihy je osveta, upozornenie na porušovanie ľudských práv a zvýšenie akceptácie LGBTI+ ľudí širokou verejnosťou. Autori sa k projektu vrátili po teroristickom útoku v Teplárni, keď cítili, že je potrebné vyjadriť podporu LGBTI+ ľuďom na Slovensku.

Krst knihy Neskrývaná láska sa uskutoční 1. decembra 2023 o 18.00 v Art Books Coffee na Baštovej 6/B v Bratislave. Knihu je možné si objednať cez Artattack shop & room alebo Døkument magazín. Knihu podporili Veľvyslanectvo holandského kráľovstva a Nadácia mesta Bratislavy.

Lásky je viac ako nenávisti. Preto sa o ňu oplatí bojovať, hovoria účastníčky Neskrývanej lásky

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?