in ,

Hecovanie na internete môže prerásť do násilia, varuje Radka, ktorá prežila útok pred Teplárňou

Radka, ktorá prežila teroristický útok pred Teplárňou, nerozmýšľala nad tým, prečo sa to stalo práve jej. Ako obeť mala po útoku prístup k informáciám, poznala vrahove dôvody, a tak nepotrebovala počúvať konšpiračné teórie neznámych ľudí. „Skôr som sa zamýšľala nad tým, či sa tomu dalo zabrániť,“ konštatovala Radka v diskusii Tepláreň naživo so psychológom Andrejom Kurucom z inPoradne. 

Chcel dokázať, že je mocný 

Podľa nej sa útoku rozhodne dalo zabrániť. „Viedli k tomu skupiny, ktoré sa radikalizujú na internete. Online priestor je veľmi nebezpečný a treba ho čistiť, dávať pozor, hľadať, kde sa môže niečo stať,“ konštatuje Radka.

Útočník sa radikalizoval na internete, mal nejakých podporovateľov a vyvrcholilo to tým, že zobral do rúk zbraň. Radka zdôrazňuje, že prvotne chcel útočiť na vtedajšieho premiéra Hegera, no potom prišiel  do Teplárne, keďže aj LGBTI+ ľudia boli na jeho zozname. „Bola tam Tepláreň. Bolo tam jednoducho to, že nemá rád LGBTI+ ľudí. Hecovali ho ľudia, že nech to urobí, chcel im dokázať, že je mocný,“ pokračovala Radka.

Ako sa Radka zdôverila v diskusii, po útoku sa jej na nejaký čas akoby vypli emócie. Vysvetľuje si to tým, že sa ju snažil ochrániť vlastný organizmus pred tou hrôzou, ktorú prežila. Nevedela najskôr vôbec uchopiť, čo sa to stalo. Veď ako vôbec spracovať to, že sedíte na lavičke s kamarátmi a potom vám zrazu po operácii oznámia, že vás budú strážiť a že vrah je na úteku. „Človek má prestrelenú nohu, všetko ho bolí, je mu hrozne a vie, že mu zabili dvoch kamarátov, no netuší prečo,“ spomína Radka.

Neskôr sa dočítala na internete, že vraj išlo o mileneckú hádku. Konštatuje, že to bolo veľmi neúctivé vypustiť takúto správu, a zároveň nechápe, ako to niekto mohol šíriť bez overenia informácií. Tragickú realitu si začala uvedomovať, keď prezidentka SR Zuzana Čaputová prišla do Teplárne. „Došlo mi, že sa stalo niečo veľmi, veľmi zlé, keď hlava štátu prišla do Teplárne,“ vysvetľuje Radka. Zároveň jej prítomnosť prezidentky dodala silu a podporu.

Okolie bolo nevšímavé 

Psychológ Andrej Kuruc z inPoradne podotkol, že Tepláreň bola pre teroristu veľmi jednoduchý terč. „Ľudia sa tam stretávali dennodenne. Príležitosť tam bola skoro každý deň. Problémom je, že aj okolie útočníka bolo nevšímavé. Učitelia, učiteľky, rodičia, iní blízki by mali byť všímaví, aby zachytili takéto správanie,“ povedal Kuruc.

Mnoho klientov a klientok inPoradne zažívalo po útoku zvýšenú mieru úzkosti. Zároveň sa ozvalo mnoho nových ľudí, ktorí potrebovali pomoc. „To bol asi ten najvyšší nápor, za určitý čas sa ozvali desiatky ľudí. Zažívali úzkosť, báli sa chodiť von, obávali sa toho, čo s nimi na Slovensku bude. Necítili sa tu bezpečne,“ vysvetľuje Kuruc.

Po útoku mnohých bolestne zasiahol aj obežník arcibiskupa Oroscha, ktorý vyvolal hnev a privádzal ľudí do beznádeje. „Opozitom bola presne pani prezidentka, ktorá sa zachovala tak, ako by sa autorita mala zachovať. Mnohí cirkevní predstavitelia sa napriek tomu, že hlásajú lásku k blížnemu svojmu, zachovali veľmi zle a nepríjemne,“ konštatuje Kuruc.

Podpora od zahraničných štátnikov

Pozitívne reakcie medzi dúhovovou komunitou vyvolala vlna solidarity od zahraničných štátnikov, či už od českého prezidenta alebo holandského kráľovského páru. Pre LGBTI+ ľudí sú takéto podporné gestá podľa Kuruca veľmi dôležité. „Žiaľ, potom to vyzerá tak, akoby si vážnosť situácie viac uvedomovali v zahraničí ako u nás,“ dodal Kuruc s tým, že sa samozrejme nájdu výnimky aj u nás.

Ako vôbec spracovať, keď sa stanete obeťou násilia? Aké sú stratégie, aby ste dokázali ísť ďalej? Ako sa popasovať s traumou? Čo pomáhalo LGBTI+ ľuďom, aby by po teroristickom útoku pred Teplárňou dokázali nájsť pevnú pôdu pod nohami? A ako dokážeme predchádzať ďalšiemu násiliu?Pozrite si diskusiu s Radkou Trokšiarovou, ktorá prežila útok na Tepláreň, a s psychológom Andrejom Kurucom z inPoradne. Tepláreň naživo je sériou diskusií v Teplárni, ktorá ukazuje rôzne aspekty života LGBTI+ ľudí a približuje otázky, ktoré rieši dúhová komunita na Slovensku. Podujatie podporila Rosa Luxemburg-Stiftung e.V., zastúpenie v Českej republike.


Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?