in ,

Vytvorte si halloweensku náladu s týmito desiatimi queer horormi

záber z filmu Hypochondriac

Queer postavy a témy sa nájdu v každom filmovom žánri. V posledných rokoch vzniklo mnoho queer hororov, no existuje ich pár aj z minulého storočia. V tomto článku vám prinášame mix toho najlepšieho. Viac hororových odporúčaní nájdete tu.

Hypochondriac (2022, réžia: Jacqueline Castel)

Mladý hispánsky hrnčiar Will je spoločenský typ. Má síce hrozného šéfa, ale skvelého priateľa a prácu, ktorú miluje. Žiaľ, za týmto pozlátkom sa skrýva temná minulosť plná násilia a duševných chorôb, ktoré sa zúfalo snaží skrývať. Keď mu po desiatich rokoch mlčania vstúpi do života bipolárna matka, Will začne vykazovať nevysvetliteľné symptómy a stáva sa nimi posadnutý. Je však odhodlaný túto záhadu vyriešiť.

My Animal (2023, réžia: Addison Heimann)

Zavrhovaná tínedžerka Heather túži hrať v hokejovom tíme svojho malého severského mestečka. Zamiluje sa do Jonny, príťažlivej, ale utrápenej krasokorčuliarky. Vzťah dievčat sa rozvíja napriek tomu, že Heather bojuje s matkiným alkoholizmom, skrytou sexuálnou orientáciou a rodinnou kliatbou, ktorá ju za splnu premení na divokého vlka. Tajný románik Heather a Jonny sa čoskoro dostane do stretu s konformitou malej komunity, čo vedie k odhaleniu nebezpečných právd a podnieti vášnivú a násilnú noc osobnej premeny.

Attachment (2023, réžia: Gabriel Bier Gislason)

Hororová romanca o dánskej herečke Maji, ktorá sa zamiluje do mladej židovskej akademičky Leah. Keď Leah dostane záhadný záchvat, Maja sa obáva, že to naruší ich búrlivý vzťah, a preto sa rozhodne ísť s Leah do Londýna. Tam sa Maja zoznámi s novou susedkou: Leahinou matkou Chanou. Chana je panovačná, zdanlivo pobožná a veľmi tajnostkárska žena a odoláva všetkým Majiným pokusom získať si ju. Keď si Maja v budove všimne zvláštne udalosti, začne mať podozrenie, že Chanine tajomstvá môžu byť oveľa temnejšie, ako pôvodne predpokladala.

Suspiria (2018, réžia: Luca Guadagnino)

Mladá americká tanečníčka Susie Bannion prichádza v 70. rokoch do Berlína na konkurz do svetovo uznávanej tanečnej spoločnosti Helena Markos Dance Co. Keď získa post sólistky, žena, ktorú nahradí, sa zrúti a obviní riaditeľky spoločnosti z čarodejníctva. Medzitým zvedavý psychoterapeut a člen skupiny odhaľujú pri skúmaní hlbín skrytých podzemných komôr štúdia temné a zlovestné tajomstvá.

Hellraiser (2022, réžia: David Bruckner)

Nová verzia hororovej klasiky Clivea Barkera z roku 1987, v ktorej mladá žena bojujúca so závislosťou získa starodávnu škatuľku, pričom netuší, že jej účelom je privolať Cenobitov, skupinu sadistických nadprirodzených bytostí z inej dimenzie. Hlavnú úlohu Pinhead si zahrala transrodová herečka Jamie Clayton.

Štvrtý muž (The Fourth Man, 1983, réžia: Paul Verhoeven)

Sexuálne intenzívny a násilný film Štvrtý muž predstavuje bisexuálneho spisovateľa Gerarda, ktorý sa ocitol v milostnom trojuholníku so záhadnou Christine a jej milencom Hermanom. Gerard je Hermanom posadnutý, no pomaly ho sužujú vízie a nočné mory o tom, že Christine ho chce zavraždiť. Má tiež podozrenie, že za smrťou jej troch manželov stojí práve ona.

What Keeps You Alive (2018, réžia: Colin Minihan)

Lesbický pár Jackie a Jules oslavuje prvé výročie manželstva v odľahlej lesnej chatke, ktorá patrí Jackieninej rodine. Od chvíle, čo dorazia, sa Julesina milujúca manželka začína meniť. Jackie začne odhaľovať svoju dovtedy neznámu temnú stránku a všetko smeruje k šokujúcemu odhaleniu, ktoré spôsobí, že Jules sa musí postaviť voči žene, ktorú miluje, v desivom boji o prežitie.

Niekto klope na dvere (Knock at the Cabin, 2023, réžia: M. Night Shyamalan)

Dievča a jej dvaja otcovia trávia dovolenku v odľahlej chatke, v ktorej sa stanú rukojemníkmi štyroch ozbrojených cudzincov. Tí požadujú, aby rodina urobila nemysliteľné rozhodnutie na odvrátenie apokalypsy. S obmedzeným prístupom k vonkajšiemu svetu sa rodina, skôr než bude všetko stratené, musí rozhodnúť, čomu bude veriť.

Interview s upírom (Interview With the Vampire, 1994, réžia: Neil Jordan)

Louis sa narodil ako lord v 18. storočí. Teraz je dvestoročným upírom a rozpráva svoj príbeh dychtivému životopiscovi. Po smrti rodiny sa zoznámi s Lestatom, upírom, ktorý ho presvedčí, aby si vybral nesmrteľnosť pred smrťou a stal sa jeho spoločníkom. Nakoniec sa jemný Louis rozhodne opustiť svojho násilného stvoriteľa, no Lestat ho zmanipuluje tým, že zmení na upírku dievčatko, ktorého prírastok do rodiny vyvoláva ešte väčší konflikt. Tom Cruise a Brad Pitt sú v tomto homoerotickom gotickom horore upírskymi partnermi.

They/Them (2022, réžia: John Logan)

Kevin Bacon hrá Owena Whistlera v tomto slasher hororovom filme odohrávajúcom sa v konverznom tábore pre LGBTI+ mládež. Niekoľko queer klientov sa na týždeň pripojí k táboru, ktorého cieľom je pomôcť im nájsť nový zmysel pre slobodu. Keďže metódy v tábore sú čoraz znepokojujúcejšie, všetci musia začať spolupracovať, aby sa ochránili. Všetko začne byť ešte nebezpečnejšie, keď si neidentifikovaný vrah so sekerou začne žiadať obete.


Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?