in ,

Dosť bolo tajností, v práci nemusíš skrývať, že patríš k dúhovej komunite

Foto: Pride Business Forum

Len 8 % ľudí z LGBTI komunity na Slovensku otvorene hovorí v práci o svojej identite. Väčšina to tají alebo dôsledne zvažuje, komu sa zdôveria. Aj pracovisko však môže byť bezpečným prostredím, kde sú queer ľudia akceptovaní.

Diskrimináciu v práci zažilo u nás 22 % LGBTI ľudí, ktorí sa zapojili do prieskumu Agentúry Európskej únie pre základné práva. Na tému rovnakého zaobchádzania v zamestnaní upozorňujú viaceré organizácie. Jednou z nich je slovenské združenie Diversity Pro, ktoré pripomína, že je to aj v záujme firiem. „Už v priebehu druhej polovice 20. storočia začali firmy v západnej Európe a v Spojených štátoch amerických vnímať význam diverzity pre obchod. Zistili, že rozmanité a inkluzívne pracovné prostredie prispieva k inovatívnemu mysleniu, zvyšuje lojalitu a produktivitu diskriminovaných skupín a dokáže aj prilákať nových zákazníkov a zákazníčky. Inými slovami, ak ste v zamestnaní spokojní a sami sebou, vaše výkony sú zvyčajne lepšie,“ vysvetľuje Marek Novotný z Diversity Pro pre portál Welcome to the Jungle

Nedávno na tému upozornila aj Nadácia Pontis, keď spustila kampaň Za pekné pondelky.

O pracovisku bez diskriminácie, predsudkov a vylúčenia sa rozhodlo hovoriť aj české Pride Business Forum. Pripravili na piatok webinár, ktorý bude zameraný na vytváranie bezpečného pracovného prostredia, kde každý a každá môže naplno rozvíjať vlastný potenciál. Workshop môžete sledovať online a zdarma, začiatok je o 14.00. Ak sa chcete chcete zapojiť do webinára, treba sa vopred registrovať. V rámci workshopu vystúpia Czeslaw Walek (Pride Business Forum), Pavlína Kalousová (Plzeňský Prazdroj) a Martin Zelenka (ČSOB).

Czeslaw Walek (Pride Business Forum)

Czeslaw Walek

Od roku 2001 pôsobí ako predseda združenia Prague Pride. Do roku 2015 bo výkonným riaditeľom festivalu Prague Pride a spravil z neho najväčší Pride festival v postkomunistických krajinách. Neskôr sa venoval českej kampani za manželstvo pre všetkých a koordinoval Pride Business Forum – iniciatívu za rovnosť LGBTI zamestnancov na pracovisku. V roku 2011 dostal Cenu ľudských práv Alice Garrigue Masarykovej.

Martin Zelenka Dátový expert v ČSOB

Martin Zelenka

Dátový expert v ČSOB a zakladateľ internej zamestnaneckej skupiny PROUD. Tá okrem programu pre LGBTI zamestnancov ponúka príležitosť aj ostatným zamestnancom, aby sa mohli stretnúť a pochopiť LGBTI témy. ČSOB poskytuje všetkým zamestnancom rovnaké benefity bez ohľadu na typ partnerského zväzku, a to vrátane tých benefitov, ktoré sú určené rodičom.

Pavlína Kalousová Je riaditeľkou firemných vzťahov a komunikácie v Plzenskom Prazdroji

Pavlína Kalousová

Je riaditeľkou firemných vzťahov a komunikácie v Plzenskom Prazdroji. Založila a viedla alianciu Byznys pro společnost, z ktorej vybudovala najúspešnejšiu českú organizáciu v oblasti firemnej zodpovednosti, udržateľného rozvoja a diverzity. Podarilo sa jej motivovať viac ako 80 českých firiem, aby podpísali európsku Chartu divezity. Viac ako 10 rokov pôsobila v poradnom orgáne vlády pre oblasť sociálnej zodpovednosti. Magazín Forbes ju posledné tri roky zaradil do rebríčka najvplyvnejších žien Českej republiky. 

Ak by vás zaujala Charta diverzity, podpísali ju aj viaceré slovenské firmy. U nás ju spravuje Nadácia Pontis, ktorá má na starosti aj Fond pre podporu LGBT+ komunity.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?