in

Maskovaný kovboj, Lesbian Jesus či známa drag queen. Vypočujte si mladých queer spevákov a speváčky

Orville Peck | Foto: Carlos Santolalla

Vo svete hudby sa momentálne dá nájsť veľa queer ľudí, ktorí sa netaja sexuálnou orientáciou či rodovou identitou. Mená ako Frank Ocean, Sam Smith alebo Troye Sivan sú už mnohým dobre známe. V tomto článku vám prinášame 11 mladých hudobníkov a hudobníčok, ktorých ešte možno nepoznáte, ale rozhodne by ste mali.

Orville Peck

Orville je na scéne už mnoho rokov, ale ako zamaskovaný kovboj funguje od sezóny 2017. V roku 2019 sme sa dočkali jeho debutového albumu Pony, na ktorom kombinuje country a alternatívny rock. Od začiatku kariéry je otvorený ohľadom sexuálnej orientácie, vo svojich klipoch často obsadzuje drag queens. Je súčasťou novodobej country revolúcie, ktorá je definovaná modernejším prístupom a kombinovaním hudobných žánrov. Minulý rok vydal EP s názvom Show Pony, na ktorom mal skladbu s gay country ikonou Shaniou Twain s názvom Legends Never Die.

Conan Gray

Conan je súčasťou generácie spevákov, ktorá začala hudobnú kariéru na Youtube. Jeho debutový album Kid Krow vyšiel v roku 2020. Za najväčší hudobný vzor považuje Taylor Swift. A rovnako ako ona, aj Conan si píše väčšinu hudby sám. Jeho hudobný štýl sa pohybuje v rozmedzí pop-rocku a indie rocku a vo svojej tvorbe spieva často o láske s iným mužom.

Lil Nas X

Stal sa obrovskou hudobnou senzáciou na začiatku roka 2019, kedy sa jeho pieseň Old Town Road preslávila na sociálnej sieti TikTok. Ide o pieseň, ktorá kombinuje country a hip hop. Jeho prvé EP s názvom 7 obsahovalo remix piesne Old Town Road s country legendou a otcom Miley Cyrus – Billy Ray Cyrusom. Táto verzia sa vyšplhala na vrchol rebríčka Billboard Hot 100, kde strávila rekordných 19 týždňov, čím prekonal rekord Mariah Carey z roku 1996. Lil Nas X je taktiež jediný verejne vyautovaný homosexuál, ktorý získal cenu Country Music Association. Minulý rok vydal vianočnú pieseň Holiday a momentálne dokončuje debutový album.

Christine and the Queens

Táto francúzska speváčka debutovala v roku 2014 s albumom Chaleur humaine. V roku 2020 vydala album La Vita Nuova. Jeho súčasťou bol aj song People, I’ve Been Sad, ktorú časopis Time vymenoval za najlepšiu pieseň roka. Na otázku, prečo je v jej mene „and the Queens“ sa vyjadrila, že veľkou inšpiráciou pre jej hudbu sú drag queens a chcela tak vzdať hold queer komunite.

Kim Petras

Kariéru začala ako modelka, ale hudbu nahráva od čias, kedy bola tínedžerka. Kim je transrodová žena. Jej rodičia tvrdia, že o jej identite vedeli od dvoch rokov. Najznámejší hit Heart to Break je šiesty z jedenástich singlov z neoficiálneho projektu Era 1. Jej debutový album Clarity vyšiel v roku 2019 a mal veľký úspech u fanúšikov aj kritikov. V roku 2020 vydala singel Malibu, ku ktorému existuje aj videoklip. Objavili sa v ňom celebrity ako Paris Hilton, Demi Lovato, Jonathan Van Ness a mnoho ďalších.

Pabllo Vittar

Pabllo Vittar je brazílska drag queen a spevák. Publikum ho prvýkrát mohlo zaznamenať v roku 2014, kedy sa zúčastnil brazílskej talentovej šou. V roku 2017 vydal debutový album Vai Passar Mal, v ktorom kombinuje pop, trap a funk. Je jednou z mála drag queens, ktorá zaznamenala svetový úspech so svojou hudbou bez toho, aby sa niekedy objavila v reality show Rupaul’s Drag Race.

Hayley Kiyoko

Hayley začínala ako herečka, neskôr založila dievčenskú skupinu The Stunners, ktorá koncertovala s Justinom Bieberom. Vždy chcela byť otvorená ohľadom sexuálnej orientácie, hlavne odkedy spoznala spevácke duo Tegan and Sara. Od roku 2015 začala sólovú kariéru a vydala pieseň Girls Like Girls, v ktorej otvorene spieva o láske k dievčatám. Jej fanúšikovia ju nazývajú „Lesbian Jesus“.

Rina Sawayama

Rina síce nie je na Slovensku ešte veľmi známa, jej meno je však dobré si zapamätať. Minulý rok vydala debutový album Sawayama, ktorý mieša žánre ako pop, nu-metal a R&B. Jej najväčší hit je pieseň XS. Zatiaľ, čo hudobne pripomína kombináciu rannej tvorby Britney Spears či Mariah Carey, text piesne je o svetovom kapitalizme a o tom, ako ľudia nemajú nikdy dosť.

Joesef

Zatiaľ pomerne neznámy britský spevák začal kariéru v roku 2019 s debutovým singlom Limbo. Jeho hlas aj piesne sú často prirovnávané k Amy Winehouse. Pieseň The Sun is Up Forever bola gay magazínom OUT vyhlásená za jednu z najlepších piesní minulého roka. Jeho hudba je inšpirovaná vlastným životom, zlomeným srdcom a pocitmi, s ktorými sa dokáže stotožniť každý mladý človek.

Michael Medrano

Umelec, ktorý je v Amerike nazývaný aj Disco Dad, tvrdí, že vo svojej hudbe prináša nočné rebélie, prchavé romániky a špinavé diskotéky. Začínal v nočných kluboch v Los Angeles, ale jeho meno sa stáva postupne známym. A to hlavne vďaka hitu Fluids z roku 2019, ktorý  oslavuje fluidnú sexualitu. Medzi jeho hudobné vzory patria Taylor Swift a Ariana Grande.

ERØ

Vlastným menom Erik Žigmund, je to slovenský spevák, ktorý pochádza z hudobníckej rodiny a študuje gitaru viac ako 14 rokov. V roku 2019 vydal pieseň Naspäť tam, ktorá je skvelou ukážkou toho, čo je schopná vyprodukovať naša talentovaná mládež. Minulý rok vydal pieseň Silence, ku ktorej je aj klip. Skladba je venovaná všetkým ženám, ktoré zažili násilie a podceňovanie. ERØ momentálne pracuje na debutovom albume.

Čo si myslíš o článku?

Dosť bolo tajností, v práci nemusíš skrývať, že patríš k dúhovej komunite

Dosť bolo tajností, v práci nemusíš skrývať, že patríš k dúhovej komunite

Butch, alpha alebo femme. Ktorý z týchto typov lesieb si ty?

Butch, alpha alebo femme. Ktorý z týchto typov lesieb si ty?