in

Ťažký pondelok? Máte strach chodiť do práce, šikanujú vás pre sexuálnu či rodovú identitu?

Foto: Pontis

A dosť, je čas na pekné pondelky pre všetkých! Na diskrimináciu v práci upozorňuje nová kampaň. Jedna z postáv v spote je z dúhovej komunity. 

Kampaň Za pekné pondelky vyzýva ľudí na Slovensku, aby sa postavili diskriminácii na pracovisku. Cieľom je poukázať na problém predsudkov v práci zo strany kolegov, ale aj nadriadených. Za kampaňou stojí Nadácia Pontis v spolupráci so Slovenským národným strediskom pre ľudské práva a agentúrou TRIAD. 

„Diskriminácia na pracovisku môže mať výrazný dopad na pracovný i súkromný život človeka. Zmeniť to môžeme všetci – stačí sa zbaviť predsudkov voči rôznorodosti a umožniť tak svojim kolegom či kolegyniam, aby sa v práci cítili sami sebou,“ uvádza Lucia Víglašová, PR manažérka Nadácie Pontis, a dodáva: „Kampaňou sme chceli vyjadriť niečo, čo nás všetkých, aj napriek mnohým odlišnostiam, spája. Túto paralelu sme našli v pondelkovom ráne, ktoré býva náročné pre každého z nás.”

Z prieskumu Iniciatívy Inakosť z roku 2017 vyplýva, že 60 % LGBTI ľudí na Slovensku čelilo vyhrážkam, nadávkam alebo žartom na svoju sexuálnu orientáciu. S diskrimináciou sa často stretávajú aj ľudia so zdravotným znevýhodnením – viac ako polovica z nich nenachádza uplatnenie na trhu práce. Výnimkou nie sú ani ženy, ktoré bývajú často platovo znevýhodnené oproti mužom na rovnakých pozíciách.

Ako doplnili z Nadácie Pontis, mnohí manažéri sa zhodujú, že vďaka rôznorodosti ľudí v pracovných kolektívoch vznikajú inovatívne nápady a nové spôsoby riešenia problémov. Súčasťou kampane je aj webová stránka, kde sa dozviete, aké formy diskriminácie môžete zažiť na pracovisku a rovnako aj spôsob, ako sa im brániť.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Do hĺbky: Legenda o hltačovi mečov

Do hĺbky: Legenda o hltačovi mečov

Návrhára Michael Kováčik

Namiesto pretvárky treba pracovať na sebaprijatí, odkazuje LGBTI ľuďom návrhár Michael Kováčik