in

Téma intersexuality na RTVS, televízia zaradila do programu film Erik a Erika

Záber z filmu Erik a Erika

Biologicky nie sú ani mužmi a ani ženami. Hovoríme o intersexuálnych ľuďoch. Patrí medzi nich aj jedna z majsteriek v zjazdovom lyžovaní, resp. jeden z majstrov. Príbeh o jeho živote uvedie RTVS v pondelok aj utorok

Erika Schineggerová sa narodila v malej rakúskej dedinke. Novorodenca všetci považovali za dievča a tak ho aj vychovali. Športovo nadaná mladá žena to dotiahla až do rakúskej lyžiarskej reprezentácie a v roku 1966 získala titul majsterky sveta v zjazde.

Počas príprav na olympiádu v Grenobli však genetické testy potvrdili to, čo si niektorí kvôli jej výzoru šepkali už dávno, že majsterka sveta je vlastne muž… Medicínske vyšetrenia ukázali, že hoci má vonkajšie pohlavné orgány ženské, jej vnútorné sú mužské a navyše má aj chromozómy XY.

Erik dodnes žije v Rakúsku. Je ženatý a stal sa aj otcom. O svojom živote otvorene rozpráva, aby sa aj verejnosť mohla viac dozvedieť o téme intersexuality.

Významnou postavou v intersex aktivizme je aj Pidgeon Pagonis. Ak chcete lepšie porozumieť intersex ľuďom, určite sa oplatí sledovať jej sociálne siete. Téme sme sa venovali aj tomto článku a viac sa dozviete aj v tomto texte.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?