in ,

Legendárna Cher oslavuje 75 rokov. Ako vzniklo jej blízke puto s LGBTI komunitou?

Foto: Raph_PH

Tak ako veľa gejov, aj mňa fascinujú legendárne speváčky a gejské ikony. Pri slovnom spojení „gejská ikona“ každému napadne iná známa osoba. Niekomu Madonna, inému Lady Gaga či Beyoncé. Tento titul prischol ako prvej Judy Garland, hneď po nej však nasledovala nesmrteľná Cher. Počas sedemdesiatročnej kariéry si vybudovala špeciálne puto so všetkými generáciami fanúšikov. Veľkú časť z nich tvorí gejská komunita. A keďže má dnes 75 rokov, rozhodli sme sa obzrieť za jej bohatou kariérou.

Moje osobné puto s bohyňou popu

Často hovorievam, že nie som homosexuál preto, lebo na priťahuje rovnaké pohlavie, ale pre svoju intenzívnu lásku k Cher. Napriek tomu, že som ju registroval celý život, jej aktívnym fanúšikom som sa stal iba pred štyrmi rokmi. Moja fascinácia nastúpila vo chvíli, keď som náhodou objavil pieseň Gypsys, Tramps & Thieves z roku 1971. Vtedy som o Cher začal hovoriť a už nikdy som neprestal. Moja posadnutosť začala jej hudbou, zosilnela spoznaním jej dobrého srdca, pokračovala filmami a následne som ju nadosmrti spečatil tetovaním. Ako teda Cher začala kariéru a čo z nej urobilo gejskú ikonu?

Skromné začiatky a Sonny Bono

Cher vyrastala vo veľmi skromných pomeroch so slobodnou mamou a sestrou. Žili v takej biede, že istý čas strávili v sirotinci, pretože mama nemala peniaze ani na jedlo. To, že chce pracovať v šoubiznise, si uvedomila ako štvorročná, keď prvýkrát videla animovaný film Dumbo. „Nevedela som, na čo sa pozerám, ale vedela som, že to chcem v živote robiť,“ povedala v rozhovore. 

Z domu odišla ako 16-ročná a začala sa živiť ako backup speváčka iných interpretov. Vlastná hudobná kariéra prišla v roku 1965, keď spoznala Sonnyho Bona. Ten pracoval ako producent a skladal pre ňu piesne. Aj napriek tomu, že bol o 11 rokov starší, ihneď medzi nimi vzplanul románik. Začali spolu vystupovať ako hudobné duo Sonny & Cher a zvyšok je história. Už svojím prvým hitom I Got You Babe dokázali, že majú obrovský potenciál.

Napriek prvotným úspechom prišlo obdobie stagnácie, počas ktorého boli nútení vystupovať v malých baroch. Jedného dňa si ich ale všimol televízny agent zo stanice CBS a ponúkol im vlastnú televíznu šou. The Sonny and Cher Comedy Hour sledovalo počas troch sérií viac ako 30 miliónov divákov. Stali sa z nich obrovské hviezdy, no ani to netrvalo večne.

Úspech v každom hudobnom žánri

Po rozvode so Sonnym začala Cher sólovú kariéru. Obrovské hity Gypsys, Tramps & Thieves, Dark Lady a Half-Breed sa dostali na vrchol americkej hitparády Billboard Hot 100. Keďže jej kariéra trvala celé desaťročia, často musela svoju tvorbu prispôsobovať dobe. V sedemdesiatych rokoch robila disco, o čom svedčí album Take Me Home (1979). Dekádu na to sa zase ponorila do rockovej hudby, čo počuť na viacerých albumoch, napríklad na mojom obľúbenom Heart of Stone (1989). V tomto období predstavila aj jeden z najznámejších hitov If I Could Turn Back Time.

V deväťdesiatych rokoch dokázala osloviť úplne novú generáciu, ktorá bola posadnutá tanečnou hudbou, a tak svet prišiel k hitom Believe a Strong Enough. Aj keď každý uprednostňuje iné obdobie, nedá sa neuznať, že dokázala zaujať ľudí z rôznych žánrov. Do dnešného dňa je jedinou speváčkou, ktorej sa podarilo zdolať prvú priečku v hitparáde Billboard šesť po sebe idúcich desaťročí. Naposledy vydala album v roku 2018. Išlo o prespievané piesne od skupiny ABBA. Existuje niečo teplejšie ako Cher spievajúca najväčšie hity ABBY?

Herecká kariéra ocenená Oscarom

Cher sa nikdy netajila tým, že jej celoživotným snom bolo stať sa herečkou. Prvýkrát si zahrala v nezávislých filmoch Good Time (1967) a Chastity (1969), ktoré režíroval Sonny Bono. Ani jeden sa ale nedočkal finančného úspechu či uznania kritikov. Jej herecký sen sa splnil v roku 1983, keď si zahrala vo filme Silkwoodová po boku Meryl Streepovej a Kurta Russella. Filmoví fanúšikovia a kritici ju spočiatku nebrali vážne a nechápali, prečo sa snaží dostať do filmového biznisu. Všetkých ale vyviedla z miery, keď bola za túto úlohu nominovaná na Oscara. Napriek tomu, že ho nedostala, začali prichádzať nové filmové ponuky.

Zahrala si v známych snímkach ako Maska (1985), Čarodejnice z Eastwicku (1987) či Morské panny (1990). V roku 1988 vyhrala zaslúženého Oscara za hlavnú ženskú úlohu vo filme Pod vplyvom splnu. Počas obdobia, v ktorom sa venovala filmu, vyrástla nová generácia mladých ľudí, ktorí ani len netušili, že je speváčka, a aj preto sa rozhodla vrátiť sa k hudbe. S filmom sa ale nerozlúčila a v priebehu rokov sa objavila v ďalších vedľajších postavách. Naposledy si zahrala v úspešnom muzikáli Mamma Mia! Here We Go Again (2018). Tento film nie je žiadne prelomové dielo a Cher je na plátne iba desať minút, no napriek tomu som ho videl v kine osemkrát.

Jedna z prvých módnych ikon

Vedeli ste, že Cher bola prvou ženou v Spojených štátoch, ktorá ukázala v televíznom vysielaní odhalený pupok? V 60. a 70. rokoch minulého storočia ženy naozaj bežne neodhaľovali viac ako dovolila cenzúra. Cher sa ale nebála byť sexy a prekonávala bariéry. Móda ju fascinovala celý život. Už v časoch Sonnyho & Cher sa obliekala do kostýmov, ktorými sa líšila od ostatných speváčok. 

Bol to ale až legendárny módny návrhár Bob Mackie, ktorý z nej urobil módnu ikonu. Začal navrhovať outfity špeciálne pre ňu, či už pre jej televíznu šou, alebo na Met Gala. Vďaka extravagantným kostýmom sa jej dostávalo čoraz viac pozornosti, čo inšpirovalo aj iných návrhároch a štylistov. Navyše sa dokázala oblečením prispôsobiť každej ére svojho života.

Blízka spojitosť s LGBTI komunitou od mladého veku

V rozhovore pre CNN sa vyjadrila, že gejská komunita je jej blízka od veľmi mladého veku. „Raz, keď som mala deväť rokov, som prišla domov a v obývačke sedeli s mamou a tetou dvaja muži. Robili im vlasy, rozprávali sa a ja som sa začudovala, prečo u nás ešte nikdy neboli. Tieto typy mužov mi pripadali veľmi cool.“ 

Počas celej svojej kariéry otvorene podporuje queer komunitu. Spája ju s nami silné puto, pretože podľa vlastných slov ju spočiatku tiež spoločnosť neprijímala. Jej syn Chaz Bono navyše otvorene hovorí o svojej transrodovej identite. Cher aj Chaz priznali, že počas jeho comingoutu v roku 2009 nebola speváčka ihneď chápavá. Trvalo jej pár dní, kým si uvedomila, že tu nejde o ňu, ale o Chaza. Od tej chvíle ho verejne podporuje a bojuje za všetky písmená skratky LGBTI. Keď sa jej v rozhovore spýtali na transkomunitu, povedala, že ľudia sa boja toho, čo nepoznajú. „Neviem, prečo je to taký veľký problém. Snažím sa o tom s ľuďmi diskutovať a radím im, že musia byť silní a určite to zvládnu. Spoločne to prežijeme.“

Miluje ju aj mladá generácia

Dnešná mládež je posadnutá mladými umelcami. Ako je teda možné, že je Cher relevantná aj v súčasnosti? Vďačí za o viacerým faktorom a prvým z nich sú sociálne siete. Cher je veľmi populárna na Twiteri, kde sú jej vtipné príspevky veľmi obľúbené. Ak budete mať niekedy smutnú chvíľku, odporúčam prejsť si jej účet. Určite vám zdvihne náladu.

Okrem aktivity na sociálnych sieťach sa angažuje aj v politike a súčasných spoločenských udalostiach. Minulý rok verejne podporila Joea Bidena v prezidentskej kampani. Počas vlády Donalda Trumpa sa viackrát s odporom vyjadrila o jeho osobe a rozhodnutiach, ktoré prijal. Cher je totižto veľmi progresívna a liberálna. 

Mladá generácia opakovane objavuje zaujímavé rozhovory z minulého storočia, v ktorých Cher povedala niečo vtipné, no relevantné aj pre dnešnú dobu. Populárnym sa stalo jej vyjadrenie Mom, I am a rich man (Mami, som bohatý muž). V tomto rozhovore z roku 1996 povedala, že muži nie sú k životu potrební. Jej aktuálny pohľad na témy ako feminizmus, LGBTI práva či rasizmus dokazuje, že progresívne názory majú aj ľudia zo staršej generácie.

Čo môžeme od Cher očakávať v budúcnosti?

V popkultúre sa traduje: Apokalypsu prežijú iba šváby a Cher. Osobne tomuto vyjadreniu stopercentne verím a myslím si, že Cher bude robiť umenie ešte dlho po tom, čo už väčšina z nás nebude na svete. O akých projektoch nás už informovala? V roku 2018 sa na Broadway dostal muzikál o jej živote The Cher Show, v ktorom bola použitá aj jej hudba. Išlo o veľký úspech a muzikál získal viacero divadelných cien Tony. 

Rok na to informovala na sociálnych sieťach, že chystá knihu a následne biografický film. Pre pandémiu sa však tieto plány odložili. V zime tohto roku oznámila, že bude režírovať film, o ktorom zatiaľ nemohla zverejniť viac informácií. Minulý mesiac vyšiel dokument Cher & The Loneliest Elephant o jej snahe zachrániť slona z opustenej zoo v Pakistane. V pár rozhovoroch taktiež naznačila, že pripravuje nový album, ale ide o ťažký proces. Jedno je ale isté. Cher nespomaľuje ani vo veku 75 rokov a určite sa ešte dočkáme jej nových hudobných počinov.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Do hĺbky: Ako vám leštenie bambusu môže zachrániť život?

Do hĺbky: Ako vám leštenie bambusu môže zachrániť život?

Téma intersexuality na RTVS, televízia zaradila do programu film Erik a Erika

Téma intersexuality na RTVS, televízia zaradila do programu film Erik a Erika