in ,

Mladší LGBTI+ ľudia držia spolu viac pokope, myslí si mladý Košičan Lukáš

Je smelý, queer a chce pomôcť dúhovej komunite. O teplej scéne na východnom Slovensku nám povedal viac Lukáš Bláha (17). Žije v Košiciach a tento rok sa zapojil ako dobrovoľník aj do príprav podujatia PRIDE Košice. Okrem toho sa venuje umeniu a do ulíc rád vyrazí s mejkapom. 

Ako sa ti žije v Košiciach ako queer človeku? 

Veľmi záleží, kde v Košiciach sa nachádzam. Sú miesta, na ktorých bežne vidím páry rovnakého pohlavia držať sa za ruku. Ale taktiež sú miesta, ktoré obchádzam, pretože viem, že sa tam stretávajú ľudia, ktorí nemajú problém zaútočiť na človeka pre jeho orientáciu či identitu. Vcelku však vnímam, že minimálne moja bezpečná bublina mladých ľudí je obrovská, pričom každý z nich má ďalšiu podobnú bublinu. V Košiciach sa queer ľudia navzájom celkom dobre poznajú, ale vlastne tam sa pozná každý s každým. Koniec koncov, nie sme až také veľké mesto. 

Rád sa výrazne obliekaš, nosíš aj mejkap. S akými reakciami sa stretávaš? 

S rôznymi. Osobne mi príde, že mladí ľudia to berú lepšie, a aj keď nie sú z našej komunity, tak to akceptujú a nemajú problém sa so mnou priateliť. Stretávam sa ale aj s množstvom negatívnych reakcií, najmä s nepochopením či nenávistnými pohľadmi alebo šepkaním za chrbtom. Tieto reakcie nevnímam, a pokiaľ mi vyslovene nehrozí nebezpečenstvo, tak sa nimi nezaoberám.

Zmenil sa prístup ľudí na východe Slovenska k LGBTI+ komunite? 

V tomto nevnímam veľký pokrok. Zdá sa mi, že LGBTI+ komunitu spoločnosť každý rok čoraz viac toleruje, ale rešpekt a akceptáciu v bežnom živote často nevidím.

Ako by si zhodnotil tamojšiu teplú scénu? 

Z teplej scény na východe vnímam najmä umelcov, ktorí sa venujú maľbe a písaniu, čiže z tohto hľadiska ju vnímam ako pestrú a zaujímavú. Príde mi však, že väčšina dobrej LGBTI+ scény je na západe Slovenska.

Rastie podľa teba teplá scéna na východe?

Rastie a poznám množstvo ľudí, ktorí podľa mňa jedného dňa budú veľmi obľúbenými queer ľuďmi, ale i cisrodovými heterosexuálmi. Chce to iba čas.

Mladší LGBTI+ ľudia držia spolu viac pokope, myslí si mladý Košičan Lukáš

Vnímaš veľké rozdiely medzi Košicami a menšími mestami na východe? 

Vnímam ich najmä cez mojich priateľov. Do Košíc chodí množstvo queer ľudí za svojimi skupinkami, v ktorých ich ľudia akceptujú. Navzájom sa tu pozná veľa queer ľudí, z čoho možno pre ľudí z malých miest a dedín vzniká dojem, že Košice sú bezpečné miesto pre LGBTI+ komunitu. Pravdou však je, že stále je na čom pracovať, a problém tu je, len sa vďaka väčšiemu množstvu vyautovaných queer ľudí zdá, že nie je. V menších mestách a dedinách je nenávisť voči LGBTI+ komunite citeľnejšia, ale i v Košiciach je stále celkom veľká.

Predošlé dni bol festival PRIDE Košice. Čo sa ti najviac páčilo? 

Z podujatí, na ktorých som bol, to budú rôzne vystúpenia drag queens a podobne, čiže House of Garbáge a ich program Queeriety International, taktiež Pinkbus a workshop Velvet Vogue Night.

Ty si sa dokonca zapojil do príprav. Čomu presne si sa venoval? 

Tento rok som sa stal členom organizačného tímu PRIDE Košice 2021 a zorganizoval som Dúhovú módnu prehliadku. Oblečenie bolo recyklované a handmade upravené. Prehliadka otvárala celý týždeň podujatí, čo bola pre mňa veľká česť. PRIDE KOŠICE 21 sme otvorili ekologicky a štýlovo! Taktiež som mal pod sebou akcie v deň pochodu, a to výrobu transparentov a Get Ready With Us, kde sa mohli prísť návštevníci „vyfarbiť“ pomocou mejkapu. Najviac ma bavilo, keď sa návštevníci našli sami a začali sa maľovať, alebo keď mi dali voľnú ruku a mohol som ich namaľovať, ako som uznal za vhodné ja – čiže výraznými farebnými tieňmi a množstvom trblietok! Keď tak rozmýšľam, tento rok išli moje podujatia ruka v ruke s tematikou tohtoročného PRIDE Košice, a to „VYFARBIME SLOVENSKO DÚHOU“.

Mladší LGBTI+ ľudia držia spolu viac pokope, myslí si mladý Košičan Lukáš

Chcel by si pokračovať v LGBTI+ aktivizme? 

Samozrejme áno! Už teraz plánujem rôzne podujatia, ale to si nechám zatiaľ pre seba.

Vnímaš rozdiel medzi svojou generáciou a staršou generáciou LGBTI+ ľudí? 

Áno, vnímam. Podľa mňa sa my, mladšia generácia, berieme viac ako jeden celok a viac spolu držíme pokope. Mnoho mladých ľudí ani nepoužíva označenie LGBTI+ komunita, ale preferujú queer komunita alebo dúhová komunita. Veľa z nás mladých berie veci ako akceptácia transrodových ľudí automaticky, zatiaľ čo z osobných skúseností viem, že so staršou generáciou LGBTI ľudí o tom treba neraz aktívne komunikovať. Tiež si myslím, že sa o LGBTI+ témy sami zaujímame viac a vzdelávame sa v nich pomocou internetu, a teda lepšie chápeme napríklad spektrám sexuality a identít. Minimálne ja to tak vnímam.

Čo by podľa teba mohlo pomôcť, aby bolo Slovensko priateľskejšie ku komunite? 

Väčšia podpora od politikov a političiek. Politici využívajú našu komunitu a témy okolo LGBTI+ ako nástroj na zviditeľnenie a získanie hlasov – avšak namiesto podpory nám podrážajú nohy. Ľudia nás potrebujú pochopiť, čiže určite sa potrebujeme vydať formou vzdelávania v LGBTI+ témach a problémoch. A v neposlednom rade si myslím, že čím viac vyautovaných queer ľudí bude, tým viac cisheterosexuálnych ľudí pochopí, že sme bežní občania štátu s chýbajúcimi právami a nezmyselnou nenávisťou zo strany spoločnosti. Čím viac vyautovaných ľudí bude, tým rýchlejšie sa podľa mňa dostaneme k akceptácii spoločnosťou.

Mladší LGBTI+ ľudia držia spolu viac pokope, myslí si mladý Košičan Lukáš

Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?