in

Poď experimentovať s queer aktivistkami zo Slovinska, vypočuješ si ich cez víkend v Bratislave

Foto: Sharpe

Vyraz za novou hudbou! V piatok a v sobotu môžeš objaviť kopu skvelej muziky na festivale Sharpe, kde vystúpia aj slovinské queer aktivistky s projektom Warrego Valles. 

Nové trendy a prekvapivé hudobné úlety ťa čakajú v Novej Cvernovke, kde si naozaj bude z čoho vyberať. Na šiestich pódiách môžeš spoznať množstvo slovenských projektov, o ktorých si možno doteraz nepočul, no o ktorých rozhodne bude počuť v budúcnosti. Sú to nové talenty a aj menej známe talenty, ktoré si určite zaslúžia priestor. 

V programe sa objaví aj dvojica Warrege Valles zo Slovinska. Producentky, klubové promotérky a queer aktivistky Nina Hudej a NinaBelle zhmotnili svoj aktivizmus a reakcie na výjavy modernej spoločnosti do spoločného elektronického projektu. Ako sa píše na webe festivalu Sharpe, v svojráznom prepletení zvukov a štýlov vyvažujú tanečné rytmy experimentami a melodickými vložkami, uvoľňujú napätie a vyvíjajú tlak na angažovanosť.

Dvojica stojí za viacerými hudobnými podujatiami v Ľubľane. Neúnavne sa snažia vytvárať bezpečný priestor, kde si ľudia môžu oddýchnuť od mizogýnie či cis- a heteronormativity. Do hlavného mesta Slovinska prinášajú alternatívnu elektronicku hudbu a snažia sa budovať scénu založenú na pestrosti a rovnakých príležitostiach. Aktivistická poetika preniká aj do ich hudobnej tvorby, v ktorej cítiť temnú estetiku tanečných parketov. Obe sú dlhoročné skúsené DJ-ky a spoločným projektom Warrego Valles výrazne rozvírili hladinu slovinskej hudobnej scény v roku 2017. Odvtedy majú za sebou množstvo vystúpení, ku ktorým pribudne v sobotu v noci aj koncert v Bratislave na festivale Sharpe.

Z programu festivalu by sme ešte radi upozornili na FLÄSH DJs, ktorých rozhodne nepremeškajte. Ako píšu organizátori na webe festivalu, FLÄSH je klubová akcia orientovaná na temnú stranu elektronickej hudby, spájajúca zvuk začiatkov klubovej a tanečnej hudby v 80. rokoch a súčasné mutácie a trendy, s dôrazom na žánre ako EBM, new beat, electro, darkwave. Rezidenti Saint Mark a Stained sú zároveň súčasťou značky Batcave, pod ktorou vzniklo veľké množstvo koncertov a parties v nebohom Subclube a vo Fuge. Saint Marka určite poznáte aj z našich parties, hral dokonca na úplne prvej Teplárni.

Poď experimentovať s queer aktivistkami zo Slovinska, vypočuješ si ich cez víkend v Bratislave
Foto: Sharpe

Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?