Veľa malých činov je súčasťou veľkej zmeny. Veľmi dobre to vie aj Katarína Zerzan. Pomáha LGBTI kolegom a kolegyniam, aby sa v práci cítili rešpektovaní. Ako projektová manažérka v spoločnosti Dell Technologies organizuje viacero aktivít, aby vytvorila férové prostredie na pracovisku. Porozprávali sme sa s ňou, prečo sa ako hetero rozhodla pomôcť queer komunite.
Ako vnímaš postavenie LGBTI komunity na Slovensku?
Myslím si, že je to o krôčik lepšie ako pred 10 rokmi, ale ešte stále nie sme tam, kde sú napríklad Íri.
Prečo si sa ako hetero žena rozhodla v tejto téme angažovať?
Hlbšie som sa začala zaujímať a angažovať medzi rokmi 2008 až 2010. Keďže som tiež z minoritnej skupiny (telesne postihnutých), máme veľa spoločných tém, od diskriminácie až po neakceptovanie majoritnou spoločnosťou. Zároveň som sa chcela dozvedieť viac o téme/komunite LGBTI a chcela som zistiť, ako jej viem pomôcť.
Prekvapilo ťa niečo, keď si hlbšie prenikla do LGBTI otázky?
Prekvapilo ma, ako málo viem a aké je dôležité vzdelávať sa, aby sa človek stal lepším, a zároveň sa lepšie správal k iným ľuďom.
Ty pracuješ v Dell Technologies, kde máte dokonca LGBTI zamestnaneckú skupinu. O čo presne ide?
Našou úlohou je robiť osvetu, vzdelávať zamestnancov a zamestnankyne, vytvárať správne podmienky na prácu pre dúhovú komunitu a zároveň aj bezpečný priestor, kam sa LGBTI ľudia môžu prísť porozprávať.
Aké konkrétne kroky robíte, aby sa vo vašej firme cítili LGBTI ľudia akceptovaní?
Máme vytvorený tzv. core team, s ktorým si vždy v novembri vytvoríme plán aktivít na nasledujúci rok. Tie zohľadňujú napr. rôzne dôležité dátumy, ako je Medzinárodný deň boja proti homofóbii, bifóbii a transfóbii (17. 5.) alebo Pride mesiac (jún). Následne pridáme k tomu konkrétne aktivity a prepojíme sa s ostatnými Pride skupinami z iných európskych krajín. Vďaka týmto kontaktom si môžeme vymieňať informácie a vzájomne si pomáhať. Dobrým príkladom takejto spolupráce je celoeurópska panelová diskusia lídrov BRG Pride. V marci tohto roku sme na tejto platforme diskutovali o transrodovovej téme, ktorá síce rezonuje v spoločenskej diskusii na Slovensku, ale veľmi málo sa vie o jej podstate. Partneri zo zahraničia nám poskytujú nenahraditeľné informácie. Našich aktivít je samozrejme oveľa viac, spomenula by som ešte dve, ktoré sa ujali aj počas karantény (cez Zoom), a to večerná diskusia pri poháriku a kvíz na tému LGBTI.
Čo sa vám najviac osvedčilo v snahe vytvoriť priateľské prostredie aj pre LGBTI ľudí?
Osobne ešte neviem na stopercent povedať, či už sme cieľ priateľského prostredia naplnili, ale určite sme na dobrej ceste a robíme všetko, čo je v našich silách.
Podarilo sa vám vďaka týmto aktivitám aspoň odstrániť homofóbiu či transfóbiu?
Žiaľ, ešte nie. Občas sa stane, že napr. vo výťahu alebo na chodbe niekto zadre nevhodný vtip a neuvedomí si, že to jeho kolegom ubližuje. Aj preto som v predchádzajúcej odpovedi povedala, že si nie som istá, či sme cieľ priateľského prostredia naplnili.
Čo by si odporučila niekomu, kto v práci zažíva šikanu pre svoju identitu? Ako by mal postupovať?
Základom je, že každá firma má rôzne smernice a predpisy a tie by sa mali dodržiavať. V korporáciách by som odporučila obrátiť sa v prvom rade na svojho manažéra. Ak človek nemá s manažérom vytvorený dôveryhodný vzťah, obrátiť sa na LGBTI komunitu alebo ísť priamo na HR, prípadne otvoriť prípad v etickom tíme.
Angažuješ sa aj v organizácii Diversity Pro. Čo je jej hlavným cieľom?
Našou víziou je, aby LGBTI ľudia na Slovensku mali v pracovnom prostredí rovnaké príležitosti ako majorita a zaobchádzalo sa s nimi rovnako. Naším poslaním je pomáhať vytvárať inkluzívne pracovné prostredie a prepájať LGBTI komunity, a to vzdelávaním, zvyšovaním povedomia o diverzite a inklúzii a zdieľaním pozitívnych príkladov z praxe.
Aj na základe skúseností z Diversity Pro, máš pocit, že sa postavenie LGBTI ľudí na pracovisku na Slovensku zlepšuje?
Myslím si, že áno. Minimálne v korporáciách je to vidno, pretože vďaka Diversity Pro sa veľa LGBTI ľudí z biznisu spojilo a zdieľajú medzi sebou najlepšie príklady z praxe, ktoré následne aplikujú vo svojej firme.
Čo by podľa teba mohlo Slovensku výrazne pomôcť v snahe o zrovnoprávnenie LGBTI komunity?
Hm, to je náročná otázka a jednoduchá odpoveď asi neexistuje. Pozitívnym príkladom sú naši západní susedia v Česku, kde je napr. počas reklamných blokov bežne vidieť LGBTI páry. U nás zatiaľ najviac zarezonovala reklama jedného alkoholického nápoja, ktorá bola venovaná tejto téme. Osobne sa s tým ale nestotožňujem, nakoľko propagácia alkoholu nie je práve pozitívna.
Ďalším dobrým príkladom sú televízie. V aktuálne produkovaných seriáloch na populárnych platformách sa stále viac stretávame s telesne postihnutými alebo LGBTI ľuďmi. Celospoločenská osveta je ale aj otázkou smerom k známym osobnostiam, ktoré by mohli otvorenejšie hovoriť o svojich vzťahoch a prispieť tak k odtabuizovaniu tejto témy. Vlastne všetci „to“ o nich vedia, ale verejne sa o tom stále nehovorí.
Svojou troškou by mohli prispieť aj rodičia. Úloha rodiča je jednou z najťažších vecí na svete. Každý z nich sa snaží vychovať svojho potomka najlepšie ako vie, zároveň ho pripraviť na bežný život a ten mu spraviť čo najšťastnejší. Šťastie v živote znamená mať toho správneho partnera/partnerku, manželku/manžela, bez ohľadu na to, či ide o opačné pohlavie alebo rovnaké. A ak sú šťastné deti, mali by byť aj ich rodičia a spoločne by mali šíriť a zdieľať pozitívne skúsenosti s inými.
Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.
Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk