in ,

Slovenský queer Instagram: LGBTI osobnosti, ktoré sa oplatí sledovať

V poslednom článku zo série o slovenskom teplom Instagrame vám prinášame osobnosti, ktoré sú úspešné v politike, kultúre či móde.

Lucia Plaváková

Advokátka a ľudskoprávna aktivistka. Spoluzakladateľka organizácie Dúhové rodiny. Členka predsedníctva politickej strany Progresívne Slovensko. Lucia Plaváková je dôležitou osobnosťou slovenskej LGBTI komunity. Na svojom Instagrame informuje o súčasnej politickej situácii, queer témach a taktiež o očkovaní proti covidu.

ERØ

Na Instagrame dajte určite follow Erikovi Žigmundovi, ktorý vystupuje pod svojim umeleckým menom ERØ. Je rozhodne jedným z najtalentovanejších mladých slovenských spevákov. V marci vydal svoj debutový album Utópia, ktorý je dostupný na všetkých streamovacích službách!

Martin Talaga

Slovenský tanečník, choreograf a performer v oblasti súčasného tanca a fyzického divadla. Martin momentálne pôsobí v Prahe, kde študoval choreografiu na Hudobnej a tanečnej fakulte AMU. Je zakladateľom teplej umeleckej platformy PiNKBUS. Na jeho Instagrame nájdete fotografie z osobného života, ale taktiež z vystúpení a performance.

Tomáš Procházka

Divadelný režisér, performer a taktiež člen kolektívu queer umelcov House of Garbáge, kde vystupuje pod menom La Cuntessa. Môžete ho poznať taktiež z Queer Slovakia, kde píše vlastnú sériu Darkroom Diaries. Jeho Instagram je rovnako pestrý ako jeho osobnosť. Tomáš je úprimný a otvorený človek, čiže okrem umenia a predstavení sa tam dozviete veľa aj o jeho živote.

Igor Smitka

Úspešný kameraman a videotvorca má na svojom konte veľké množstvo reklám, umeleckých filmov a módnych kampaní. Okrem toho si nájde čas natočiť každý rok promo pre Filmový festival inakosti.

Sue & Kika Venere

Instagramový účet, ktorý predstavuje život dvoch partneriek na Slovensku. Získali si veľkú podporu od viac ako 14 tisíc sledovateľov a sledovateliek. Pri prezeraní ich fotiek určite zacítite túžbu po veľkej láske a romantických momentoch pri západe slnka!

Jakub Pružinský

Talentovaný mladý spevák Jakub Pružinský sa preslávil svojou účasťou v hudobnej súťaži Superstar. Divákov zaujal obrovským talentom a príjemnou osobnosťou. Na jeseň minulého roku urobil verejný comingout a stal sa taktiež tvárou kampane Každá láska je láska od značky ABSOLUT. Táto kampaň ukazuje, že každý má právo milovať koho chce, bez ohľadu na pohlavie, národnosť či farbu pleti.

Pavol Dendis

Módny návrhár Pavol Dendis prvýkrát výrazne zaujal so svojou módu v roku 2014 na Fashion LIVE! v súťaži Fresh Design. Momentálne má za sebou dokonca fashion week v Prahe a je z neho vychytaný návrhár, ktorý oblieka rôzne slovenské osobnosti. Na Instagrame predstavuje svoje najnovšie kolekcie.

Viktor Tisci

Vogue je neodmysliteľnou súčasťou queer kultúry, preto sme radi, že máme aj na Slovensku zastupiteľov tohto nesmrteľného tanca. Viktor pochádza z Banskej Bystrice, ale dlhé roky pôsobí v Brne. Reprezentuje tanečné crews High Edition, House of Yamamoto, Imperial House of Waacking a Kiki House of Velvet.

Slaytiiina

Mnoho ľudí považuje Slaytiiinu za kontroverznú osobu, no nedá sa prehliadnuť jej popularita a vplyv na mladú queer komunitu. Na populárnom Instagrame nájdete veľa fotiek z jej života, spolupráce s inými osobnosťami (nikdy nezabudneme na ikonický song s Norou Mojsejovou!) a môžete taktiež oceniť talent pre mejkap.

Peter Pavlík

Petra môžete poznať z divadelných dosiek, čo sa odzrkadľuje aj na jeho Instagramovom účte. Jeho teatrálne fotky a najmä skvelé videá zo súkromného života či z predstavení vám urobia určite lepšiu náladu.

Boris Hanečka

Meno Boris Hanečka je na Slovensku veľmi dobre známe. Na Instagrame úspešného módneho návrhára nájdete veľa fotiek z jeho tvorby, momentálne z kolekcie AURORA FLORALIS. Inšpiráciou pre kolekciu je podľa jeho slov flóra, herbár a botanické ilustrácie.

Andrej Dubravský

Úspešný slovenský maliar Andrej Dúbravský prezentuje na svojom Instagrame svoje skvelé maľby, ale taktiež časopis ANDREJ. Budete môcť nahliadnuť aj do jeho domu v Rastislaviciach, kde má neskutočnú záhradu.

Milan Švingál

Módny návrhár a mejkap artista vystupuje taktiež pod pseudonymom Milan WTF. Jeho Instagram je plný tvorby, ale taktiež humoru a vtipných videí. Na účte factorywtf taktiež propaguje značku WTF?!

Matia B-Complex

Matiu poznáme všetci pod umeleckým menom B-Complex. Je dôležitou súčasťou slovenskej LGBTI komunity a taktiež inšpiráciou pre ľudí, ktorí odmietajú spoločenské genderové normy. Na jej instagramovom účte nájdete veľa skvelých outfitov, veľa fotiek a videí z jej DJ vystúpení, ale aj informácie z jej osobného života.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

O teplých akciách v 90. rokoch ste sa dozvedeli vďaka letákom, no informácie sa šírili najmä z úst do úst

O teplých akciách v 90. rokoch ste sa dozvedeli vďaka letákom, no informácie sa šírili najmä z úst do úst

Nie ste v tom sami, stojíme pri vás! Hoci je Katarína hetero, rozhodla sa pomôcť dúhovej komunite

Nie ste v tom sami, stojíme pri vás! Hoci je Katarína hetero, rozhodla sa pomôcť dúhovej komunite