in ,

Dúhová lampa symbolizuje, že nikam neodchádzame. Ako vznikol pamätník Matúša a Juraja?

Pred tridsiatimi rokmi LGBTI+ aktivisti a aktivistky na Slovensku prvý raz žiadali o registrované partnerstvá. Infopanely v oknách Teplárne ukazujú, kam sme sa odvtedy dostali. 

Po vražde Juraja a Matúša sa chodník pred Teplárňou stal pietnym miestom. Na stĺp s verejným osvetlením, pri ktorom v októbri prišli obaja o život, ľudia zo solidarity lepili dúhové nálepky. Niekto ich však pravidelne zoškrabával a Roman Samotný s iniciatívou Ide nám o život rozmýšľali, ako vyjadriť, že po teroristickom čine sme sa nezľakli a že LGBTI+ ľudia na Zámockej ulici zostávajú.

Dúhová lampa symbolizuje, že nikam neodchádzame. Ako vznikol pamätník Matúša a Juraja?

„Chceli sme vytvoriť niečo trvalejšie, niečo, čím by sme si uctili pamiatku Juraja a Matúša, urobiť symbolický pomník,“ vysvetľuje Roman. Podarilo sa im to koncom apríla, keď pred obľúbeným podnikom odhalili dúhovú lampu. 

„Stĺp sme nasprejovali symbolicky k 30. aprílu, v tento dátum pred tridsiatimi rokmi totiž prvý raz slovenskí aktivisti a aktivistky vyslovili požiadavku na registrované partnerstvá. Chceli sme tým ukázať, kam sme sa ako spoločnosť dopracovali. Požiadavka sa nesplnila, a ešte aj prišli o život dvaja LGBTI+ ľudia.“

Roman dodáva, že dúhová lampa má byť aj apelom pre poslancov a poslankyne, ktorí okolo nej chodia do parlamentu, aby konečne zaistili bezpečie aj pre LGBTI+ ľudí. Vraždu z októbra na Teplárni pripomínajú aj tri informačné panely, ktoré okoloidúcim prinášajú základné informácie o obetiach, osudnej noci aj situácii LGBTI+ ľudí na Slovensku.

Dúhová lampa symbolizuje, že nikam neodchádzame. Ako vznikol pamätník Matúša a Juraja?

Pri koordinácii projektu veľmi pomohla predsedníčka Dúhového PRIDE Filoména. Mal pre ňu symbolickú hodnotu, o stĺp si totiž často zvykla zamykať bicykel a na lavičke vedľa spoznala mnohých ľudí z komunity a bavila sa tam s nimi. „Po vražde sme si vraveli, že by sme mali niečo spraviť. Oslovili sme nejakých ľudí, Lucia Plaváková podala návrh primátorovi, pán Juraj Nyulassy, vedúci oddelenia osvetlenia, sietí a energetiky dal lampu vyčistiť a Bratislavské kultúrne a informačné stredisko zavolalo umelca grafiťáka, ktorý ju namaľoval.“ 

Filoména cíti v blízkosti stĺpu stále ťažobu. „Hneď si viem spomenúť na päť konkrétnych ľudí, s ktorými som sa tu zoznámila. Je správne, že práve tu vyrástol totem, ktorý bude pripomínať tragédiu.“

V boji za LGBTI+ ľudí vytrváme

O projekte komunikovala Lucia Plaváková s viacerými ľuďmi z magistrátu. „Od začiatku som vnímala úplne jasnú a bezproblémovú podporu z ich strany. Primátor Matúš Vallo aj celé vedenie magistrátu vnímajú potrebu podpory LGBTI+ ľudí veľmi jasne a jednoznačne. Za čo im chcem aj touto cestou poďakovať.“ 

Luciu, ktorá v súčasnosti kandiduje do národnej rady, oslovilo nasadenie Romana pri realizácii projektu. „Symbolizuje to pre mňa nezlomné odhodlanie a vytrvalosť na ceste k lepšej budúcnosti LGBTI+ ľudí na Slovensku. Na jednej strane by sa to mohlo zdať ako drobnosť, ale práve nedávno, keď som bola pri Teplárni, som si uvedomila, ako hrdo tento symbol volá, že nikam neodchádzame a vytrváme v našom boji za rovnosť LGBTI+ ľudí na Slovensku. To je dôležité posolstvo.“


Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?