in ,

Mnohým chýba osobná skúsenosť s LGBTI+ ľuďmi. Myslí si politik Fratišek Mikloško

O prijatí LGBTI+ ľudí katolíckou cirkvou diskutoval politik František Mikloško v rámci Café Európa v Teplárni. 

Stlmiť napätie medzi LGBTI+ ľuďmi a cirkvou sa dá podľa publicistu a politika Františka Mikloška predovšetkým vzájomným stretávaním. Potom sa môže zmeniť aj jazyk, akým o sebe komunikujeme. „Čaká nás nejaký čas, kedy sa treba vzájomne počúvať,“ povedal Mikloško.

Na Slovensku sme podľa jeho slov ešte na začiatku. Ako však tvrdí, osobná skúsenosť je kľúčová. Napätie medzi mnohými kresťanmi a LGBTI+ ľudmi je a chytajú sa ho politici. Mikloško pokračuje, že tí sa na tomto napätí vezú, aby získali hlasy.

Pri diskusii o LGBTI+ ľuďoch veľa ľudí podľa neho mlčí, pretože nemajú na vec svoj vlastný názor, čo vníma ako problém slovenskej spoločnosti. „Mali by do toho viac vstúpiť ľudia, ktorí sú odborníci,“ konštatoval Mikloško. Často totiž téma skĺzne do politickej roviny.

Podporiť dialóg a spoznanie LGBTI+ ľudí v katolíckom prostredí považuje za  jednu z problematík, ktorá stojí pred ľuďmi v cirkvi. „Keď vidím, akým spôsobom sa katolíckej cirkvi chytajú extrémistické strany, ako sa biskupi nevedia vyjadriť, lebo sa boja, že stratia veriacich, ktorí podporujú extrémistov, tak mám pocit, že nás čaká ešte veľmi dlhá cesta,“ hovoril Mikloško.

Katolícka a aj evanjelická cirkev by sa podľa evanjelickej farárky Anny Polckovej mala zastávať menšín a hovoriť v prospech človeka. Extrémisti totiž podľa nej chcú presvedčiť, že to práve oni hovoria „za Boha, za národ“, čo je mylné, choré, a navyše proti Biblii.

Poukazuje aj na situáciu v Rusku v kontexte útoku na Ukrajinu. Vraždenie nevinných ľudí na Ukrajine schvaľuje moskovský patriarcha Kirill, ktorý tvrdí tiež, že dúhové pochody sú „skazou pre celú spoločnosť“. „Aj v tomto rozmere by sme to mali vnímať,“ pripomenula Polcková, kam môže viesť, keď kresťanstvo zabudne na slová Ježiša.

Cirkev 21. storočia by sa podľa jej slov mala vrátiť na začiatok a vnímať Ježišov príklad. Ako uviedla, pre cirkev by bolo dobré priznať si, že často nestíha držať krok so spoločnosťou. „Myslím si, že je veľmi dôležité pre kresťanov, že rešpekt pred dnešným poznaním znamená mať rešpekt pred Bohom a človekom,“ dodala Polcková.Viac sa dozviete v diskusii v rámci Café Európa, kde sa diskutovalo o prijatí LGBTI+ ľudí cirkvou.


Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?