Nemecký tanečník afrického pôvodu Ariclenes Garcia bude porotcom na Ball of Shame. Priblížil nám svoj príbeh a ako sa mu podarilo uspieť. Prezradil aj viac o svojej prvej návšteve Bratislavy.
Človek si niekedy ani nemusí uvedomiť, že je diskriminovaný a že je iný. „Keď sa nemá možnosť vzdelať o tom, ako diskriminácia vyzerá, zostane slepým,“ vraví nemecký tanečník Ariclenes Garcia. Všíma si, že v posledných štyroch rokoch vníma viac nenávisti, než hocikedy predtým. Súvisí to však s tým, že sa naučil ju rozlišovať.
Pochádza z africkej Angoly, do Európy prišiel s rodičmi ako 12-ročný. Tanec ho vždy fascinoval, no až štýl vogue ho oslobodil a pomohol mu prijať vlastnú inakosť. Najprv pôsobil v hip-hopovej a breakingovej skupine, kde mu z nejakej neznámej príčiny stále priraďovali časti choreografie bežne patriace ženám.
V tom čase si sám ešte nepripúšťal, že by mohol byť gejom. Okolie ho tlačilo do identity, s ktorou sa ešte nestotožnil a bolo mu to nepríjemné. Mal aj priateľku, ktorá ho konfrontovala: Ak tancuješ ženské časti, nie si náhodou na mužov? Neskôr si pripustil, že má inú sexuálnu orientáciu a keď Ari uvidel prvé vogue vystúpenia, pochopil, že môže niekam patriť a je v poriadku byť mimo škatuliek. Prešiel si dlhú cestu, na vogue scéne je známym menom a zaujíma ho aj to, ako vyzerá scéna na Slovensku. Prijal totiž pozvanie, aby už čoskoro ako porotca hodnotil súťažiacich na bratislavskom Ball of Shame.
Atmosféra v Bratislave ho prekvapila
„Vždy som si vravel, že vogue je mojím rozprávkovým svetom,“ spomína si Ari. Najprv sa prihlásil do známej skupiny House of St. Laurent. Zložité bolo dostať sa dnu, ale neskôr z nej aj vystúpiť. „Na začiatku je ťažké sa presadiť v konkurencii iných tanečníkov a tanečníčok, no keď chcete odísť, lebo sa možno cítite nepochopený, musíte sa vzdať rodiny, ktorú ste si vybrali, ku ktorej máte puto.“
Ari je po odchode dnes takzvaný 007, teda vogue tanečník na voľnej nohe. Matku (vedúcu skupiny) predošlého housu, Georginu Leo, stále vníma ako svoju rodinu a cíti jej podporu. Teraz sa však cíti slobodnejšie. V roku 2017 napríklad spustil napríklad zaujímavý projekt Future V, kde učí tanec LGBTI+ utečencov. S ním vystupoval v mnohých európskych mestách a pozrieť si ho môžete aj v dokumente Berlin is Burning. Jeho názov Berlín horí mimochodom odkazuje na film Paris is Burning, ktorý preslávil vogue po celom svete.
Ari navštívil Bratislavu aj počas prvého Ball of Shame v roku 2018, prišiel vtedy na vlastnú päsť zo zvedavosti. Prekvapilo ho, s akou atmosférou sa vtedy stretol. Na mieste konania podujatia a na hoteli sa s kamarátmi cítil príjemne a bezpečne, no iné to bolo v uliciach. „Mám tmavú pleť, som gej a obliekam sa slobodne. Každý sa na mňa pozeral a vravel som si: Ari, asi by si sa mal nahodiť ako heterák.“ Na zoznamovacích aplikáciách Grindr a PlanetRomeo zas zažil rasistické komentáre.
Nezáleží na tom, ako je kto oblečený
Ari upozorňuje na to, že keď sa v bratislavských uliciach cítil zle ako gej, ako sa asi musia cítiť slovenskí trans ľudia? „Musíme pre nich vytvárať viac bezpečných priestorov, uvažovať, ako o ich problémoch lepšie vzdelávať, otvárať ich vo verejnej debate, lebo oni sami sa môžu báť o sebe hovoriť.“
Hoci vogue bály sú práve takými inkluzívnymi podujatiami, Ari vraví, že nesmieme zabúdať ani na to, že sú aj súťažou. „Niekedy mám pocit, že vás na bále podporia len vtedy, keď ste dobrí. Musíme zdôrazniť, že každý je vítaný a nezáleží na tom, ako je kto oblečený. Musíme vedieť posúdiť súťaž, ale aj vytvárať komunitný priestor.“
Na Ball of Shame preto môžete prísť aj čisto ako podpora pre komunitu, nemusíte hneď súťažiť. Ari pripúšťa, že pripraviť dychberúce vystúpenie na báloch je ťažké, no ako porotca ho musí posudzovať prísne. „Súťažiaceho alebo súťažiacu si musím všimnúť hneď a cítiť z neho či nej takú energiu: tu som, som pripravený. A potom musím vidieť, že sa chce zlepšovať, že s každým výstupom rastie a dokáže ukázať rôzne svoje tváre.“
Ball of Shame si môžete užiť vďaka podpore od Fondu na podporu umenia, Absolut a iSexShop.
Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.
Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk