in ,

Zlatú aj striebornú medailu doniesli Slováci z európskych LGBTI+ športových hier

Slovenské zlato v bedmintone na EuroGames

Slovenský queer športový klub Lotosové kvety má za sebou veľmi úspešný august. Komunitu zviditeľnil skvelým spôsobom na behu Od Tatier k Dunaju. A Slovenko reprezentoval aj na hrách EuroGames. O ich úspechoch sme sa rozprávali z Braňom Fidlerom, ktorý s veľkým nasadením pomáha vďaka športu búrať predsudky voči dúhovej komunite.

Minulý rok ste bežali s dúhovou vlajkou ako tím Lotosových kvetov beh Od Tatier k Dunaju. Tento rok ste sa zapojili opäť. Ako vám to vyšlo tento rok v porovnaní s tým predošlým? 

Zabehli sme to opäť na parádu! A nielen tú dúhovú. Posledné dni pred štartom boli hektické. Zháňanie náhradníkov kvôli zdravotným výpadkom, vymýšľanie výzdoby sprievodných áut a vôbec celá koordinácia výpravy, to dalo riadne zabrať. No vlak už bol dávno rozbehnutý aj vďaka Tarovi, ktorý je lídrom bežeckej skupiny Lotosiek. Slovensko český tím G-Force Unicorns napokon tvorili 12 zanietení bežci, 2 spoľahliví šoféri a 1 plyšový jednorožec. 

Malebnú štafetovú trať v dĺžke 345 km sme zdolali, horúcim augustovým dňom i hviezdnou nocou, za 29 hodín a 9 minút. Trištvrtehodinové zlepšenie oproti predošlému ročníku nám prinieslo tiež výrazný posun vo výsledkovej listine. V cieli sme sa spoločne tešili z 26. miesta v absolútnom poradí zo 159 klasifikovaných tímov. Naše rebríčkové umiestnenie nebolo rozhodne jediným úspechom… Užili sme si to, na konci unavení, stuhnutí a ospalí, ale s úsmevom na tvári.

Zlatú aj striebornú medailu doniesli Slováci z európskych LGBTI+ športových hier
Lotosové kvety na behu OTKD

S akými reakciami od ostatných bežcov ste sa stretávali tento rok? A čo reakcie divákov? 

Pochopenie, povzbudenie a podpora nášho veselého účinkovania od štartu v Jasnej v Nízkych tatrách až do cieľa v Bratislave. Také reakcie som vnímal ja osobne od ostatných tímov, bežcov, bežkýň, organizátorov, dobrovoľníkov aj divákov. Prirodzene, nie všetci si musia spájať symbol dúhy s LGBTI+ komunitou a našou snahou o akceptáciu a prijatie. Povzbudzovanie sme aj tento rok pre lepšiu prezentáciu ozvučili gej hitmi a sem-tam okorenili bozkom. Ľudia sa s nami radovali, niektorí tancovali, iní tlieskali a s viacerými sme sa navzájom pofotili. Málokto by čakal, že na odovzdávke štafetového behu sa súťažiaci popri výmene GPS trackera aj pobozkajú. Ale prečo nie? Oveľa horšie je, že verejné prejavy nežnosti medzi dvomi mužmi či ženami sú na Slovensku vo všeobecnosti akokeby neželané. Som nesmierne hrdý na celý náš tím, ktorý s úspechom prezentuje spoločenské LGBTI+ záujmy, hoci možno netradičným spôsobom.

Zlatú aj striebornú medailu doniesli Slováci z európskych LGBTI+ športových hier
Beh s dúhovou vlajkou na OTKD

Vyhrali ste opäť cenu za najkrajšie sprievodné vozidlo?

Áno, do tretice ešte tento úspech. Zopakovali a vylepšili sme štylizáciu áut do podoby dúhových jednorožcov z vlaňajšej súťaže. Deň pred vycestovaním do Nízkych Tatier sa konal nájazd na predajne s textilom, papierenskými potrebami a darčekovými predmetmi. K samotnému zdobeniu našich tátošov pár hodín pred štartom prispel každý člen výpravy. Niekto nápadmi, niekto manuálnou zručnosťou a niekto kontrolou kvality.

Zlatú aj striebornú medailu doniesli Slováci z európskych LGBTI+ športových hier
Vyzdobené vozidlá na OKTD

V instagramovom hlasovaní nám to vynieslo okolo 400 srdiečok a fantastické prvé miesto s výrazným náskokom. Sladkou odmenou pre tím s najkrajšie vyzdobeným vozidlom bola slávnostná torta. Padla na úžitok po takom enormnom fyzickom a psychickom vypätí, aké dokáže beh Od Tatier k Dunaju priniesť. Oveľa väčšou odmenou pre nás však bol pocit súdržnosti od hlasujúcich a podporovateľov, a to nielen z LGBTI+ komunity. Výnimočné a krásne spojenie na športovisku. ĎAKUJEME

Máš pocit, že tá aktivita mala zmysel a pomohla LGBTI+ komunite? 

Som o tom presvedčený. Kým Slovensko nebude vidieť, počuť a poznať ľudí z LGBTI+ komunity, nikdy nebude riešiť naše životné problémy. Veď nie nadarmo sa hovorí „Čo oči nevidia, srdce nepáli“. Pre Lotosky je šport veľmi cenným komunikačným nástrojom s nevyčerpateľným obsahom. Svojimi aktivitami, nielen na tomto štafetovom behu, prispievame k tvorbe pozitívneho a neskresleného obrazu o LGBTI+ ľudoch. 

Verím, že týmto spôsobom pomáhame liečiť obavy z odlišnej sexuálnej orientácie a rodovej identity, búrať stereotypy a zlepšovať naše prijatie v spoločnosti. Sú to vlastne také Pride aktivity športového charakteru. V správnom tíme musí platiť, že silnejší podržia slabších. Tento princíp je nanajvýš dôležitý pre našu komunitu, pretože nás robí odolnejšími voči vonkajším útokom a posúva vpred. Už dnes premýšľame ako byť ešte viditeľnejší a silnejší na ďalšom ročníku Od Tatier k Dunaju. Ak beháš, pridaj sa k nám! 

Tento rok ste vycestovali ako Lotosové kvety aj na EuroGames do Dánska. V akých disciplínach ste súťažili? 

V auguste sme reprezentovali náš klub, komunitu a Slovensko aj na EuroGames 2021. Tieto hry, spolu s partnersky prepojeným World Pride 2021, boli najväčším a najinkluzívnejším LGBTI+ podujatím roka. Hosťujúce mestá, dánska Kodaň a švédske Malmö, privítali takmer dve tisícky súťažiacich v 22 rôznych športových disciplínach. Pod slovenskou a dúhovou vlajkou sme na otváracom ceremoniáli sebavedome stáli štyria, všetci nedočkaví, kedy sa predvedieme v nových lotosových dresoch. Ja s Jánom sme bojovali na florbalovom turnaji a v bežeckej súťaži na 10 km. Gabriel s Tomášom sa zasa excelentne predviedli vo štvorhre bedmintonového turnaja. Tieto parádne hry už od roku 1992 zastrešuje EGLSF – Európska gej a lesbická športová federácie, ktorej sme členom. Hostiteľom bol tentokrát veľký športový klub Pan Panidræt z Kodane.

Ako veľmi je náročná takáto reprezentácia, finančne alebo organizačne? 

Organizácia výpravy, ak teda nechceš robiť iba one-man show, znamená motivovať športovcov a športovkyne, dohodnúť si cestu, ubytovanie, oblečenie či ďalšie spoločné záležitosti. Ďalšou kapitolou je získavanie sponzorov a financií, čo nebýva jednoduché a výsledok je vždy neistý. Srdečne ďakujeme federácii EGLSF ako koordinátorovi projektu CEEYOUSPORT, cez ktorý bola finančne podporená aj naša účasť na týchto hrách.

Zlatú aj striebornú medailu doniesli Slováci z európskych LGBTI+ športových hier
Slovenská výprava na EuroGames

Zámerom projektu, financovaného zo zdrojov Európskej únie, je rozvoj a spolupráca LGBTI+ športových klubov v strednej a východnej Európe. Zástupcovia Lotosiek, jedného z 11 partnerov z 11 krajín, v rámci neho už absolvovali viacero školení a pobytov. Reprezentačné aktivity si spravidla platíme z vlastných účtov a peňaženiek. A bez tejto cennej podpory by bola slovenská výprava v Kodani iba polovičná.  

Podarilo sa vám vyhrať aj nejaké medaile? 

Jasné, zapísali sme si skvelé výkony. Bedmintonisti turnajom vo svojej kategórii preplávali ako nôž maslom a na krku im cinkla zlatá medaila. Na pódium vystúpili obklopení dánskym párom, ktorý boli druhý v poradí, a tretím nemecko-filipínskym párom. Vo florbale sme ako posily domáceho tímu Panidræt vyhrali všetkých päť tabuľkových zápasov a semifinále proti Švajčiarom. Vikingovia z Osla boli však vo finále už nad naše sily. Nevadí, strieborná pozícia je úžasný a vysnívaný úspech pre náš florbal. 

Bežecká súťaž, podľa očakávania vysoko kvalitná, bola pre Jána vôbec prvou skúsenosťou a pre mňa osobný rekord na 10 km. Húževnatá príprava, zavŕšená behom Od Tatier k Dunaju, sa tu dokonale zúročila. Určite k tomu dopomohli aj krásne scenérie kodanského prístavu, strhujúce povzbudzovanie divákov aj dobrovoľníkov, a možno aj malá morská víla. Okolo sochy ktorej sme vraj prebiehali. Tak som si ju musel ísť pozrieť ešte raz.

Zlatú aj striebornú medailu doniesli Slováci z európskych LGBTI+ športových hier
Naši florbalisti na EuroGames, Braňo je vpravo

Aká bola atmosféra na Eurogames? 

Nezáleží na tom, koho miluješ a ako sa identifikuješ, #YouAreIncluded alebo počítame s tebou. To bol hashtag a heslo spojeného podujatia EuroGames a World Pride 2021. Prvýkrát som to pocítil hneď po príchode na hlavnú železničnú stanicu, kde prichádzajúcich vítala alej dúhových vlajok. Moje nadšenie pokračovalo cestou na hotel, ťahajúc kufor okolo areálu s bežiacim festivalom demokracie, ktorému dominoval monument zovretej päste v dúhových farbách. Asi netreba dlho hádať, aká vlajka nás vítala pri vstupe do hotela… 

Ale nešlo len o umelé pozlátko. Súťažiaci aj organizátori prejavovali nefalšovanú radosť a kamarátstvo. Pekné je, že patronát nad podujatím prevzala jej kráľovská výsosť korunná princezná Dánska. Súčasťou programu boli úžasné otváracie a záverečné ceremoniály, konferencia športových lídrov, koncertné či tanečné vystúpenia, športová dedinka EuroGames, celotýždňové Pride námestie a samotné pochody. 

Ako do hier zasiahla pandémia?

Organizátori sa podľa skúseností z predošlých ročníkov chystali privítať na Euro Games 2021 až 6000 súťažiacich. Očakávania boli neskôr kvôli pandemickej situácii zredukované na 2500. Reálna účasť dosiahla okolo 2000 športovcov a športovkýň takmer zo všetkých európskych krajín a zastúpenie mali aj ostatné kontinenty. Protikovidové obmedzenia vzhľadom na vysokú mieru zaočkovanosti, vyše 70 percent dospelej populácie, už ale nebolo v mestách veľmi cítiť. Aj vďaka tomu sa celosvetového Pride pochodu v Kodani zúčastnilo viac ako 10 000 ľudí. Bol rozdelený na 6 menších častí, ktoré sa spolu stretli v jednom veľkom parku Fælledparken, so živou hudbou, prejavmi a zábavou. Na oslave rôznorodosti nechýbala predsedníčka vlády Dánskeho kráľovstva. Pandémia nedokázala zastaviť našu hrdosť, aktivizmus a viditeľnosť a vyšli sme hrdo do ulíc. 

Je pre niekoho v Dánsku ešte témou, ak je niekto z LGBTI+ komunity?  V čom si vnímal najväčšie rozdiely v porovnaní so Slovenskom?

Obe krajiny patria desaťročia k najprogresívnejším v akceptácii LGBTI+ ľudí. Zaručená je tu právna rovnosť manželstva pre všetky páry, v Dánsku od roku 2012 a vo Švédsku od 2009. Partnerstvá osôb rovnakého pohlavia boli v Dánsku právne uznané ešte pred 32 rokmi. Tomu zodpovedá celý rad opatrení v rodinnej a sociálnej politike, občianskej angažovanosti, zdravotnej starostlivosti, vzdelávaní či trestnom práve.

Zlatú aj striebornú medailu doniesli Slováci z európskych LGBTI+ športových hier
Braňo na EuroGames

Priepastný rozdiel voči slovenským pomerom sme samozrejme neustále pociťovali všade na verejnosti. Gejovia, lesby, bisexuáli, intersex a transrodoví ľudia nemusia mať potrebu sa v spoločnosti skrývať, nikomu a nikde nezavadzajú. Rovnosť a ľudské práva sú skrátka súčasťou DNA tejto časti sveta. Určite aj vďaka takémuto potenciálu vznikla v rámci podujatia Øresundská deklarácia. Na oslavu a obhajobu rôznorodosti, symbolicky nazvaná podľa mosta, ktorí prepája Kodaň s Malmö.

Čo plánujete v Lotosových kvetoch v najbližšom období? Môžeme sa tešiť na ďalšie zaujímavé príbehy?

Som veľmi rád, že sme v Lotoskách opäť rozbehli aktivity vo všetkých našich športoch, ktorými sú volejbal, florbal, beh, bedminton a občasne aj turistika. Tento rok nás ešte čaká oslava 10. výročia založenia športového klubu. Ak to bude možné, v novembri po ročnej prestávke zorganizujeme Lotos Cup Bratislava, naše vlastné medzinárodné LGBTI+ športové podujatie už po deviatykrát. Budúci rok nám prosím okrem iného držte palce na Euro Games 2022, ktoré sa uskutočnia v holandskom Nijmegene. Vyvrcholením sezóny by mohli byť celosvetové Gay Games 2022 v Honkongu. Športujeme hrdo a s láskou!


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Ako gej tmavej pleti sa v Bratislave cítil zle. Vogue by mohol viacerých vzdelať, vraví porotca Ball of Shame

Ako gej tmavej pleti sa v Bratislave cítil zle. Vogue by mohol viacerých vzdelať, vraví porotca Ball of Shame

Poľská queer kultúra prekvitá aj vďaka homofóbom, myslí si porotca Ball of Shame

Poľská queer kultúra prekvitá aj vďaka homofóbom, myslí si porotca Ball of Shame