Chce, aby hlas teplej komunity bol vypočutý a taktiež prispieť k spoločenskej zmene. Fotografka Dorota Holubová predstavila novú portrétnu sériu. Volá sa Neskrývaná láska a mapuje dúhové príbehy.
V rámci projektu nafotila 27 intímnych portrétov, ktoré poukazujú na rôznorodé a jedinečné osudy queer rodín, párov či jednotlivcov zo Slovenska. Jej hlavným cieľom je osveta, snaha upozorniť na porušovanie ľudských práv a taktiež zvýšenie tolerancie širokej verejnosti voči LGBTI komunite.
Skutoční ľudia a ich osudy
„Homosexualita tu vždy bola a stále bude. Jediný spôsob, ako vyriešiť ‘problém’ s LGBTI komunitou, je, že ju celá civilizácia začne akceptovať. Queer komunita nemusí strácať nádej, pretože to nie je o nej, ale o tom, ako ju chcú prijať ostatní,“ hovorí Lukáš, ktorého portrét sa nachádza v sérii Neskrývaná láska.
„Najťažšia je zrejme tá stála hrozba odmietnutia od iných ľudí, strach z fyzického ublíženia alebo právna či spoločenská nespravodlivosť,“ vysvetľuje Emma, ktorá sa do projektu zapojila so svojou priateľkou.
Pri každom portréte sú aj vyjadrenia ľudí zobrazených na fotkách. Kombinácia citácií a fotografických záberov utvára jeden autentický celok, ktorý umožní hlbšie preniknúť do príbehov a názorov ľudí inej sexuálnej a rodovej identity.
Bojujte za to, čomu veríte
„Zmena je nevyhnutná, hlas LGBTI komunity musí byť lepšie pochopený. Žijú totiž úplne obyčajné životy ako ktokoľvek iný,“ tvrdí autorka fotiek Dorota Holubová. Podľa nej sa ľudia často obávajú neznámeho a práve strach vníma ako zdroj negatívných názorov na menšiny. Svojim projektom chce odhaliť skutočnú lásku LGBTI komunity, ozajstné medziľudské vzťahy a taktiež nazrieť do životov teplých rodín.
„Nemyslím si, že výchova detí v našej rodine prebieha inak ako v akejkoľvek inej rodine. Kritici, ktorí tvrdia, že deti nemôžu byť takto spokojné, by sa mali zamyslieť, či tá nespokojnosť nie je spôsobená práve ich prístupom. Mladí LGBTI ľudia by sa mali poučiť z chýb, ktoré robili generácie pred nimi a mali by bojovať za to, čomu veria,“ vyzýva Ľubomír. Ten sa v projekte objavuje so svojim partnerom a ich dvoma deťmi, ktoré spoločne vychovávajú.
Podľa prieskumu Eurobarometer z roku 2019 si takmer 60% Slovákov a Sloveniek myslí, že gejovia, lesby a bisexuáli by nemali mať rovnaké práva ako heterosexuáli. Slovensko sa dlhodobo umiestňuje v oblasti tolerancie voči LGBTI ľuďom na chvost EÚ.
O téme inej sexuálnej či rodovej orientácie sa zriedka hovorí pozitívnym alebo podporným spôsobom, nenávistné názory sú časté nielen medzi obyvateľstvom, ale aj medzi politikmi. Začína sa to už na školách, podľa prieskumu FRA z roku 2019 takmer polovica opýtaných zachytila, že sa o LGBTI téme spolužiaci rozprávali často alebo zakaždým negatívne.
Ambíciou projektu Neskrývaná láska je zmeniť tieto čísla, aby prevážilo porozumenie a rešpekt. Vernisáž výstavy sa uskutoční na Medzinárodný deň ľudských práv 10. decembra v Stredoeurópskom dome fotografie na Prepoštskej ulici číslo 4. Výstava potrvá do 20. decembra 2020.
Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.
Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk