in ,

Comingout pred rodičmi: Kedy je správny čas a ako sa naň pripraviť?

Foto: Pixabay.com

Pýtali sme sa odborníka, ale aj čitateliek a čitateľov: Ako oznámiť rodičom inú sexuálnu alebo rodovú identitu? 

Musím vám niečo povedať. Mami, otec, som gej, lesba, transrodový človek. Comingout pred rodičmi je zrejme najťažšou skúškou pre mladého queer človeka počas prijatia seba samého  a zdôverenia sa iným ľuďom. 

„Mal som 18 rokov, prvého priateľa a povedal som to v hneve. Mama sa ma cestou autobusom odniekiaľ pýtala, prečo sa furt ťahám po vonku s tým chalanom a ja som vyhŕkol, že preto, lebo je to môj frajer,“ napísal Matej o svojom comingoute.

Mnohí a mnohé na správny okamih čakajú, prípadne zvažujú, čo majú spraviť. Kedy to povedať? Komu najprv? Spýtali sme sa na rady odborníka a v anonymnej ankete aj našich čitateliek a čitateľov.

Povedať to rodičovi, s ktorým máme bližší vzťah

„Najlepšie je vytvoriť si plán B a prejsť si najhorší scenár, čo sa môže stať, a uvedomiť si, že ani ten neznamená zväčša okamžitú smrť a dá sa časom rozchodiť,“ napísal Rado. „Byť autentickým je jednou z najvyšších hodnôt a vytvára podmienky pre lepšiu službu spoločnosti.“

Martin zas v dotazníku odporučil povedať to najprv rodičovi, s ktorým máme bližší vzťah. Že je gej, povedal mame po večeri a oznámil jej, že chlapec, s ktorým sa stretáva, je jeho priateľ. Zobrala to dobre a jemu spadol kameň zo srdca. 

Lujza pri comingoute zažila situáciu, keď jeden z rodičov neprijal správu „nadšene“. Radí teda, aby človek začal v rodine s opatrnou osvetou o živote LGBTI ľudí ešte pred comingoutom. 

„Je dôležité snažiť sa byť čo najmenej emotívny, i keď je to ťažké. A pred konzervatívnymi rodičmi ísť von len vtedy, ak ste okamžite pripravení na najhoršie, teda máte ku komu ísť. Môjho kamaráta vyhodili veľmi kresťanskí rodičia z domu, čiže je dobré mať plán B alebo byť už samostatný.“

Nájsť si bezpečný priestor

Adamova mama jeho inú sexuálnu orientáciu odhalila pri prezeraní správ na jeho Facebooku. „Je dôležité nájsť si niekoho, u koho si bude človek istý, že ho bude akceptovať a podporovať. Nájsť si safe space.“

Matej, ktorého comingout sme citovali v úvode článku, pripomína, že comingout nie je povinnosťou. 

„Urob to vtedy, keď budeš pripravená, pripravený. Nenechaj sa do toho rozhovoru nikým a ničím tlačiť. Buď si tiež istý, že povedať im to neohrozí tvoju bezpečnosť. Ak túto istotu máš, nevyprskni to v hneve, nestavaj rodičov do konfrontácie, ale ani sa neboj a nečakaj na správnu chvíľu – na takýto rozhovor nie je správna chvíľu. Povedz to v pokojnej atmosfére,“ radí. 

„Daj tiež rodičom šancu sa s informáciou vyrovnať, keďže ich to skoro naisto minimálne zaskočí a aj oni si zaslúžia chvíľu nato, aby to prekonali.“

Comingout pred rodičmi: Kedy je správny čas a ako sa naň pripraviť?
Foto: Tim Evanson

V dotazníku viacerí a viaceré uviedli, že si comingoutom pred rodičom ešte neprešli, a je dôležité zdôrazniť, že aj to je v poriadku. Prijať queer ľuďom ich inakosť na Slovensku pomáha inPoradňa, ktorá k tejto téme zverejnila aj užitočnú príručku.

Niektorí rodičia potrebujú čas

Aj rodičia prechádzajú po spoznaní vašej LGBTI identity tzv. paralelným procesom comingoutu. „Rodičia sa s comingoutom dieťaťa vyrovnávajú rôzne. Často je prvý šok. Čo urobia potom, závisí od toho, aké informácie majú o sexuálnej orientácii a rodovej identite, aké názory na to majú, či sú viac konzervatívni alebo liberálni,“ hovorí psychológ Andrej Kuruc z inPoradne. Comingout je jednou z najčastejších tém, ktorú s klientmi rieši.

„Každého rodiča to iste zasiahne, ale tí rozhľadenejší vedia, že aj keď sami trpia, je dôležité podporiť svoje dieťa, lebo ho stále ľúbia. Horšie je to u rodičov, ktorí túto informáciu ťažšie spracúvajú, v úvode ich reakcie sa môže vyskytnúť hnev, obviňovanie alebo odmietanie či ignorácia informácie.“ Podľa Andreja niektorí rodičia potrebujú čas, no niektorým to, žiaľ, môže trvať aj roky.

Comingout pred rodičmi: Kedy je správny čas a ako sa naň pripraviť?
Psychológ Andrej Kuruc v InPoradni

Pripomína tiež prieskum Iniciatívy Inakosť z roku 2017. Vyplýva z neho, že väčšina blízkych ľudí na Slovensku reaguje na comingout dobre. Konkrétne, mamy dobre v 53,5 % a zle v 35,9 %. Otcovia reagovali dobre v 42,1 % a zle v 29,2 %. Sestry reagovali dobre v 72,1 % a zle v 10,7 %. Bratia reagovali dobre v 57 % a zle v 13,2 %. Starí rodičia reagovali dobre v 49,5 % a zle v 21,4 %.

Tiež si myslí, že s comingoutom je dobré začať pri osobe, o ktorej si myslíme, že je veľká šanca, že nás prijme a podporí. „Každá pozitívna skúsenosť potom môže posilniť sebaistotu a pomôcť, aby sme sa zdôverili viacerým,“ dopĺňa Andrej.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?