in ,

Dorota Holubová

Fotografka

Dá sa povedať, že si dvornou fotografkou teplárenských kabaretov. Ako k tejto spolupráci prišlo?

O kabarete som sa dozvedela od kamarátky Rominy, ktorá mi veľmi pomohla s projektom Sami sebou, fotosériou o transrodových ľuďoch na Slovensku, čo som nafotila pred troma rokmi.

V minulosti som nafotila už jednu fotosériu o kabarete s názvom Red Cat, kde som fotografovala zákulisie. Keď som prvýkrát prišla fotiť kabaret do Teplárne, bol to úplne iný štýl, na aký som bola zvyknutá a veľmi sa mi tam zapáčilo, sú tam priateľskí, bezprostrední a zábavní ľudia. Odvtedy som si obľúbila atmosféru a chodím aj s fotoaparátom pravidelne už vyše roka. Možno raz o dvadsať rokov niekto fotografie objaví a zistí aká bola u nás nezávislá umelecká scéna.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tepláreň (@teplaren),

Prežívaš s LGBTI komunitou niektoré výrazné emócie v spoločnosti?

V LGBTI komunite mám dosť priateľov a priateliek. Veľmi ma mrzí, a aj hnevá, že sú na Slovensku považovaní stále za druhoradých občanov a ich práva sú obmedzené, podobne ma štve, že sa niektoré skupiny snažia obmedziť aj ženské práva. Rovnako ma hnevá, že veľa ľudí voči nim šíri nenávisť, a preto sa ich snažím zastať, kde sa len dá. Niektorí jedinci by si mali uvedomiť, že LGBTI menšinu treba podporovať, nie im ubližovať.

Na druhej strane som vystavovala projekt Sami sebou asi na desiatich miestach po Slovensku a stretla som sa práve s toleranciou ľudí, ktorí prišli na výstavu, zaujímali sa, pýtali sa a nezažila som ani jednu negatívnu reakciu.

Koncom roka si vydala charitatívny kalendár na pomoc ženám, na ktorých je páchané násilie. Čo v tebe vzbudilo inšpiráciu k aktivizmu?

Charitatívny kalendár venovaný ženám som vydala preto, lebo som chcela podporiť tie, ktoré som dokumentovala v projekte Atlas žien, vo fotosérii o násilí páchanom na ženách. Je to téma, ktorej sa dlhodobo venujem. Snažím sa vďaka fotografii rozširovať povedomie o tomto probléme, keďže na Slovensku zažije za svoj život fyzické alebo sexuálne násilie 34% žien, čiže každá tretia žena. Čísla sú alarmujúce a mňa sa to veľmi dotýka.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa DOROTA HOLUBOVÁ (@dorota.holub),

Išla by si do politiky?

Myslíš tým, či by som šla sedieť do parlamentu s konzervami typu katolibanci, kuffovci a fašisti? Tak na to by som nemala nervy a obdivujem tých ľudí, ktorí sa na túto púť dajú.

Navyše som dostatočne sebakritická na to, že by som do politiky nešla už iba kvôli tomu, že nie som odborníčka na žiadnu tému. Venujem sa foteniu a pritom chcem aj zostať. Aktivizmus sa snažím robiť cez fotografiu.

Čo chystáš v blízkej budúcnosti?

Pracujem na nových fotosériach, ktoré sú zamerané na LGBT komunitu a kritiku katolíckej cirkvi. Viac neprezradím, ale máte sa na čo tešiť!

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Lucia & Tomáš - rozkošný pár

Lucia a Tomáš – Tváre mesiaca marec

Andree Deejay, rezidentný DJ na party Tutti Frutti

Songy na piatoček od Andree Deejay