Nechceli voľný čas tráviť len v nočných kluboch, pri telke či na online zoznamkách. Pred desiatimi rokmi sa dala dokopy partia gejov, ktorá začala hrávať halový volejbal. Dnes je z toho LGBTI športový klub s viacerými disciplínami.
„Lotosy alebo Lotosky, ako si tiež familiárne hovoríme, sú prvým a zatiaľ jediným registrovaným LGBTI športovým klubom na slovenskej scéne,“ hovorí jeden z organizátorov a podpredseda klubu Braňo Fidler, „postupne sme naše portfólio rozšírili o florbal, beh a bedminton.“ Budúci rok plánujú pridať aj turistiku. Chcú sa takto zamerať aj na ľudí, ktorí milujú prírodu, a nie sú natoľko súťaživí, aby ich lákali iné športy. Ale poďme pekne poporiadku.
Dúhová vlajka naprieč Slovenskom
Názov Lotosové kvety nie je náhodný. Je obrazom prvopočiatku, vzniku života, akýmsi symbolom znovuzrodenia alebo regenerácie. Ako tvrdí Braňo, športovcom a športovkyniam ich názov pripomína, že vždy môžu napredovať aj spadnúť. A že vytrvalosť a správne smerovanie môžu viesť k úspechu, hoci cesta nemusí byť vždy ľahká.
V súčasnosti tvoria Lotosové kvety štyri skupiny, ktoré pravidelne trénujú spomenuté športy. „Pokiaľ ide o počet členov či účasť, čísla sú rôzne. Závisí to od potreby tej ktorej disciplíny, kapacity športoviska, formy tréningu aj sezónnosti športu. Volejbal bežne 10 až 16 hráčov a hráčok, florbal okolo 10 na malom alebo 20 na veľkom ihrisku, bedminton 4 až 10, a napokon 3 až 6 bežiacich,“ pokračuje Braňo.
Tréningami sa to ale nekončí. Cieľom Lotosových kvetov je, aby sa vzájomne spoznali, súperenie na ihrisku teda vyvažujú aj priateľským posedením po tréningu pri pive alebo čaji. Spolu vyrážajú aj na výlety, chaty a ďalšie mimošportové akcie.
Šport však zostáva hlavnou prioritou, ktorá všetkých v klube spája. Popri tréningoch v Bratislave chodia pravidelne aj na domáce turnaje alebo medzinárodné súťaže. Volejbalový tím hráva každoročné na veľkom pražskom turnaji Prague Rainbow Spring a v československej teplej lige LEGA(Y). Volejbalisti súťažili už aj v Budapešti, Viedni, Krakove či v Barcelone.
Medzi najsilnejšie zážitky Lotosiek patrí dobrodružstvo malej slovenskej výpravy na parížskych Gay Games 2018. Podľa Braňa to bol veľkolepý a pestrofarebný športový festival so zlatou odmenou pre Slovensko. Medailu získali v inline korčuľovaní.
Na Slovensku sa klub zviditeľnil najmä na štafetovom behu Od Tatier k Dunaju. Aj keď nešlo o LGBTI podujatie, o to úchvatnejšie bolo sledovať, ako Lotosky bežia naprieč Slovenskom s dúhovou vlajkou a sprevádzaní najkrajším tímovým vozidlom.
Lotosové kvety však nie sú len účastníkmi iných turnajov či súťaží, jedno takéto podujatie dokonca organizujú. Ide o medzinárodný LGBTI turnaj Lotos Cup. Organizujú ho už od roku 2011. Na domácu pôdu sa im podarilo minulý rok prilákať až 160 hráčov a hráčok z 10 krajín. Tento ročník museli, žiaľ, pre pandémiu zrušiť. Už teraz sa však pripravujú na rok 2021. Braňo dodáva, že by bolo naozaj skvelé, keby tomuto jedinečnému podujatiu poskytlo podporu a záštitu aj hlavné mesto.
Ihrisko ako bezpečné prostredie
Lotosové kvety radi privítajú každú pomocnú ruku či hlavu. Ich aktivity fungujú na dobrovoľníckej báze. „Všetci v organizačnom tíme máme riadne zamestnanie, rodinu, priateľov a aj ďalšie koníčky. Niekedy býva naozaj náročné skĺbiť to a motivovať sa ešte k ďalšej práci doma alebo na ihrisku,“ hovorí Braňo. „Každá skupina má u nás vedúceho, ktorý riadi finančnú, materiálnu aj marketingovú stránku daného športu. Ak takýto človek odíde a nemá nástupcu, hrozí zánik celej skupiny.“
Pre Lotosky je šport krásny fenomén. Potvrdzuje to aj ich heslo: Športujeme hrdo a s láskou. Vytvárajú podmienky na zlepšenie telesnej zdatnosti, no zároveň sa snažia, aby ich športovci a športovkyne nachádzali aj silu duševnú. Hoci sú ich podujatia určené hlavne pre ľudí s menšinovou sexuálnou orientáciou a rodovou identitou, neznamená to stopku pre ostatných.
Podstatné však je, aby športovisko bolo bezpečným miestom, kde sa vzájomne rešpektujú. Cieľom Lotosiek je vytvoriť prostredie, v ktorom môžu LGBTI ľudia vystupovať úplne otvorene, bez obáv z nenávisti, odmietnutia, ignorácie alebo nechceného zverejnenia identity.
Prezentáciou činnosti sa zároveň snažia búrať predsudky a prispieť tak k pozitívnemu obrazu LGBTI komunity. „Stereotypné predstavy a predsudky často pramenia z neopodstatneného strachu, nedostatku informácií a nezáujmu o okolie. Verím, že aj týmto spôsobom pomáhame liečiť homofóbiu v slovenskej spoločnosti,“ dodáva Braňo. Lotosové kvety nájdeš na Facebooku aj na Instagrame.
Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.
Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk