in ,

Nenávisť voči LGBTI+ ľuďom sme v minulosti podcenili, hovorí Michal Kaščák

Hoci vlna solidarity po teroristickom útoku na Zámockej po pár mesiacoch opadla, predsa len zmenila slovenskú spoločnosť. Verejná podpora LGBTI+ ľuďom dnes čoraz častejšie prichádza od osôb, ktoré nemajú queer identitu. Dúhové hnutie sa tak rozrástlo o množstvo nových spojencov z väčšinovej spoločnosti.

Úlohu v tom zohrali aj iniciatíva Ide nám o život a festival Slovenská Tepláreň, vďaka ktorým sa idea Teplárne dostala do mnohých kútov Slovenska. Ich cieľom bolo, aby výrazne pribudlo bezpečných miest, kde sa všetci cítia rešpektovaní a prijatí. 

„Začali sme sa baviť, že by to nemalo byť viazané na podniky, ale že téma je širšia. Bola to dobrá príležitosť dostať tému aj do firiem,“ zhodnotila v diskusii Tepláreň naživo Lucia Pašková z firmy Curaprox, ktorá sa angažovala aj v rámci iniciatívy Ide nám o život. 

Musíme konať

Pašková bola z teroristického útoku zdesená. „Ešte v tú prvú noc som pozerala na Twitter, čo sa deje. Bála som sa, že sa stane ešte niečo ďalšie. Rozumela som všetkým obavám. Zároveň som sa sama seba pýtala, keďže som členkou Združenia rodičov a priateľov LGBTI+ ľudí, či nebol v Teplárni člen mojej rodiny,“ spomína Pašková.

Po záplave silných emócií sa rozhodla pretaviť svoje myšlienky do akcie. „Hovorila som si, že ak sa už niečo také hrozné stane, no vieme urobiť niečo pre to, aby sa to už nikdy v budúcnosti nestalo, a zároveň, aby sa to vnímanie pohlo, tak musíme konať,“ konštatuje Pašková.

Nenávisť voči LGBTI+ ľuďom sme v minulosti podcenili, hovorí Michal Kaščák

Práve snaha predísť ďalším útokom bola pri vzniku iniciatívy Ide nám o život kľúčová. „Potešila ma dôvera ľudí. Veľa ich bolo ochotných napríklad pomáhať so sociálnymi sieťami alebo inak priložili ruku k dielu. Niektorí na kratšie, niektorí na dlhšie,“ konštatuje Pašková. Popri rôznych ďalších aktivitách vytvorila iniciatíva Ide nám o život aj sériu školení pre firmy, aby sa akákoľvek organizácia mohla v téme dovzdelať.

Pašková spomína, že viacerí ľudia z biznisu boli pri LGBTI+ téme opatrní. Hoci sa zaujímali o to, ako pomôcť, nevedeli presne ako. Zo školení sa tak stal skvelý nástroj, aby firmy začali s témou pracovať. 

Sklamanie z populárnych spevákov

Pri vzniku festivalu Slovenská Tepláreň zohral rozhodujúcu úlohu Michal Kaščák, riaditeľ festivalu Pohoda. Spomína si, že v snahe reagovať na teroristický útok pôvodne premýšľal s tímom nad koncertom alebo zhromaždením, no zdalo sa mu to nakoniec málo. „Mali sme za sebou sériu akcií Slovenská krčma, ktorá bola vlastne sériou protifašistických koncertov po Slovensku. Odskúšali sme si, ako úžasne sa vedia zmobilizovať ľudia po Slovensku, o ktorých netušíme, že existujú,“ hovorí Kaščák. Začala tak vznikať Slovenská Tepláreň.

Túto silu chceli využiť na to, aby jasne pomenovali, čo sa stalo na Zámockej, a žiadali zmenu. Prišlo k veľkej mobilizácii subjektov, ľudí, organizácií, umelcov a umelkýň, čo Kaščáka milo prekvapilo. Dúfali, že dosiahnu aspoň takú návštevnosť ako pri Slovenskej krčme. So Slovenskou Teplárňou sa im čísla však strojnásobili.

Zdôraznil, že každý mal slobodnú možnosť rozhodnúť sa, či akciu podporí alebo nie. Kaščáka však sklamal prístup mainstreamovej, najpopulárnejšej časti umeleckej scény. „Priznám sa, že som aj prekročil trošku svoje vlastné hranice. Dali sme aj konkrétne ponuky, aj keď to robím veľmi nerád pri veciach, ktoré majú súvisieť s presvedčením každého človeka. Tam sme dostali odmietnutie z obavy o stratu nejakých „lajkov“, keď to mám povedať najpriamejším spôsobom,“ spomína Kaščák.

Zamrzelo ho to, keďže išlo o tému spolupatričnosti. Ak toľkí dajú prednosť popularite fanúšikov pred dôležitými hodnotovými otázkami, tak to podľa jeho slov svedčí o tom, že spoločnosť je v horšom stave, ako sme si mysleli. „Často ukazujeme prstom len na politiku, ale je to vidieť aj naprieč malými komunitami,“ povedal Kačšák.

Sám však priznáva, že útoky voči LGBTI+ ľuďom v minulosti podcenil aj on sám. Až s odstupom času si uvedomil, že nástup nenávisti voči queer osobám začal už oveľa skôr, no vážnosť situácie jasne pochopil až minulý rok. 

Pozrite si a vypočujte diskusiu Tepláreň naživo na tému Prečo pomáhame LGBTI+ ľuďom? O téme diskutovali Michal Kaščák z festivalu Pohoda a Lucia Pašková z Ide nám o život a Curaprox.

Tepláreň naživo je sériou diskusií v Teplárni, ktorá ukazuje rôzne aspekty života LGBTI+ ľudí a približuje otázky, ktoré rieši dúhová komunita na Slovensku. Podujatie podporila Rosa Luxemburg-Stiftung e.V., zastúpenie v Českej republike.


Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?