in ,

Hrdo a otvorene aj v zamestnaní: Ako vytvoriť na pracovisku férové prostredie pre LGBTI ľudí?

Foto: iStock

Len 8 % ľudí z dúhovej komunity na Slovensku otvorene hovorí v práci o svojej identite. Väčšina to tají alebo dôsledne zvažuje, komu sa zdôverí. Napriek tomu až každý piaty LGBTI človek zažil v zamestnaní diskrimináciu. Aj pracovisko však môže byť bezpečným prostredím, kde sú queer ľudia akceptovaní.

Touto témou sa bude zaoberať online diskusia, ktorú sme pripravili v spolupráci s Fondom pre podporu LGBT+ komunity v Nadácii Pontis. Sledovať ju budete môcť už túto stredu o 19.00 na Facebooku Queer Slovakia. V diskusii sa pozrieme na aktuálne štatistiky na Slovensku, ktoré hovoria o postavení LGBTI ľudí v práci. Povieme si, ako a kde možno diskrimináciu hlásiť. A najmä, čo môže spraviť zamestnávateľ, aby vytvoril férové prostredie na pracovisku aj pre LGBTI ľudí. Témou bude aj zodpovednosť firiem pri presadzovaní ľudských práv. Ak by ste mali otázky pre hostí a hostky, pošlite nám ich do správy na Facebooku. Prenos diskusie zabezpečuje Gonnabe.live.

Diskutovať budú:

Anna Podlesná je CSR manažérkou v spoločnosti Profesia.

Anna Podlesná je CSR manažérkou v spoločnosti Profesia. Má dlhoročné skúsenosti z neziskového sektora, kde sa venovala strategickej filantropii a crowdfundingu. Pôsobila v PR agentúre, pomáhala aj ako dobrovoľníčka v Keni či pri adaptácii utečencov v USA. V Profesii vedie Akadémiu pre riaditeľov základných a stredných škôl a program Výpomoc so srdcom, zameraný na zamestnávanie ľudí so špecifickými potrebami.

Martin Macko vyštudoval históriu na Filozofickej fakulte a európske štúdiá na Fakulte sociálnych a ekonomických vied UK v Bratislave.

Martin Macko vyštudoval históriu na Filozofickej fakulte a európske štúdiá na Fakulte sociálnych a ekonomických vied UK v Bratislave. Od roku 2009 je členom Iniciatívy Inakosť a od roku 2012 pôsobí ako jej výkonný riaditeľ. Ako expert na oblasť ľudských práv LGBTI sa podieľal na príprave množstva podujatí, kampaní, monitorovacích a koncepčných materiálov, návrhov, advokačnej a publikačnej činnosti v tejto oblasti. Od vzniku Výboru pre práva LGBTI ľudí v roku 2013, poradného orgánu vlády, je jeho podpredsedom.

Richard Fekete pracuje ako špecialista pre neziskový sektor

Richard Fekete pracuje ako špecialista pre neziskový sektor a subjekty sociálnej ekonomiky v Slovenskej sporiteľni a vedie tam slovenskú LGBTI zamestnaneckú skupinu Erste Colors. Je absolventom Katedry psychológie FiFUK, pôsobil vo viacerých reklamných a PR agentúrach, venoval sa tiež startup ekonomike a vlastnému podnikaniu, ale dlhodobo sa angažuje v mimovládnom neziskovom sektore v oblasti ľudských práv a ochrany prírody. Bol jeden z organizátorov prvých ročníkov Dúhového RRIDE v Bratislava, v roku 2014 bol riaditeľom OZ Greenpeace Slovensko.

Ivana Vagaská je výkonnou riaditeľkou združenia firiem Business Leaders Forum.

Ivana Vagaská je výkonnou riaditeľkou združenia firiem Business Leaders Forum. V Nadácii Pontis vedie tím zodpovedného podnikania a zodpovedá aj za aktivity Charty diverzity Slovensko, organizáciu ocenenia Via Bona Slovakia, konferenciu CSR Summit, ako aj za poskytovanie individuálneho poradenstva firmám.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?