Vyše 55 ľudí z piatich krajín sa stretlo tento rok na medzinárodnom športovom tábore pre LGBTI+ ľudí v Radave. Inkluzívny a bezpečný tábor pre LGBTI+ ľudí vznikol spoločným úsilím queer športových organizácií a aktivistov z Chorvátska, Poľska, Rumunska, Slovenska a Slovinska. Organizáciu tábora na Slovensku zastrešil športový klub Lotosové kvety, ktorý už 13 rokov prináša LGBTI+ ľuďom v Bratislave volejbal, florbal, bedminton, beh a workout a ďalšie aktivity.
Na nasledujúcich riadkoch si môžete prečítať viac o priebehu akcie z pohľadu organizačného tímu. Text je však aj veľmi dôležitou reflexiou toho, aké majú a môžu mať LGBTI+ ľudia skúsenosti so športom. Autorstvom je J Čelebić.
Dôvodom, prečo sme sa rozhodli ísť do tohto kolektívneho a kooperatívneho procesu, bola snaha vyrovnať šance pre všetkých v rámci LGBTI+ spektra, so zvláštnym zameraním na vytváranie viac udržateľného priestoru pre nebinárne a transrodové osoby v športových tímoch a skupinách. Čo je spoločné a vlastne univerzálne nielen v krajinách, odkiaľ pochádzajú ostatné organizácie, ale aj kdekoľvek inde, je to, že veľká väčšina LGBTI+ ľudí bola zbavená príležitosti športovať.
Na základnej a strednej škole, ako aj v amatérskom športovom prostredí, sme boli buď chlapčenské (ak sme boli lesby) alebo príliš zženštilí (ak sme boli gay muži). Nemali sme dovolené hrať so skupinami toho pohlavia, s ktorým sa sami identifikujeme (ak sme trans). Navyše športy boli organizované rigidným binárnym spôsobom. A to všetko v prípade, ak sme sa vôbec odvážili pripojiť sa k niektorému zo športov. Mnohí z nás počítali s rizikom odhalenia našej inakosti a obávali sa diskriminácie, šikanovania, marginalizácie, verbálneho alebo fyzického násilia atď. Rozhodli sme sa teda nezúčastňovať sa, ak sa takáto sebazáchovná stratégia vôbec dá nazvať rozhodnutím.
Naše športové organizácie sú teda akýmsi miestom hojenia, kde sa môžeme cítiť dostatočne bezpečne, aby sme mohli byť takí, akí sme. Je to miesto, kde získavame späť sebavedomie. Aby sme sa mohli následne venovať športu a nájsť tak priateľov, milenky, podporu a komunitu, ktorú sme nikdy predtým nemali.
Dať šancu všetkým
Tábor v Radave je ovocím viac ako ročného spoločného učenia sa a spolupráce piatich športových organizácií. Ponorení do práce a príprav na tábor počas tak dlhého obdobia mali mnohí z nás očakávania, ktoré sme sa neodvážili zdieľať, a to, čo sa stalo, prekročilo všetky naše očakávania. Všetky priestory a aktivity v tábore sme organizovali tak, aby do nich zapadli všetky naše identity bez ohľadu na predošlé životné skúsenosti, a tak aby sme športovali v menej náročnom prostredí, kde súťaživosť nie je stredobodom.
Definovali sme nové komunitné pravidlá, aby športoviská boli prívetivé pre všetkých. Športové aktivity sme organizovali tak, aby si nevyžadovali predošlé skúsenosti a aby boli zároveň čo najviac dostupné rôznorodým účastníkom. Dôležité tiež bolo, aby sme si ich užili bez ohľadu na skóre a víťazstvo. Rovnaká neskúsenosť bola pre mnohých z nás, najmä tých, ktorí sú dlhodobo ponorení do queer športu, príležitosťou zistiť, aké je to byť v niečom nováčik. A rovnako to bola šanca uvedomiť si, aký je to dobrý pocit, keď sme všetci na jednej lodi.
Čo sa stalo v Radave, zostáva v Radave – to bola súčasť dohody, ale vyzdieľame aspoň zopár zážitkov. Okrem „tradičných“ športov, ako je futbal, volejbal, box, flobal, box, bedminton, turistika, beh, joga a workout, sme pripravili prepracované Hry bez hraníc (v duchu televízneho seriálu Jeux sans frontières, ktorý bol v Európe veľmi populárny v rokoch 1965 až 1999). Mali sme tam disciplíny ako hod kabelkou (v štýle hodu oštepom), hľadanie pokladu, skákanie vo vreci na odpadky, beh s limetkou na lyžičke, beh s tenisovou loptičkou medzi kolenami, prekonávanie prekážkovej trate so zaviazanými očami a zvukovým navádzaním. Okrem športových aktivít sme si užívali ešte aj slávnostné obrady, karaoke, spoločenské hry a ďalšie voľnočasové aktivity.
Namiesto súťaže spolupráca
Vážnejšou časťou programu bolo premietanie filmu o prvom slovenskom PRIDE s následnou diskusiou s režisérom Romanom Stráňaiom, čo privítali najmä ľudia z iných krajín, ktorí tak získali lepší obraz o našej queer histórii. Pozvali sme tiež osoby z našich komunít, aby viedli workshopy voguingu, brušného tanca a masáže tváre. Tieto tri workshopy boli pre mnohých z nás obzvlášť oslobodzujúce, pretože zahŕňali fyzický pohyb a vzťah k vlastnému telu. Mnohí z nás totiž predtým nemali priestor niečo takéto skúmať, najmä nie v bezpečnom prostredí a pod vedením odborníkov a odborníčok, ktorí sa starali o každého individuálne, ako aj o celkový priebeh procesu.
Foto: Tina Šmid
Jeden z organizátorov – Boris z qSport Zagreb/Queer Sport Split z Chorvátska – nám povedal:„Páči sa mi, že aktivity boli navrhnuté našimi piatimi tímami a že všetci ľudia, čo tieto aktivity viedli, boli veľmi oduševnení a dobrovoľne im venovali svoj čas. Páčili sa mi aktivity ako brušný tanec, ktorý bol niečo nové a zábavné a bol vedený veľmi jemným spôsobom s množstvom emócií, tiež Hry bez hraníc, ktoré boli pre všetkých veľmi zábavné. To, čo je však všeobecne nové, je to, že sme venovali oveľa väčšiu pozornosť tomu, ako urobiť priestor inkluzívnejším, pohodlnejším a bezpečnejším pre všetkých, najmä pre nebinárne a transrodové osoby, pokúsili sme sa zaviesť nové pravidlá – myslieť na zámená a súhlas.“
Jedna vec, ktorá prekvapila takmer všetkých, čo boli na tábore v Radave, bolo to množstvo radosti, na ktorú sme už pri športovaní zabudli, najmä keď sa z rovnice vynechala „súťaž“. Na konci tábora sme ľudí požiadali, aby opísali svoj zážitok z tábora jedným slovom a dostali sme tieto spätné väzby: poučný, zábavný, dobrodružný, radostný, objavný, zmysluplný, magický, uvoľnený, interaktívny, spájajúci.
Milka z chorvátska povedala:
„Rovnako, ako boli pre mňa formujúcimi zážitkami niektoré queer umelecké workshopy v mojej mladosti, tak bol pre mňa reformujúcim zážitkom tábor v Radave. Fyzicky, duchovne a možno aj z hľadiska identity. Hovorím to preto, lebo šport je jedným z posledných priestorov, kde sú jasne dané hranice medzi pohlaviami, rodmi a vekovými kategóriami, je veľmi jasné, čo sa „môže“ a „nemôže“. Úroveň súťaživosti navyše často neponecháva priestor na zábavu alebo skutočnú priateľskú podporu. Je veľmi zriedkavé nájsť bezpečný priestor, kde môže človek robiť vogue, trochu súťažiť a tak voľne žiť svoju vlastnú osobitosť, ktorú väčšina ľudí v mainstreamovom prostredí považuje za problém. Priala by som si, aby bolo viac takýchto podujatí pre celú komunitu, pretože verím, že ich potrebujeme pre fyzické aj duševné zdravie.“
Aby sme mohli zohľadniť všetky naše identity v „tradičných“ športoch, skúmali sme, čo je potrebné, aby sa účastníctvo cítilo pohodlne, vítane a bezpečne. Zmenili sme tiež, prípadne pridali niektoré pravidlá. V prvom rade sme samozrejme zrušili rozdelenie na rody a hrali sme všetci spolu. Ďalším základným predpokladom bolo, že neboli potrebné žiadne predošlé skúsenosti – stačila dobrá vôľa zúčastniť sa a vyskúšať si to. Výsledkom bolo, že mnohí ľudia skúšali nové športy, učili sa nové zručnosti a komunita bola pripravená ich podporovať a povzbudzovať.
Jedno z organizátorstva tábora, J z qSport Zagreb/Queer Sport Split povedalo:„Odkedy poznám športových aktivistov z Lotosových kvetov, vždy som túžilo vyskúšať si florbal, ale taká situácia sa nikdy nenaskytla, pretože v mojom okolí neexistuje žiadna queer športová skupina, ktorá by som mu venovala. Počas tábora sme mali možnosť naučiť sa základy a zahrať si s ostatnými queer osobami. Niektoré z nich začínali ako ja, niektoré to už vedeli takmer na profesionálnej úrovni. Nepamätám si, kedy naposledy sme sa cítili tak slobodne. A ešte povzbudzovaní spoluhráčstvom, aby sme to skúsili, užili si to, dovolili si zlyhať, opäť skúšali a aj naďalej si to užívali. Myslím, že na tento pocit nikdy nezabudneme.“
Keď sme sa spýtali, aký je jeho celkový pocit z tábora, René z Out in Slovenia nám povedal: „Prial by som si, aby som každý deň zažíval takéto zábavné činnosti bez stresu. Môžete robiť zábavné a zdravé aktivity súčasne! Tiež by som si veľmi rád zachoval ten pocit spolupatričnosti a lásky!“
Počas poslednej akcie v rámci projektu, ktorá sa konala v polovici októbra v chorvátskom Záhrebe, René povedal, že síce nikdy nebol športový nadšenec, ale po workshope boxu v Radave začal organizovať boxerské workshopy pre LGBTI+ komunitu v Ľubľane. Na tom istom stretnutí aktivisti z Lotosových kvetov prezradili, že jeden člen ich komunity, ktorý sa nezúčastnil tábora, ale bol inšpirovaný skúsenosťami ľudí, ktorí tam boli, inicioval organizáciu ďalšieho podobného tábora, tentokrát pre slovenské účastníctvo. Po tábore a na základe získaných skúseností sa qSport Zagreb/Queer Sport Split rozhodli vytvoriť nové pravidlá komunity a kódex správania a neustále pracovať na vytváraní bezpečnejších priestorov vo svojich komunitách.
Tábor bol pre nás všetkých novým druhom zážitku a novým spôsobom, ako prežívať šport a fyzické aktivity. Dúfame, že viac ľudí bude mať príležitosť cítiť sa tak slobodne a povzbudene, ako sa cítilo viac ako 55 z nás na jar v Radave.
O PROJEKTE:
Projekt ISSCCEE (Inclusive and Safe Sport Camps in Central and Eastern Europe) – Inkluzívne a bezpečné športové tábory v strednej a východnej Európe – bol spoločne organizovaný organizáciami Out in Slovenia (Slovinsko), qSport Zagreb/Queer Sport Split (Chorvátsko), Lotosové kvety (Slovensko), Chrząszczyki (Poľsko) a MozaiQ (Rumunsko).
Hlavným cieľom projektu bolo naplánovať, zorganizovať a zrealizovať inkluzívny a bezpečný športový tábor pre LGBTI+ komunity takým spôsobom, aby sme prilákali a ubytovali LGBTI+ jednotlivcov, ktorí sa nezúčastňujú na LGBTI+ športových aktivitách a podporovali zdravý životný štýl pre LGBTI+ ľudí. Tábor obsahoval rôzne športové podujatia sprevádzané peer-to-peer workshopmi, ktoré nám umožnili rozvíjať politickú angažovanosť a účasť v našich športových skupinách. Ďalším cieľom projektu bolo zdieľať skúsenosti, využívať kooperatívne vzdelávanie na budovanie kapacít a zručností na organizovanie takýchto táborov a vytvárať usmernenia pre iné organizácie, ktoré by chceli nasledovať a organizovať podobné podujatia.
Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk