in ,

Odhodlane sa pustili do obhajoby dúhovej komunity, spoznajte tváre LGBTI aktivizmu

Spája ich priateľstvo a dlhé roky obrany queer ľudí na Slovensku. Chris a Jana svojou vytrvalou prácou významne prispeli k tomu, aby sa u nás LGBTI komunita cítila bezpečnejšie. 

Chris Havlíček je kľúčovým obhajcom transrodových ľudí, svojim trpezlivým a rozvážnym vysvetľovaním otvoril mnohým oči a priniesol tak dôležitú nádej, že aj u nás môžu byť trans ľudia rešpektovaní a prijatí. Trpezlivosť je aj silnou stránkou Jany Jablonickej Zezulovej. Dlhé roky pátra v slovenských a zahraničných archívoch po minulosti našej teplej scény. Vďaka nej sme mohli zistiť, aké úžasné korene má queer kultúra u nás a objaviť zabudnutého dúhového hrdinu Imricha Matyáša.

Spoznať ich bližšie môžete vďaka livestreamu “PRIDEme k vám domov”, ktorý môžete sledovať v piatok 14. mája o 18.00 na Instagrame Dúhového PRIDE Bratislava. Obaja boli totiž súčasťou tímu, ktorý pripravoval najväčší dúhový festival na Slovensku. Zapojili sa v rokoch 2013 a 2014. V rámci livestreamu budú spomínať, ako to vtedy vyzeralo na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave, aká bola atmosféra a aké mali vtedy očakávania do budúcnosti. Témou bude aj ročná prestávka, ktorú mal PRIDE v roku 2015, kedy Slovensko traumatizovalo tzv. Referendum za rodinu.

Odhodlane sa pustili do obhajoby dúhovej komunity, spoznajte tváre LGBTI aktivizmu

Christián vyštudoval sociológiu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Venuje sa poradenstvu pre trans ľudí a pre ich blízkych a organizuje komunitné podujatia a podporné skupiny. Pôsobil ako sociálny poradca v inPoradni. O svojej tranzícii hovorí pre to, aby ľudia transrodovej skúsenosti lepšie porozumeli. 

Jana vyštudovala históriu a filozofiu na Filozofickej fakulte UK. Už viac ako 15 rokov sa angažuje ako lektorka a analytička v oblasti rovnosti mužov a žien a práv LGBTI ľudí. Venuje sa vzdelávaniu, výskumu a osvete v týchto témach a objavuje príbehy jedinečných ľudí v minulosti, ktoré nesmú ostať zabudnuté. Je členkou Iniciatívy Inakosť a správnej rady Společnosti pro queer paměť.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?