in ,

Gejské a lesbické páry to nemajú ružové ani v Česku

Foto: Prague Pride

Česká republika obmedzila uzatvorenie registrovaného partnerstva na prípady, keď jeden z partnerov alebo jedna z partneriek zomiera.

V rámci nedávno prijatých epidemiologických opatrení Česká republika priamo diskriminovala páry rovnakého pohlavia. Svadby sa totiž mohli naďalej konať pri obmedzenom počte 10 ľudí, avšak registrované partnerstvo umožnili uzatvoriť iba v prípade, ak jeden z partnerov alebo jedna z partneriek zomiera. Nielenže ide o priamu diskrimináciu, ale je to skutočne cynický krok. Navyše nejde o prvú situáciu, kedy česká vláda v reakcii na pandémiu pristúpila diskriminačne k párom rovnakého pohlavia. Na jar napríklad zabudli na registrovaných partnerov a partnerky, keď určovali podmienky na hraniciach a výnimku zo zákazu vstupu na územie Českej republiky stanovili iba pre manželov a nie aj pre registrovaných partnerov či partnerky.

Iniciatíva Jsme fér a ďalších devätnásť organizácii napísali otvorený list predsedovi vlády Andrejovi Babišovi a ministrovi vnútra Janovi Hamáčkovi, ktorým žiadajú o urýchlené prijatie manželstva pre všetkých, ktoré zabezpečí, aby sa podobné prípady diskriminácie neopakovali. 

“Uvedomujeme si, že aktuálna situácia je krízová a vyžaduje obmedzenia naprieč mnohými oblasťami súkromného aj verejného života. Nie je ale správne a ani dôstojné zabúdať pri ich riešení na zraniteľnejších z nás, ktorých vzťahy a rodiny sú v dôsledku existujúceho rozdelenia manželstva a registrovaného partnerstva zákonom považované za menej dôležité a druhoradé. Veríme, že práve v tejto dobe, v ktorej je možnosť oprieť sa o najbližších tak podstatná pre prekonanie mnohých osobných kríz, si každý vzťah a každá rodina zaslúži rovnakú pozornosť a starostlivosť. Prosím, nezabúdajte na nás,” napísali v otvorenom liste.

Česká vláda medzičasom opatrenie po tlaku verejnosti a mimovládnych organizácií zmenila. Opakované zabúdanie na páry, ktoré majú uzatvorené registrované partnerstvo, ukazuje podľa iniciatívy Jsme fér, prečo je tiež dôležité, aby páry rovnakého pohlavia boli zrovnoprávnené a mali možnosti uzatvoriť manželstvo. 

Návrh na zmenu zákona, ktorý by to umožnil, je v českom parlamente predložený už takmer 900 dní, čiže dva a pol roka. Poslanci a poslankyne však dlhodobo blokujú jeho posunutie na ďalšie prerokovanie. Medzičasom sa na podporu manželstva pre všetkých v Českej republike priklonila aj verejná mienka, v prieskume na začiatku roka mu vyslovilo podporu 67 % opýtaných. 

Vzrástla tiež podpora verejnosti pre adopcie detí v rodinách gejov a lesieb, a to sa týka aj vlastných detí druhého z partnerov (na 77 %), ako aj detí z detských domov (na 62 %). Prijatie manželstva pre všetkých však nie je práve (a ani by nikdy nemalo byť) otázkou verejnej mienky, ale základného princípu rovnosti a snahy po vytvorení spoločnosti, kde k dvom dospelým milujúcim ľuďom pristupujeme s rešpektom a podporou a vážime si ich odhodlanie a túžbu prežiť spoločne život. A to bez ohľadu na to, či ide o muža a ženu, dvoch mužov alebo dve ženy.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Autor Lucia Plaváková

Ako advokátka sa vyše 10 rokov venuje právam osôb s inou sexuálnou orientáciou a rodovou identitou a ľudskoprávnemu aktivizmu. Od roku 2015 poskytuje bezplatné právne poradenstvo pre ľudí, ktorí potrebujú pomôcť v právnych otázkach, súvisiacich s ich sexuálnou orientáciou alebo rodovou identitou. Záleží jej na presadzovaní základných hodnôt, na ktorých je postavená demokracia a preto sa venuje ochrane práv menšín a prehliadaných skupín obyvateľstva, boju proti extrémizmu a proti nenávistným prejavom. So svojou partnerkou vychováva dcéru.

Chceš zábavný piatkový večer? Máme pre teba livestream aj varené víno

Chceš zábavný piatkový večer? Máme pre teba livestream aj varené víno

Za organizovanie Pride im hrozí väzenie

Za organizovanie Pride im hrozí väzenie