in ,

Za organizovanie Pride im hrozí väzenie

Melike a Ozgur v areále univerzity

Predstavte si, že by ste boli trestne stíhaní za podporu LGBTI komunity. Alebo že by vás zatkli kvôli účasti na Pride. V súčasnosti totiž existujú krajiny, kde za podobný prejav podpory môžete skončiť vo väzení. 

Melike Balkan a Özgür Gür sú študentmi biológie na univerzite v tureckej Ankare. Hneď po nástupe na školu patrili k najaktívnejším členom univerzitnej skupiny na podporu LGBTI študentov a študentiek.

Melike a Özgür organizovali spoločne rôzne podujatia, pochody či stretnutia. Za aktivity, ktoré vykonávajú aktivisti na Slovensku slobodne a s rovnako dobrým úmyslom, ich však v roku 2019 začali turecké úrady trestne stíhať. 

Organizovanie Pride? 3 roky väzenia

Aj keď sa môže zdať, že by to bol skôr vhodný príbeh pre filmové spracovanie, ide, žiaľ, o realitu. Bol rok 2019. Študenti a študentky v Ankare každoročne organizovali Pride pochod. Ten mal byť naplánovaný na 10. mája v areáli univerzity. Vedenie školy sa však rozhodlo pochod zakázať

Za organizovanie Pride im hrozí väzenie
Melike a Ozgur na rektoráte METU

Právo na pokojné zhromažďovanie podľa tureckých právnych predpisov nepodlieha povoleniu vládnych orgánov. Toto právo zároveň chránia aj medzinárodné právne predpisy a dohovory, ktoré sa Turecko zaviazalo dodržiavať. Preto v deň plánovaného pochodu začali študenti pripravovať pokojné zhromaždenie. V poobedňajších hodinách, kedy sa zišli študenti v dvoch stanoch, dorazila do areálu polícia.

Policajti študentom a študentkám prikázali, aby zložili stany a odstránili dúhovú vlajku. Tí ich poslúchli a sadli si na trávnik. K malému počtu mladých ľudí sa postupne pridávali ďalší študenti a študentky. Polícia opäť zasiahla s tým, že nemajú dovolené protestovať ani posediačky. Študenti a študentky sa preto dohodli, že sa rozídu a podporu LGBTI+ komunite vyjadria vyhlásením, ktoré prečítajú v malých skupinách v rôznych častiach mesta. Nakoniec to nestihli. 

Slzotvorný plyn, plastové projektily, neprimeraná sila. Takto polícia ukončila pokojný protest sediacich študentov a študentiek. Pri tomto zásahu zadržali policajti minimálne 23 študentov a študentiek, pričom sa medzi nimi ocitli aj Melike a Özgür, ba dokonca akademický pracovník univerzity. Medzi množstvom zadržaných boli aj ľudia, ktorí sa protestu nezúčastnili. Niektorí z nich utrpeli ľahké zranenia.

V neskorých hodinách ich pustili na slobodu, no, žiaľ, tým sa to neskončilo. Voči 18 študentom a študentkám a jednému akademickému pracovníkovi bolo začaté trestné stíhanie, a to napriek tomu, že si len uplatňovali právo na pokojný protest. Ak súd rozhodne o ich vine, hrozí im trest odňatia slobody na tri roky.

Za organizovanie Pride im hrozí väzenie
METU – Melike a Ozgur v areále univerzity

Pomôcť môžete aj vy

Ak vám to zdá nefér a chceli by ste im pomôcť, je tu viacero možností. Nezisková organizácia Amnesty International každoročne organizuje Maratón písania listov. Ľudia na celom svete vďaka podujatiu v priebehu niekoľkých týždňov píšu a odosielajú milióny listov solidarity a petícií, ktorými žiadajú spravodlivosť pre nespravodlivo väznených, utláčaných a prenasledovaných ľudí.Tento rok sa nachádza v Maratóne písania listov 7 prípadov. Príbeh Melike a Özgüra je jedným z nich.

„Na zákaz Pride pochodu v areáli univerzity neboli žiadne právne dôvody. Aj prostredníctvom tohtoročného Maratónu písania listov preto apelujeme na turecké orgány, aby všetky obvinenia, ktoré sú voči študentom, študentkám a akademickému pracovníkovi vznesené, zrušili a v budúcnosti zabezpečili, aby nedochádzalo k ďalšiemu porušovaniu práva na slobodu prejavu a pokojného zhromažďovania na pôde univerzity aj mimo nej,“ hovorí Alexandra Demetrianová, kampaňová koordinátorka Amnesty International Slovensko.

Na tomto linku môžeš podpísať petíciu. 

Amnesty zároveň požaduje, aby sa uskutočnilo rýchle, nezávislé a nestranné vyšetrenie neprimeraného použitia sily zo strany polície na pôde univerzitného areálu a aby boli príslušníci polície, o ktorých sa zistí, že pri zásahu konali nezákonne, postavení pred súd.

Čas však tlačí. Súdny proces trvá od minulého roka a 10. decembra zaznie verdikt. Je to paradoxne na Medzinárodný deň ľudských práv. Svojou podporou však môžete ukázať, že na ľudských právach naozaj záleží.

Za organizovanie Pride im hrozí väzenie
Melike a Ozgur

Ukážte, čo pre vás znamená PRIDE, a vyjadrite solidaritu študentom a študentkám v Turecku, ktorí čelia väzeniu za podporu správnej veci. Nahrajte podporné video či pridajte fotku na Instagram s hashtagom #BenimOnurYürüyüşüm (čo znamená: MyPride) alebo s #ODTÜRengineKavuşsun (čo znamená: BringItsColorsBacktoMETU).

Ešte nie je neskoro a aj v takých krajinách, ako je Turecko, môžeme spoločným úsilím zvrátiť tento útok na slobodu.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?