in ,

Ceny Inakosti za rok 2022 získal aj spevák Adam Pavlovčin či festival Slovenská Tepláreň

Foto: Radomír Brhlik

Iniciatíva Inakosť včera udeľovala ocenenia pre osobnosti a aktivity, ktoré pozitívne zviditeľnili LGBTI+ ľudí na Slovensku alebo pomohli zlepšiť ich postavenie v našej spoločnosti. V Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave oznámili mená ocenených v 9 kategóriách. 

Tragickým spôsobom sa zapísal do dejín slovenskej LGBTI+ komunity uplynulý rok 2022. Teroristický útok pred podnikom Tepláreň si vyžiadal životy Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha. „Tragédia našťastie vyvolala aj vlnu solidarity s LGBTI+ ľuďmi v celej spoločnosti a množstvo nových aktivít s cieľom zlepšiť ich postavenie na Slovensku. Odzrkadlilo sa to aj v nomináciách a cenách, ktoré sme udelili,“ uviedol na úvod Martin Macko, riaditeľ Iniciatívy Inakosť. Oproti minulému roku pribudla nová cena za literatúru a bola udelená aj špeciálna cena.

Cena za pozitívne zviditeľnenie je určená pre LGBTI+ osobu alebo osoby, ktoré svojou činnosťou pozitívne zviditeľnili seba, a tým aj komunitu. Za rok 2022 bola udelená spevákovi Adamovi Pavlovčinovi, ktorý sa už od začiatku svojej kariéry hrdo hlási k LGBTI+ komunite a pre množstvo jeho fanúšikov a fanúšičiek je jednou z tvárí slovenskej LGBTI+ komunity. Tento rok vydal svoj debutový album AGE OF ADONXS a piesne z neho zaspieval aj na Pochode za odsúdenie nenávisti voči LGBTI komunite. Keďže sa osobne nemohol zúčastniť ocenení, cenu prevzal za neho Samuel Hošek.

Cena pre médiá za objektívnu a nestereotypnú prezentáciu tém súvisiacich s LGBTI+ ľuďmiputovala redakorke Denníka SME Daniele Hajčákovej, za článok 14 svedectiev: „Zbili ma, lebo som gej. Podľa rodiny neviem, čo od dobroty“. V článku priniesla výpovede a svedectvá LGBTI+ ľudí o tom, akému vytláčaniu z verejného priestoru či diskriminácii na Slovensku čelia.

Cena za umenie a kultúru sa udeľuje za jedinečné kultúrne a umelecké spracovanie tém súvisiacich s LGBTI+ ľuďmi. Výhercom tejto kategórie sa stal festival Slovenská Tepláreň. Zúčastnilo sa ho 635 podporujúcich umelcov, kapiel, priestorov, festivalov a organizácií, ktoré svojimi podujatiami vyjadrili spolupatričnosť s blízkymi zavraždených Juraja a Matúša a podporu LGBTI+ ľuďom.

Cena za audiovíziu za jedinečné spracovanie tém súvisiacich s LGBTI+ ľuďmi v audiovizuálnej tvorbe bola udelená Romanovi Stráňaiovi za vytvorenie dokumentárneho filmu Prvý slovenský PRIDE, ktorý odhaľuje históriu PRIDU a mapuje LGBTI+ aktivizmus na Slovensku.

Cena za literatúru za jedinečné spracovanie tém súvisiacich s LGBTI+ ľuďmi v literárnej tvorbe sa tento rok udeľovala po prvýkrát a jej víťazkou sa stala Mia Žureková, ktorá vo svojom knižnom debute „Tá bolesť ťa prejde“ otvára otázky inakosti v znamení zblíženia, ponára sa do hĺbky krehkej psychiky hľadajúc pochopenie a vyrovnanie.

Cena za rozvoj komunity sa udeľuje pre osoby alebo organizácie, ktoré svojimi aktivitami prispeli k budovaniu LGBTI+ komunity na Slovensku. V roku 2022 ňou bola kampaň Dúhová stužka organizácie Saplinq, ktorá združila LGBTI+ organizácie a iniciatívy naprieč Slovenskom. Prostredníctvom spoločnej fundraisingovej kampane prispela k udržateľnosti a zviditeľneniu ich aktivít a preukázala verejnú podporu pre LGBTI+ organizácie a iniciatívy.

Cena za líderstvo v biznise je určená aktivite vo firemnom sektore, ktorá prispela k zlepšeniu života LGBTI+ ľudí, presadzovaniu ich ľudských práv, odstraňovaniu predsudkov a diskriminácie. Cenu za rok 2022 si odniesla manažérka roku 2019 Lucia Pašková, ktorá už roky spája svet biznisu, akademickú pôdu aj mimovládny sektor v záujme dosiahnutia verejnoprospešných cieľov. V roku 2022 sa jej to podarilo až v dvoch iniciatívach: Kto pomôže Ukrajine a Ide nám o život.

Cena za počin roka sa udeľuje za aktivitu, ktorá prispela k zlepšeniu života LGBTI ľudí. Za rok 2022 bola ocenená iniciatíva Ide nám o život, ktorá vznikla bezprostredne po vražde Juraja a Matúša a vytvorila výzvu na podporu LGBTI+ ľudí na Slovensku, ktorú podpísalo viac než 32 tisíc ľudí a ktorá sa usiluje dosiahnuť pokrok v právach a vo vnímaní LGBTI+ ľudí na Slovensku.

Iniciatíva Inakosť sa tento rok rozhodla udeliť špeciálnu cenu majiteľovi Teplárne Romanovi Samotnému za dlhoročné, skutočne rôznorodé aktivity spájajúce LGBTI+ komunitu a za prejavenie odvahy po vražde Juraja a Matúša, keď nepodľahol strachu, ale stal sa tvárou boja za zmenu v spoločnosti a za práva LGBTI+ ľudí.

Do siene slávy bol po Imrichovi Matyášovi a Mariánovi Vojtekekovi uvedený Ivan Požgai, ktorý predčasne zomrel v roku 2006 ako 37-ročný. Ivan sa podieľal na zorganizovaní konferencie s názvom Na ceste za registrovaným partnerstvom, pre ktorú vzniklo viacero výskumov a vôbec prvý ucelený výstup k tejto téme. Jazyk vnímal ako politikum, preto pravidelne písal do jazykovedného ústavu a presviedčal jeho predstaviteľov a predstaviteľky, že je dôležité, aby sa slová „gej“ a „gejský“ stali súčasťou oficiálneho spisovného slovenského jazyka. Na základe jeho podnetu bolo podstatné meno gej a príslušné prídavné meno gejský schválené Jazykovedným ústavom Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?