in ,

Bojovala za rovnoprávnosť pre všetkých a inšpirovala ľudí po celom svete – Ruth B. Ginsburg

Pred pár dňami obletela svet smutná správa, ktorej som sa už dlho obávala, ale dúfala som, že nejakým zázrakom si ju nikdy nebudem musieť vypočuť. V piatok 18. septembra zomrela Ruth Bader Ginsburg, obdivuhodná žena, známa ako bojovníčka za práva žien a rovnoprávnosť znevýhodnených menšín.

V jej životnom príbehu nájdeme množstvo momentov, ktoré formovali jej silné odhodlanie v boji za odstraňovanie nerovností v spoločnosti. Či už to bola otázka dekana Harwardu, prečo spolu so svojimi ôsmimi spolužiačkami zaberá miesto mužom, pričom v danom ročníku bolo vtedy okolo 500 mužov. Alebo znevýhodnenie pre jej pohlavie, ktorému čelila po absolvovaní štúdia. Napriek tomu, že končila ako najlepšia v ročníku, mala problém nájsť si prácu. Neprávosti ju neobchádzali ani v ďalších rokoch kariéry. Keď v roku 1963 získala svoj prvý profesorský post, dostala nižší plat ako jej mužskí kolegovia s odôvodnením, že má manžela s dobre platenou prácou. Tieto skúsenosti ju však neodradili, ale naopak motivovali k snahám o dosiahnutie systémových zmien pri odstraňovaní (nielen) rodových nerovností v americkej spoločnosti. Jej zápas o férovejší svet ju doviedol až na Najvyšší súd USA, keď sa stala len druhou ženou, ktorá na ňom zastávala pozíciu sudkyne.

Jej cit pre spravodlivosť a rovnoprávnosť ľudí, ktorí čelia neprávostiam hlboko zakoreneným v spoločnosti, sa prejavil aj vo veľkom súboji, ktorý sa odohral na Najvyššom súde USA. Išlo o súboj, v centre ktorého stáli životy ľudí inej sexuálnej orientácie. O manželstvách pre všetky páry rozhodoval Najvyšší súd USA v roku 2015. Počas ústneho pojednávania sa Ruth Bader Ginsburg zapojila odzbrojujúcou argumentáciou sledujúc svoj silný vnútorný kompas citlivý na akúkoľvek nerovnosť. Na tvrdenia, že manželstvá pre páry rovnakého pohlavia oslabia samotný inštitút manželstva, odpovedala jasne a presvedčivo: ”Všetky motivácie, všetky výhody, ktoré manželstvo poskytuje, budú stále dostupné, takže heterosexuálnym párom nič neberiete. Mali by rovnaké motivácie uzavrieť manželstvo, všetky výhody plynúce z manželstva, aké majú teraz.“

Na jej príbehu je krásne, ako si na pohľad krehká žena, svojím životom, vytrvalosťou a bojovnosťou dokázala doslova získať srdcia veľkého množstva ľudí po celom svete. Jej odkaz v posledných rokoch dokonca prenikol aj do pop kultúry, keď získala prezývku “Notorious RBG” ako odkaz na amerického rapera, ktorý pôsobil pod prezývkou Notorious BIG.  

Pamätajme si jej slávne slová, ktoré môžu byť inšpiráciou pre nás všetkých: “Bojujte za veci, na ktorých vám záleží. Ale robte to tak, aby to ďalších viedlo k tomu, že sa k vám pridajú.“

Páčia sa vám naše články? Nové texty môžu vzniknúť vďaka vašej podpore.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Teplá revolúcia na sídlisku v 80. rokoch, máme zábery z nakrúcania spotu FFi

Teplá revolúcia na sídlisku v 80. rokoch, máme zábery z nakrúcania spotu FFi

Zoznamovanie je ako tanec. Odborníci radia, čím zaujať v bare

Zoznamovanie je ako tanec. Odborníci radia, čím zaujať v bare