in

Zaplavme Slovensko dúhovými stužkami. Už máš tú svoju?

Blíži sa 17. máj, čo je nesmierne dôležitý deň pre dúhovú komunitu. Pripomíname si vtedy vyškrtnutie homosexuality z medzinárodného zoznamu chorôb Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), čo sa udialo práve 17. mája 1990. Na tento dátum teda pripadá Medzinárodný deň boja proti homo-, bi-, trans- a intersexfóbii (IDAHOBIT). Na to chce upozorniť aj kampaň Dúhová stužka, ktorú spustilo združenie Saplinq (PRIDE Košice) v spolupráci s ďalšími organizáciami. 

Prostredníctvom dúhovej stužky môžu ľudia ukázať, že sa v ich blízkosti môžeme cítiť bezpečne aj my z LGBTI+ komunity. Je to teda dôležité gesto spolupatričnosti. „Až 77 % LGBTI+ ľudí sa nedrží za ruky na verejnosti z obavy pred napadnutím. Toto je však vec, ktorú nevyriešia samotní LGBTI+ ľudia, ale do jej riešenia musí byť zapojený každý a každá, predovšetkým ľudia z majority,“ vysvetľuje tím Dúhovej stužky.

Kampaň je však aj praktickým nástrojom, ako možno podporiť konkrétne teplé projekty. Výťažok zo zbierky pôjde na činnosť komunitného centra PRIZMA v Košiciach a taktiež aktivity ďalších siedmich queer združení. Dúhovú stužku si môžete zaobstarať online už vopred, aby ste ju mali pripravenú na 17. mája. V ten deň bude taktiež dostupná na viacerých miestach, jedným z nich bude aj Tepláreň v Bratislave.

Čo si myslíš o článku?

Autor Roman Samotný

Vyštudoval žurnalistiku na Univerzite Komenského, pracoval ako redaktor v tlačovej agentúre SITA a týždenníku Plus 7 dní, následne pôsobil ako dramaturg a scenárista v TV JOJ. V súčasnosti sa venuje organizovaniu podujatí a marketingu pod vlastnou značkou Queer Slovakia. Okrem toho sa venuje aj hudbe ako DJ Vesnu.

Príbehy o odhodlaní a sile byť sám sebou! Pozrite si poučné dokumenty o queer osobnostiach

Príbehy o odhodlaní a sile byť sám sebou! Pozrite si poučné dokumenty o queer osobnostiach

Kam za piatkovou zábavou? Osvedčená gej párty Tutti Frutti láka na obľúbené hity

Kam za piatkovou zábavou? Osvedčená gej párty Tutti Frutti láka na obľúbené hity