in ,

Od začiatku som žila tak, ako som to cítila, vraví trans modelka Charlotte

Charlotte / Foto: Jakub Gulyás

Je jednou z tvárí Filmového festivalu inakosti. Charlotte nám prezradila viac o svojich obľúbených filmoch a seriáloch, ale rozprávali sme aj o šikane či politike.

Od minulého roka sme ju mohli vidieť na mnohých bilbordoch v okolí Bratislavy, Charlotte Srnčíková bola totiž niekoľko mesiacov tvárou kampaní nákupného strediska. Odvtedy odvážne hovorila o svojej tranzícii a problémoch s úradmi, za pozitívne zviditeľnenie queer komunity ju minulý rok nominovali na Cenu Inakosti.

„Oslovili ma z toho obchodného domu celkovo na tri kampane a musím povedať, že ma na tom nič nešokovalo v nejakom negatívnom slova zmysle, čakala som totiž, že o tom budú písať kresťanské médiá. Potešila ma však pozitívna spätná väzba, mnoho známych ľudí moju fotku na bilborde prezdieľalo,“ vraví. Teraz ju môžete vidieť aj v kampani Filmového festivalu inakosti, ktorý sa začal 22. novembra v Bratislave a potrvá do 28. novembra. 

Charlotte pôsobí ako influencerka a so svojou mamou robí aktívnu osvetu o živote a problémoch transrodových ľudí. Hoci ju mnohí môžu vnímať ako modelku, hovorí, že sa v súčasnosti chce venovať skôr iným činnostiam, líčeniu a beauty svetu, tancu. Nakrútili o nej aj krátky dokument Som žena, ktorý nájdete na YouTube. 

Ťažkosti zažila len v konfrontácii so spoločnosťou

Coming-out pre ňu problémom nebol. „Popravde, ja som sa nemusela prijímať, lebo som od začiatku žila tak, ako som to cítila. Iba som sa vo svojej identite vyvíjala, s čím mi veľmi pomohli rodičia,“ vysvetľuje. Ťažkosti zažívala len v konfrontácii so spoločnosťou, s ľuďmi, ktorí sa ani nesnažia transrodovosť pochopiť.

V detstve si napríklad prešla aj ťažkou skúsenosťou šikany a problémy zažila aj na úradoch, matrika jej napríklad dlho predlžovala zmenu rodného listu. V súčasnosti vníma, že sa život queer ľudí po voľbách na Slovensku nemusí zlepšovať, zrejme bude horší. Vraví, že sa snaží si politické dianie nepripúšťať, vie totiž, že niektoré veci zmeniť nevie, a odmieta žiť v strachu.  

„Zdá sa mi, že tu nebudem chcieť zostať. Kvôli kariérnemu rastu a tomu, čo chcem robiť, nie je na Slovensku pretlak príležitostí spojených s Instagramom, tvorbou obsahu, tancom, či líčením. Na jednej strane sa tu medzi mojimi blízkymi cítim dobre, na druhej strane vieme, aké to tu po voľbách asi bude.“

Bez inakosti by bol svet nudný, hovorí spevák ERØ

Mladí ľudia si dnes ľahko vedia nájsť vzory

Heslom tohto ročníka filmového festivalu je Inakosť spája. Pre Charlotte je to hlavne pripomienka faktu, že naša spoločnosť je naozaj pestrá, farebná a rôznorodá napriek tomu, čo by sme mohli počúvať od rôznych politikov a političiek. 

Nemyslí si, že by jej filmová tvorba nejako osobitne pomohla v hľadaní svojej identity, ona totiž svoje vzory našla až niekedy v polovici procesu tranzície. „Filmov o queer ľuďoch je dnes taký, v dobrom zmysle slova, pretlak. Mladší ľudia si dnes vďaka tomu ľahko vedia nájsť svoje vzory. Veľmi som si napríklad obľúbila seriál Euphoria.“

Americký titul z produkcie HBO vznikol na základe izraelskej predlohy a rozoberal viaceré tabuizované témy zo života tínedžerov, napríklad ich prvé skúsenosti s alkoholom, závislosť od drog, rôznorodú sexualitu a rodovú identitu. Jednu z hlavných postáv, Jules, stvárnila transrodová modelka Hunter Schafer. „Pravdupovediac som sa nevedela veľmi stotožniť s Jules, maximálne len v jednej epizóde, kde riešila tranzíciu. Viac som sa vedela stotožniť s Maddy, ktorá je tak trochu mrcha,“ dodáva so smiechom.


Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?