in ,

Divine: drag queen, ktorá zmenila Ameriku

Búrala všetky hranice a nijako sa nedala prehliadnuť. Pre filmovú rolu dokonca zjedla aj psie výkaly. Divine spôsobila revolúciu a prevetrala v USA všetky zažité normy. 

V roku 1972 sa objavila na amerických plátnach kultová béčková komédia Pink Flamingos od režiséra Johna Watersa. Film sa po viacerých stránkach zapísal do histórie popkultúry ako niečo naozaj nevídané. Samotný režisér sa v jednom v rozhovorov priznal, že film bol stretom najzvláštnejších LGBTI ľudí z celého Baltimoru a počas jeho nakrúcania si účastníci, vrátane jeho samého, spestrovali chvíľky konzumáciou drog. 

Ružoví plameniaci sa stali základným kameňom všetkých béčkových či céčkových obscénnych komédií. Mládež dala týmto snímkam označenie „weed-movies“, keďže sa často pred kinom zhulili, aby si mohli dosýta vychutnať absurdnosť a perverznosť týchto počinov. Poďme sa ale pozrieť na kultovosť tohto počinu zblízka.

Kráľovná obscénností 

Hviezdou filmu sa stala Divine, pričom môžeme pokojne povedať, že bola prvou medzinárodnou star vo svete drag queens. Divine stvárňovala vo filme postavu Babs, obézneho transvestitu s ikonickým mejkapom a honosným titulom „najoplzlejšej osoby sveta“. Divine, alebo skôr Babs, žije s rodinou v prívese a všetko by bolo v poriadku, keby na narodeniny nedostala balík ukrývajúci ľudské výkaly. Titul najoplzlejšej osoby, ktorý Babs priradili miestne noviny, sa jej pokúšajú ukradnúť manželia Connie a Raymond Marbleovci. Po zaslaní nepríjemného darčeka rozpútajú s Divine doslova vojnu.

Marbleovci nie sú vo svete obscénností žiadnymi nováčikmi a dokazujú to viacerými aktivitami. Zárobková činnosť manželov pozostáva z únosov mladých žien, ich následného oplodnenia a predania novorodencov lesbickým párom. Zo zarobených peňazí ďalej financujú sieť dílerov predávajúcich heroín deťom na základných školách.

Akékoľvek obscénnosti však nesiahajú ani po špičky Divine, ktorá sa snaží tento manželský pár chytiť a zabiť. Film obsahuje tabuizované témy ako sex so zvieratami, exhibicionizmus, incest, kanibalizmus alebo dokonca pojedanie výkalov.

V jednej scéne Divine s priateľmi brutálnym spôsobom zabijú policajtov a ich mäso začnú s najväčším pôžitkom surové konzumovať. Film bol natočený na začiatku sedemdesiatych rokov, kedy ešte v povetrí poletovala mierumilovná subkultúra hippies. Túto „peace & love“ atmosféru v zlomku sekundy rozbil John Waters a jeho queer banda schopná všetkého. 

V azda najslávnejšej scéne filmu sa Divine prechádza po ulici a popritom sleduje psíka. Ten sa nakoniec na ulici vykaká. Jeho exkrement zachytí do ruky Divine, ktorá ho s najväčšou elegantnosťou a noblesou (akú môže mať iba drag queen jej rozmerov) zje. Do posledného sústa sa neprestáva usmievať a na diváka nakoniec aj mrkne v štýle Marilyn Monroe.

Vulgárna disco diva

Po tomto filme bola americká spoločnosť pripravená na všetko. Američanov neprekvapilo už nič. Film sa stal legendou, niekde bol zakázaný, inde sa naň stáli hodinové rady, ale hlavné bolo, že o ňom všetci hovorili. Rovnako sformoval aj prichádzajúcu punkovú kultúru, v ktorej kvety a lásku nahradili násilie a rebélia. 

Johnny Knoxville – vedúca osobnosť seriálu Jackass opisuje Divine a film Pink Flamingos ako jednu zo svojich najväčších inšpirácií. V jednom rozhovore zároveň priznáva, že čo už mohol on také natočiť po Divine, ktorá v 70. rokoch zjedla psie hovno. Áno, film Ružoví plameniaci bol najslávnejší počin Divine, ale jej kariéra ním neskončila.

Divine s režisérom Johnom Watersom
Divine s režisérom Johnom Watersom

Napriek viacerým „trash movies“ režiséra Johna Watersa, v ktorých Divine doslova kraľuje perverzite, sa jej začalo dariť aj v serióznejších vodách. Na začiatku osemdesiatych rokov vydáva single a albumy nabité disco rytmami a jej tracky ste určite počuli na nejednej oldies party. V roku 1988 natočila s Watersom tentoraz normálnejšiu snímku, muzikál Hairspray. 

Film sa stal rovnako kultovým a na jeho remake si možno pamätáte z roku 2007. Zahral si v ňom aj John Travolta alebo Zac Efron. Tri týždne po uvedení originálneho Hairspray do kín Divine zomrela vo svojej hotelovej izbe na zástavu srdca. Harris Glenn Milstead, ako sa pôvodným menom volala, mal vtedy štyridsaťdva rokov. 

Divine definovala rolu drag queen a je stelesnením revolty LGBTI hnutia pretavenej do rebelantských filmov. Navždy tak ostane kultovou postavou populárnej kultúry, ktorej jedinečnosť a slobodný pohľad na svet je naďalej veľmi ťažké prekonať.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?