Neobyčajný príbeh česko-slovenskej rodiny, v ktorej jeden z rodičov prechádza tranzíciou, predstavili tvorcovia počas nedávnej súkromnej projekcie v Apollo Hoteli vybraným hosťom a priateľom. Medzi pozvanými nechýbali transrodoví ľudia, aktivisti i umelci. Aké boli reakcie prvých divákov a diváčok?
Dej filmu režisérky Sone G. Lutherovej Šťastný človek sa začína spomínaním grafického dizajnéra a spisovateľa Marvina na nedávnu minulosť, keď pôsobil ako bežná žena a spolu s manželom, psychiatrom Ivanom a dvomi deťmi, žili vo švédskom Göteborgu. Ich život mal byť takmer predvídateľný, kým Marvin nezačal písať kvír romány, ktoré mu pomohli k odhaleniu samého seba. Čoraz intenzívnejšie cítil potrebu byť tým, kým naozaj je – mužom. Skľučujúci pocit, že je v nesprávnom obale, bol pre neho taký intenzívny a bolestivý, že to nemohol viac vydržať a v snahe žiť pravdivo a autenticky riskol stratu cenného. „Rada vidím transrodovosť zachytenú skôr z druhej strany. Šťastný človek zachytáva príbeh dvoch ľudí, medzi ktorými je bezpodmienečná láska. Tým, že som sama transrodová, to bolo pre mňa veľmi emotívne a na konci som mala zaslzené oči,“ vyjadrila sa po projekcii modelka Charlotte Srnčíková.
Tranzícia jedného z rodičov zmení celú rodinu. Snímka producentov Maroša Hečka a Petra Veverku pozoruje nielen začiatok a priebeh Marvinovej vytúženej zmeny – jeho vzhľadu, postojov a vzťahov, ale aj interakcie medzi ním a jeho manželom. Ivan sa dostal do novej pozície a táto zmena sa priamo týka aj jeho. „Pre mňa je ten film silný najmä čistotou lásky. Na Slovensku o transrodových ľuďoch mnohí rozprávajú veľmi nepekne a vidno, že majú stereotypné predstavy. Šťastný človek je úžasný v tom, že vidíme lásku v tej najkrajšej podobe,“ povedal Roman Samotný z iniciatívy Ide nám o život. Podobný názor má aj Laci Strike: „Film prináša tému, ktorá tu v spoločnosti rezonuje, a veľmi často sa z rôznych strán zneužíva. No podáva ju čisto, rovno, bez zbytočných politických vášní. A toto tu potrebujeme,“ povedal známy tanečník a herečka Jana Kovalčiková ho ešte doplnila: „Myslím, že v našich zemepisných šírkach je táto téma buď tabuizovaná, alebo interpretovaná nejakým nesprávnym, či hlúpym smerom.“
Hoci je manželstvo Marvina a Ivana počas Marvinovej tranzície vystavené skúške, podľa majiteľa Teplárne je zrejmé, ako vzťah dvojice aj naďalej rastie. „Bolo pre mňa veľmi silné sledovať ich vzájomnú oddanosť a vzájomný rešpekt. Myslím, že to je najsilnejší odkaz: človek môže byť naozaj sám sebou vo vzťahoch, a tie vzťahy to môže dokonca aj posunúť,“ dodal Roman Samotný. Snímka, ktorá mala premiéru na medzinárodnom festivale Hot Docs v Kanade, tak odhaľuje aj podstatu vzťahov, manželstva a partnerstva, a to nielen v súvislosti s rodičovstvom a rodovou identitou. „Je to film zrejme aj o tom, že keď budeme ľúbiť a rešpektovať seba, tak nás budú ľúbiť a rešpektovať aj iní. A to platí aj opačne – ak budeme viac ľúbiť a rešpektovať iných, budeme viac ľúbiť a rešpektovať aj seba,“ ozrejmila svoje dojmy herečka Tormová.
Slovenská premiéra filmu Šťastný človek sa uskutoční 13. septembra počas Medzinárodného filmového festivalu CINEMATIK v Piešťanoch a vďaka distribučnej spoločnosti ASFK, Azyl Production a HBO MAX ho od 21. septembra 2023 budú môcť vidieť diváci v celej krajine.
Čo povedali o filme
„Rada vidím transrodovosť zachytenú skôr z druhej strany. Šťastný človek zachytáva príbeh dvoch ľudí, medzi ktorými je bezpodmienečná láska. Tým, že som sama transrodová, to bolo pre mňa veľmi emotívne a na konci som mala zaslzené oči.“
Charlotte Srnčíková, modelka
„Pre mňa to bol veľmi emotívny film, pretože som mamou transrodového dieťaťa. Tak pre mňa to nie je film, ale život. Veľmi dobre viem, o čom to je… Je to akoby o mojej dcére.“
Alena Srnčíková, mama transrodovej dcéry
„Moje dojmy z filmu sú veľmi príjemné. Je to s vkusom nakrútený film, je tam veľa myšlienok, ktoré ľuďom dôjdu až po filme, alebo ak si ho pozrú viackrát.“
Anči Strike, tanečnica
„Film prináša tému, ktorá tu v spoločnosti rezonuje, a veľmi často sa z rôznych strán zneužíva. No podáva ju čisto, rovno, bez zbytočných politických vášní. A toto tu potrebujeme.“
Laci Strike, tanečník
„Je o obyčajnej rodine, ktorá prežíva možno nie obyčajný moment života, ale je tam veľmi dobre cítiť tú obyčajnosť, v tom najlepšom zmysle – sú presne takí istí ako my – a vlastne ničím okrem tranzície jedného z rodičov sa nevymykajú z davu. Majú tie isté problémy, tie isté situácie, keď si niekto neodloží za sebou mlieko, a tepláky, a tie veci, s ktorými sa vieme stotožniť. A veľmi silno som tam vnímala lásku. Je to príbeh o láske medzi partnermi, rodičov k deťom a takej komunitnej láske, ktorá tam presakuje. Tým, že režisérka pozná rodinu veľmi dobre, cítiť tú dôveru medzi nimi.“
Veronika Cifrová Ostrihoňová, moderátorka
„Som veľmi dojatá a vďačná, že takýto film existuje a vlastne som vôbec nevedela, čo môžem očakávať, takže to prevýšilo moje očakávania, ktoré som nemala. Je zrejme aj o tom, že keď budeme ľúbiť a rešpektovať seba, tak nás budú ľúbiť a rešpektovať aj iní. A to platí aj opačne – ak budeme viac ľúbiť a rešpektovať iných, budeme viac ľúbiť a rešpektovať aj seba. Je to film o láske a o tom, že tá láska nie je jednoduchá, ale je.“
Kristína Tormová, herečka
„Moje prvé dojmy z filmu sú veľmi intenzívne a veľmi si želám, aby ho videlo čo najviac ľudí, pretože sama som v sebe mala mnoho otázok, čo sa týka tejto témy. Myslím, že v našich zemepisných šírkach je táto téma buď tabuizovaná, alebo interpretovaná nejakým nesprávnym, či hlúpym smerom. A dojem z filmu je naozaj obrovský, krásny a intenzívny zážitok. Je o tolerancii, o kompromisoch, o spoznávaní samého seba – svojho okolia a o láske.“
Jana Kovalčiková, herečka
„Film je hlavne o láske a z môjho pohľadu aj o tom, ako sa všetko dá, len treba chcieť. Je o porozumení, hľadaní spoločnej cesty, keď sa dvaja ľudia ľúbia. Že to hlavné nie je o tom fyzickom, ale o psychickom, a láske, ktorú ľudia cítia…“
Radka Troškiarová, ktorá prežila teroristický útok na Zámockej
„Pre mňa je ten film silný najmä čistotou lásky. Na Slovensku o transrodových ľuďoch mnohí rozprávajú veľmi nepekne a vidno, že majú stereotypné predstavy. Šťastný človek je úžasný v tom, že vidíme lásku v tej najkrajšej podobe. Bolo pre mňa veľmi silné sledovať ich vzájomnú oddanosť a vzájomný rešpekt. Myslím, že to je najsilnejší odkaz: človek môže byť naozaj sám sebou vo vzťahoch, a tie vzťahy to môže dokonca aj posunúť.“
Roman Samotný, iniciatíva Ide nám o život
„Viem o čom ten film mal byť – mal byť o tranzícii jedného človeka, ktorý sa vďaka nej mal stať šťastným, ale mám pocit, že podstata je úplne inde a je to film o láske a je veľmi krásne pozerať sa na to.“
Ivana Šáteková, výtvarníčka
„Je to nádherný film o bežnom živote, aký vedieme všetci, o láske s dojatím na záver.“
Ivana „Ivinitty“ Gážiová, tanečnica
„Z môjho pohľadu je to film o krásnej láske a o vyjadrení hĺbky lásky dvoch ľudí, ktorí vydržali napriek tranzícii jedného z nich. Ukázali, že to nemusí byť prekážka, keď sa ľúbia.“
Tina Bednár, transrodová aktivistka
„Film vo mne zanechal veľmi pozitívnu emóciu. Je o láske, vzťahu, o dvoch ľuďoch, ktorí žijú spolu dlhodobo, vedia prečo a vidíme tam prelínanie ich problémov a životných situácií, ktoré stále riešia spolu. A to ma na jednej strane dojalo a na druhej prekvapilo, lebo nie vždy vidíme takéto vyobrazenie v štandardných romantických filmoch. Je to reálny krásny život, ktorý žijeme všetci navôkol, iba si to niekedy nepovieme.“
Monika „Monnush“ Prikkelová, tanečnica
„Myslím, že unikátne na tom filme je, že bol celý o veľmi hlbokej a peknej láske. Keď to skončilo, bola som dojatá, a zároveň sa to vo mne miešalo so starosťou o nich. Dúfam, že im to vyjde a budú mať čo najpríjemnejší život.“
Zuzana Kovačič Hanzelová
Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk