in ,

Registrované partnerstvá či manželstvá pre všetkých môžu podporiť aj konzervatívci

Registrované partnerstvá alebo manželstvá pre všetkých sú uzákonené v mnohých krajinách, napr. už vo väčšine krajín EÚ. Vo viacerých štátoch aj vďaka konzervatívnym poslancom a poslankyniam, ktorí argumentovali, že podpora celoživotného monogamného vzťahu je práve veľmi konzervatívnou hodnotou.

Prečo na Slovensku stále chýba vecná debata o postavení LGBTI+ ľudí? Naozaj prináša strašenie LGBTI+ témou taký politický kapitál? Dokážu politici a političky aj vychovávať voličstvo alebo sa len vezú na náladách v spoločnosti? Prečo sa slovenská sociálna demokracia vykašľala na dúhovú komunitu? A môžu podporiť konzervatívne strany manželstvo pre všetkých? O týchto otázkach sa rozprával Roman Samotný v rámci diskusie Tepláreň naživo, kde boli hosťami moderátor Richard Dírer a sociologička Oľga Gyárfášová. 

Nenastal by rozvrat spoločnosti

Gyárfášová sa domnieva, že hoci sú na Slovensku konzervatívni politici a političky, ktorí by mohli podporiť aspoň registrované partnerstvá, zatiaľ ich postoj verejne nie je vidno. „Keďže máme viac konzervatívnych strán ako tých progresívnych, liberálnych, tak zrejme bude treba vybudovať mosty aj v tejto otázke. Podpora takýchto celoživotných partnerstiev je v niečom veľmi konzervatívna agenda,” vysvetľuje Gyárfášová.

V západnej Európe sú konzervatívne strany a aj cirkev viac otvorené voči registrovaným partnerstvám či manželstvám pre všetkých a celkovo voči LGBTI+ ľuďom. Podľa Dírera žijeme na Slovensku akúsi karpatskú demokraciu, kde je zrovnoprávnenie queer osôb skôr horúcim zemiakom.Tiež si však myslí, že by sa mohli nájsť konzervatívni politici a političky, ktorí by zahlasovali za registrované partnerstvá.

Registrované partnerstvá či manželstvá pre všetkých môžu podporiť aj konzervatívci

Obaja sa zhodujú, že ak by sa legislatíva na zrovnoprávnenie LGBTI+ ľudí prijala, tak by to mohlo mať pozitívny dopad aj na verejnú mienku. Podľa slov Gyárfášovej by sa totiž ukázalo, že by nenastal žiaden rozvrat spoločnosti. Zatiaľ však podľa ich názoru chýba silný politický líder, ktorý by túto tému mohol potiahnuť. 

Šíria strach v túžbe po moci

„Chodím veľa po Slovensku a ľudia s tým fakt nemajú problém. Ja osobne som sa nestretol v priamej komunikácii ani s jedným nenávistným komentárom, útokom,“ priblížil Dírer svoju skúsenosť. Hoci uznáva, že na sociálnych sieťach je vystavený častým homofóbnym útokom…

Gyárfášová sa domnieva, že predpoklady na vecnú debatu o LGBTI+ ľuďoch v politike aktuálne veľmi nie sú. Dôvodom však nie je len to, že sme v predvolebnom období, no príčiny sú v atmosfére, ktorá sa vytvára už niekoľko rokov. „Súvisí to s tým, že téma práv LGBTI+ ľudí sa stala predmetom tzv. kultúrnej vojny,“ konštatuje. 

Väčšina strán v tejto téme dlhodobo šíri nepravdivé informácie a práve cez strach z neznámeho či vytváraním nepriateľa chce získať väčší politický vplyv. LGBTI+ ľudia sa tak stávajú rukojemníkmi v politickom boji. 

Tepláreň naživo je sériou diskusií v Teplárni, ktorá ukazuje rôzne aspekty života LGBTI+ ľudí a približuje otázky, ktoré rieši dúhová komunita na Slovensku. Podujatie podporila Rosa Luxemburg-Stiftung e.V., zastúpenie v Českej republike.


Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?