Združenie Inokraj vzniklo počas búrlivej atmosféry po bolestivom referende „za rodinu“ v máji 2015. „Povedali sme si, že by bolo dobré ‘teplú’ bublinu rozšíriť a vyslať jasný signál, že sme otvorení dialógu, a že nedovolíme, aby nás niekto urážal a súdil, navyše z úrovne inštitúcie a cirkvi,“ hovorí jeden zo zakladateľov združenia Milan Zvada.
Inokraj založilo 10 ľudí z Banskej Bystrice a Zvolena, stály tím dnes tvoria 4 ľudia. „Impulzom bolo zviditeľniť LGBTI komunitu v Banskobystrickom kraji, najmä po tom nešťastnom referende, ktoré na Slovensku rozpútalo ‘názorovú’ vojnu, a nie serióznu spoločenskú a odbornú debatu,“ vysvetľuje Milan. Podľa jeho slov homofóbiu vnímali aj predtým, no až v čase referenda získala obrovský mediálny priestor. „Pocítili sme občiansku povinnosť sa aspoň takto podieľať na zlepšovaní situácie pre LGBTI ľudí v kraji,“ dodáva.
Za hlavnú úlohu si zvolili vytvoriť bezpečný priestor pre queer komunitu a podporovať rôznorodosť vo všetkých jej podobách. Veria, že sa im tak podarí znížiť diskrimináciu a spájať LGBTI ľudí so svetom a svet s nimi. Snažia sa o to pomocou umeleckých a komunitných aktivít a ako užitočný nástroj sa im osvedčili aj sociálne siete.
Inokraj z pesničky
Keď vymýšľali názov združenia, tak Tomáš, jeden zo zakladateľov, si všimol, že slovo inokraj použili ako názov skladby hudobníci z Košíc. Zhodou okolností bol jeden z nich Tomášov kamarát. Zavolal mu, či môžu tento názov použiť aj pre ich organizáciu. Odvtedy sa združenie volá Inokraj.
„Inokraj odkazuje na našu snahu žiť v inom ‘kraji’, resp. krajine, ktorá by bola pre všetkých a férová voči všetkým, a v ktorej by boli jasne stanovené hranice sekulárneho štátu, ktorý sa neviaže na nijakú ideológiu ani náboženstvo,“ tvrdí Milan.
Dúhová vlajka v uliciach Banskej Bystrice
Ich najviditeľnejšou aktivitou je #PRIDE #BB, ktorý má za sebou už tri ročníky. Pravidelne hosťujú aj Filmový festival inakosti a každý rok si pripomínajú aj Medzinárodný deň boja proti homofóbii, bifóbii a transfóbii, ktorý vychádza na 17. mája.
Jeden rok zorganizovali „prieskum“, v rámci ktorého navštívili desať podnikov v centre mesta a požiadali ich, či by nevyvesili na znak solidarity s LGBTI komunitou dúhovú vlajku na viditeľné miesto. Deväť z desiatich prevádzok s tým nemalo problém, len v jednej sa vyjadrili, že nechcú byť politickí, ale inak „nie sú rasisti“. To, že väčšina súhlasila, združenie potešilo.
Momentálne pripravujú #PRIDE #BB na jún 2021. Aj tento rok mali v pláne priniesť do Banskej Bystrice Filmový festival inakosti, no prekazila to pandémia. V súčasnej situácii sa teda snažia udržiavať komunikáciu cez Facebook Inokraja, kde upozorňujú na aktivity slovenských teplých organizácií a prinášajú aj správy o vývoji situácie v okolitých krajinách a vo svete.
LGBTI organizácie sú majákom
„Je viacero spoločenských úloh, ktoré takéto organizácie či združenia plnia. Od komunitných, poradensko-psychologických až po kultúrne a umelecké,“ pokračuje Milan. „To, čo LGBTI aktivizmus v našich končinách vystihuje, je často len virtuálna mobilizácia a rezistentná reakcia voči diskriminačným tendenciám v spoločnosti.“
Podľa neho je stále potrebná osveta, vzdelávanie, budovanie komunity, pocit spolupatričnosti, a predovšetkým komunikácia naprieč minoritami a hľadanie spojencov z iných oblastí.
„LGBTI organizácie sú majákom pre mnohých, ktorí žijú v prostredí, kde o comingoute nemôžu ani uvažovať. Vnútorný strach z ‘odhalenia’ niekoho orientácie či rodovej identity na verejnosti je naďalej vyživovaný spoločenským tlakom, prevládajúcimi predsudkami či náboženskými predstavami o ľudskej sexualite,“ dodáva Milan. „Takýto pocit hraničí s úzkosťou, a v niektorých prípadoch aj so strachom o vlastnú existenciu. To všetko spôsobuje značnú psychickú nepohodu a my v takom svete žiť nechceme. Inokraj sa chce venovať oslave rôznorodosti a reálnym problémom, ktorým LGBTI ľudia čelia, nie zaoberať sa krízou identity heteronormatívnej a konzervatívnej spoločnosti.“
Okrem ich Facebooku nájde Inokraj aj na Instagrame.
Počuli ste o združení Saplinq? Venuje sa najmä LGBTI komunite na východnom Slovensku, prečítajte si o nich článok.
Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.
Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk